Reklama

Świat

Papież do biskupów Burundi: wasz kraj potrzebuje nadziei

Do odważnej ewangelizacji, która przyniesie owoce nawrócenia, pojednania i zabliźnienia wciąż otwartych ran, wezwał Franciszek Kościół w Burundi. Papież przyjął na audiencji biskupów tego afrykańskiego kraju, którzy przybyli z wizytą ad limina Apostolorum.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nawiązując do bolesnej historii Burundi, naznaczonej krwawym konfliktem etnicznym, Ojciec Święty przypomniał ofiarę życia nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Michaela Aidena Courtney’a. Został on zabity przez wciąż nieznanych sprawców w grudniu 2003 r. Był to czas transformacji i budowania kruchego pokoju po latach wojny domowej. W tym kontekście Franciszek podkreślił, że tylko prawdziwe nawrócenie do Chrystusa może sprawić, iż także życie społeczne stanie się przestrzenią braterstwa, sprawiedliwości, pokoju, godności wszystkich. Wskazał też na znaczenie chrześcijańskiego świadectwa w życiu społecznym i w przekazywaniu prawdziwych wartości, tak niezbędnych w coraz bardziej zeświecczonym społeczeństwie.
Znaczną część swego przesłania do burundyjskiego Kościoła Papież poświęcił konieczności dobrej formacji tak licznych wciąż seminarzystów i potrzebie autentycznego świadectwa księży wiernie przeżywających swe powołanie. Przypomniał, że aspekt administracyjny nie może brać góry nad duszpasterskim. Tak samo przy udzielaniu sakramentów nie powinno się pomijać innych form ewangelizacji.
Franciszek wyraził wdzięczność Kościołowi w Burundi za jego ogromne zaangażowanie w edukację, służbę zdrowia i pomoc uchodźcom. Prosił, by te dzieła kontynuować, dbając o ich wysoką chrześcijańską jakość. Zachęcił też Kościół do odważnego kroczenia w przyszłość i niesienia Burundyjczykom przesłania nadziei oraz orędzia Bożego Miłosierdzia.

2014-05-05 17:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o profanacji w świątyniach

[ TEMATY ]

papież

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Istnieją "moce światowe", które chciałyby, żeby religia była jedynie "sprawą prywatną". Ale Boga, który zwyciężył świat, czci się ufnie i wiernie aż do końca - powiedział papież Franciszek (28 listopada 2013 r.) podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Dodał, że obecnie prześladowani chrześcijanie są dowodem zapowiadającym ostateczne zwycięstwo Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję