Reklama

Kościół

Rozpoczynają obrady 395. Zebrania Plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim

W poniedziałek rozpoczynają obrady 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim. Głównym tematem obrad będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie.

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku z obchodzoną w tym roku 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika biskupi polscy będę do 14 czerwca obradować w Lidzbarku Warmińskim.

"Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie" – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Zwrócił również uwagę, że synod został przedłużony do 2024 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedział, że wśród zaproszonych gości będzie delegat synodu biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Teodor Martyniuk. Biskupi poznają także główne kierunki syntez krajowych delegatów z episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji.

Reklama

Bp Miziński zaznaczył, że Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie "wymaga przepracowania i modlitwy, wsłuchiwania się w głos Ducha Św. i tradycję Kościoła".

"Chodzi o to, aby w procesie synodalnym, który nie od dziś ma miejsce w Kościele, ale od jego początków, zachować równowagę między pojawiającymi się postulatami, a tym, co jest – jak mówi kard. Marc Ouellet – ciągłością wiary Kościoła, Słowem Bożym i tradycją Kościoła" – powiedział.

Pierwszego dnia zebrania biskupi nawiedzą sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym – miejscu internowania bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii będzie przewodniczyć prymas Polski abp Wojciech Polak. Drugiego dnia nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Trzeciego dnia Liturgii w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim będzie przewodniczył ordynariusz włocławski bp Krzysztofa Wętkowski.(PAP)

2023-06-12 07:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Stała KEP: Wzywamy do dialogu społecznego i poszanowania godności każdego człowieka

[ TEMATY ]

człowiek

KEP

Justyna Kunikowska

Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka – napisali biskupi w Apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października br.

A oto pełen tekst dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

90-lecie parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

2024-06-16 08:10

Katarzyna Artymiak

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie obchodzi w tym roku 90 lat istnienia. Piękny jubileusz wspólnota parafialna przeżywała poprzez misje święte, które naturalnie łączyły się z uroczystością Najświętszego Serca Jezusowego. Misje poprowadzili księża sercanie: Czesław Bloch i Piotr Chmielecki, natomiast Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Jako wotum wdzięczności za 90 lat parafii została poświęcona odnowiona kaplica spowiedzi wraz obrazem Jezusa Miłosiernego, którego pierwszy wizerunek pod kierunkiem s. Faustyny Kowalskiej został namalowany w Wilnie przez Eugeniusza Kazimirowskiego także w 1934, czyli w tym samym roku, co powstanie parafii. Wkrótce zostaną tu umieszczone relikwie dwóch polskich błogosławionych spowiedników: ks. Michała Spoćki oraz o. Honorata Koźmińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję