Reklama

Savoir-vivre

Gość honorowy

Niedziela Ogólnopolska 28/2010, str. 48


Rys. M. Niebudek

<br>Rys. M. Niebudek

Gość honorowy to osoba w danym momencie - na obiedzie, przyjęciu prywatnym czy służbowym - najważniejsza. O tym, kto jest gościem honorowym, decydują gospodarze. Może to zatem być ktoś w istocie ważny, np. dyrektor, rektor, senator, pisarz, społeczny czy kościelny autorytet, ale może to być również osiemnastoletnia dziewczyna czy student pierwszego roku.
Gościem honorowym może być ktoś społecznie zasłużony bądź osoba, której gospodarz czy jego rodzina wiele zawdzięcza. Gościem honorowym może też być każdy z powodu jakiegoś szczególnego wydarzenia, np. zdania matury, otrzymania prestiżowej nagrody, dokonania jakiegoś dobrego czynu itp.
Jeśli na posiłku czy przyjęciu ma być gość honorowy, początek wydarzenia wyznacza jego przybycie, a kończy się ono w momencie, gdy gość honorowy opuszcza towarzystwo.
Osoba, która jest gościem honorowym, powinna o tym pamiętać, nie spóźniać się i nie wychodzić za wcześnie. Nie może ona jednak być pierwszym gościem. Powinna przyjść wtedy, gdy są już wszyscy pozostali. Jeśli jest to mężczyzna, sadza się go po prawej stronie gospodyni. Jeśli jest to kobieta, powinna siedzieć po prawej stronie gospodarza.
Wydarzenie, podczas którego obecny jest gość honorowy, zaczyna się z reguły tzw. aperitifem, który trwa około kwadransa i podaje się w tym czasie np. sok ze świeżo wyciśniętych owoców cytrusowych. Podczas aperitifu schodzą się goście, a pod jego koniec przybywa gość honorowy.
Menu dobiera się pod kątem upodobań gościa honorowego. To on otrzymuje jako pierwszy wszystkie potrawy.
Podczas posiłku (między daniami lub najczęściej przed deserem) gospodarz wygłasza na jego cześć toast - krótkie przemówienie.

www.savoir-vivre.com.pl

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - nowy doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję