Reklama

Parafia neounicka w Kostomłotach

Jedyna na świecie

Niedziela Ogólnopolska 35/2010, str. 23

Paweł Wysocki

Wnętrze neounickiej cerkwi pw. św. Nikity

Wnętrze neounickiej cerkwi pw. św. Nikity

Na wschodzie Polski, tuż przy granicy z Białorusią (ok. 15 km na południe od Terespola), znajduje się jedyna na świecie parafia greckokatolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.
Neounicka parafia w Kostomłotach liczy zaledwie ok. 120 wiernych - potomków prawosławnych mieszkańców Rzeczypospolitej, którzy od 1596 r., czyli od zawarcia unii brzeskiej, postanowili wraz z katolikami wyznania rzymskiego budować utraconą jedność Kościoła. Do dziś w XVII-wiecznej cerkwi pw. św. Nikity sprawowana jest Liturgia w obrządku prawosławnym, ale w jedności z biskupem Rzymu. W pięknej, zabytkowej cerkwi znajduje się m.in. starożytna ikona patrona oraz relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich.
Kościół unicki rozwijał się dynamicznie aż do czasów utraty niepodległości przez Polskę. Na terenie zaboru rosyjskiego unia została skasowana w 1839 r., ale unici aż do przelania krwi bronili swoich świątyń i jedności Kościoła (symbolem ich głębokiej wiary jest męczeńska śmierć 13 unitów z Pratulina, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości bp Henryk Przeździecki za zgodą Stolicy Apostolskiej podjął prace zmierzające do odtworzenia na Podlasiu parafii greckokatolickich. Jedną z nich była parafia w Kostomłotach, powołana w 1927 r. Po II wojnie światowej pozostała ona jako jedyna parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w granicach powojennej Polski. W 1947 r. mieszkańców neounickiej wspólnoty dotknęła akcja przesiedleń. W Kostomłotach został ks. Andrzej Przykucki z garstką wiernych. Od 1967 r. posługę duszpasterską wśród unitów, zależnych bezpośrednio od Prymasa Polski, prowadził marianin - ks. Roman Piętka. W 2007 r. parafia w Kostomłotach przeszła pod pasterską opiekę biskupa siedleckiego, który proboszczem neounickiej parafii mianował ks. Zbigniewa Nikoniuka. Ksiądz proboszcz nie tylko troszczy się o swoich wiernych i zabytkową cerkiew, ale też podejmuje dzieła szerzące ideę jedności Kościoła.
Parafia w Kostomłotach należy do chętnie odwiedzanych przez pielgrzymów i turystów. Często gości młodzież, uczestników spotkań ekumenicznych i tych, którzy pragną wypoczywać w klimacie nadbużańskiej przyrody. Wielkim wyzwaniem dla ubogiej parafii jest ukończenie budowy domu dla pielgrzymów, nazwanego „Stanicą jedności”. - Stanica to mała warownia, strzegąca granic państwa. My, żyjąc na granicy, chcemy strzec i zabiegać o jedność między ludźmi pochodzącymi z różnych narodów, kultur i wyznań. Mamy nadzieję, że nasza stanica stanie się miejscem spotkań, dialogu, modlitwy oraz szkołą otwartości na drugiego człowieka - mówią parafianie. - Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.
Szczegółowych informacji o neounickiej parafii udziela proboszcz - ks. Zbigniew Nikoniuk (Kostomłoty 15, 21-509 Kodeń, tel. (83) 375-52-27; parafiaunickakostomloty@wp.pl). Wpłaty na budowę domu pielgrzyma można kierować na konto: PKO BP 66 1020 1260 0000 0702 0042 8672, z dopiskiem: „Stanica jedności”.

2010-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: 150-letni pomnik Mikołaja Kopernika odnowiony

2023-10-02 20:07

[ TEMATY ]

Rzym

Mikołaj Kopernik

Karol Porwich/Niedziela

Znajdująca się w Rzymie figura Mikołaja Kopernika dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego została odnowiona.

W poniedziałek 2 października w stolicy Włoch odbyło się uroczyste zakończenie prac konserwatorskich.

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi, jakie jest główne przesłanie produkcji Agnieszki Holland

2023-09-23 21:14

[ TEMATY ]

film

screen/Tomasz Samołyk

Strażnicy zostali w tym filmie naznaczeni. Znam osobę, której bliski czlonek rodziny był wtedy tam na granicy jako mundurowy i uwierzcie, że ostatnie co chciał to chciał gnoić ludzi, poniżać ich, dobrze się tam bawić.... a raczej działał w ekstremalnie trudnych warunkach widząc ludzką biedę i agresję Białorusinów - mówi Tomasz Samołyk.

Co naprawdę jest w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland? Jakie jest jego główne przesłanie? Jak przedstawiono w nim strażników? Co działo się na granicy w 2021 roku?

CZYTAJ DALEJ

Pod patronatem św. Michała Archanioła

2023-10-03 13:31

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Spiach świętuje jubileusz 250-lecia powstania świątyni parafialnej.

Głównym punktem uroczystości była Msza św., pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego, który również dokonał poświęcenia figury św. Michała Archanioła. Eucharystię koncelebrował ks. Marek Sikora, proboszcz parafii wraz z kapłanami z okolicznych parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział księża rodacy oraz siostry zakonne pochodzące z parafii, władze parlamentarne i samorządowe, straż pożarna, harcerze, koła gospodyń wiejskich oraz licznie zgromadzenie parafianie. W homilii bp Frankowski przybliżył historię objawień św. Michała z Groty Objawień w Gargano. Przypomniał, że Archanioł Michał staje w obronie człowieka i pomaga wielbić Boga. – Jego waleczna postawa to nieustanna gotowość do obrony Bożego ładu ustanowionego przez Boga. Korona na głowie to symbol władzy, zwycięstwa nad złem, które wciąż jest obecne i zagraża ludziom. Miecz w ręce za świętym Pawłem mówi, że jego słowo to słowo od Boga, które głębiej niż miecz przenika serce człowieka – mówił kaznodzieja. Odnosząc się do poświęconej figury św. Michała Archanioła, podkreślił, że wódz niebieskich zastępów ma przypominać wszystkim wchodzącym do kościoła, że zawsze trzeba zło dobrem zwyciężać. – Św. Michał mówi nam, że zawsze Bóg ma być najważniejszy, na pierwszym miejscu. Archanioł, pogromca mocy piekielnych przewodzi nam w tej odwiecznej walce dobra za złem. Wódz zastępów anielskich, kiedy stanął do walki z Lucyferem i innymi złymi duchami zawołał „Któż jak Bóg!”. W ten sposób wyraził bezwzględną wierność Panu Bogu, który jest ponad wszystko – mówił biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję