Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jesteś posłany, aby być wśród ludzi świadkiem Chrystusa!

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 16-23.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 14 lipca. Św. Kamila de Lellis, prezbitera; św. Henryka, wsp. dow.

• Rdz 46, 1-7.28-30 • Ps 37(36), 3-4.18-19.27-28b.39-40 • Mt 10, 16-23

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie. Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić. Gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy».

Po wyborze dwunastu apostołów, Jezus przygotowuje ich do przyszłej działalności misyjnej. Będą w niej doświadczać różnego rodzaju przeciwności i prześladowań. Nauczyciel daje konkretne wskazówki, które mają im pomóc w dawaniu autentycznego, chrześcijańskiego świadectwa. Po pierwsze, wśród „wilków” muszą pozostać „owcami”. Nie mogą posługiwać się agresją, jakimikolwiek środkami perswazji i nacisku. Nie wolno na siłę (też wywierając presję psychiczną) „przymuszać” kogokolwiek do przyjęcia zasad Ewangelii. Nie wolno agresywnie narzucać swoich poglądów. W byciu „apostołem” nie można stać się „wilkiem”. Trzeba przy tym być roztropny jak wąż i nieskazitelny jak gołąb. W czasach Jezusa wąż był podziwiany za doskonały wzrok i umiejętność przewidywania niebezpieczeństw. Tę umiejętność węża trzeba wykorzystać w sensie duchowym. Mianowicie – ufność w Bożą opiekę musi iść w parze z roztropnością pozwalającą unikać niepotrzebnych sytuacji zagrożenia i cierpienia. Potrzebna jest też prostota gołębia, która symbolizuje wewnętrzną czystość i prawość, pozwalającą chrześcijaninowi z czystym sumieniem stawać do konfrontacji ze złem. Ten, kto ma czyste sumienie i trzyma się zasad moralnych, ten posiada większą siłę wewnętrzną i świadectwo jego życia mówi samo za siebie. Jezus przygotowuje też uczniów na prześladowania, które staną się okazją do dawania świadectwa. Chrystus obiecuje prześladowanym wsparcie Ducha Świętego, który będzie w takich sytuacjach przez nich „przemawiał”. Zapowiedź przyjścia Syna Człowieczego, którą słyszymy na końcu perykopy, nie dotyczy czasów ostatecznych, ale wydarzenia historycznego, którego uczniowie będą świadkami, mianowicie zburzenia Jerozolimy i Świątyni przez Rzymian w roku 70. Czy jestem świadomy, że jako chrześcijanin i ja jestem posłany, aby być wśród ludzi świadkiem Chrystusa? Poprzez swoją postawę – życie według Ewangelii w codziennych sytuacjach – staję się apostołem i misjonarzem, poprzez którego inni mogą doświadczać Boga. Tak będzie też dzisiaj. Niech mnie umacniają Słowa Chrystusa: Oto Ja was posyłam.

Reklama

J.G.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-06-14 11:10

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy walczymy o to, by często przyjmować Jezusa w Komunii Świętej?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 13-35.

Środa, 12 kwietnia 2023. Środa w oktawie Wielkanocy

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

[ TEMATY ]

Kościół

Abp Adrian Galbas

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję