Reklama

Kościół

Watykan: nowy arcybiskup Brukseli

Papież przyjął rezygnację z zarządzania duszpasterskiego archidiecezją Mechelen-Brussel (Belgia) złożoną przez 76 letniego kard. Jozefa De Kesel i mianował arcybiskupem Mechelen-Brussel 54-letniego ks. Lucę Terlindena, dotychczasowego wikariusza generalnego, należącego do duchowieństwa tejże archidiecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

arcybiskup

Bruksela

Magdalena Pijewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy arcybiskup stolicy Belgii urodził się 17 października 1968 r. w Etterbeek jako najmłodsze z siedmiorga dzieci. W latach 1980-1986 studiował nauki humanistyczne w Institut Saint-Stanislas w Brukseli. Po uzyskaniu dyplomu z inżynierii handlowej i zarządzania na Katolickim Uniwersytecie w Louvain (Louvain-la-Neuve), w 1991 r. uzyskał dyplom z ekonomii na Katholieke Universiteit Leuven. Następnie odbył służbę wojskową w Siegen, w Niemczech.

Po kilku miesiącach pracy w szkole średniej, we wrześniu 1993 r. wstąpił do seminarium diecezjalnego archidiecezji Malines-Bruksela. Został wyświęcony na kapłana przez kardynała Godfrieda Danneelsa, arcybiskupa Malines-Brukseli 18 września 1999 r. w tamtejszej katedrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po święceniach kapłańskich został wysłany do Papieskiego Kolegium Belgijskiego w Rzymie, aby kontynuować studia na Akademii Alfonsiańskiej. W czerwcu 2001 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej, a w czerwcu 2005 r. doktorat teologii moralnej w tym samym instytucie, po obronie pracy na temat interioryzacji źródeł moralnych w oparciu o pisma Charlesa Taylora i Johna Henry'ego Newmana.

W 2003 r. został mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Louvain-la-Neuve. Szczególnie zaangażował się w duszpasterstwo uczniów i studentów. Założył również Oratorium, oparte na modelu włoskim, w którym młodzież może spotykać się po szkole, aby odpocząć, zjeść posiłek i wspólnie się modlić. W latach 2005-2014 był również odpowiedzialny za Diecezjalną Służbę Powołań. We wrześniu 2010 r. opuścił Brabancję Walońską i został proboszczem w jednostce duszpasterskiej Sainte-Croix d'Ixelles w Brukseli. Powierzono mu zadanie uruchomienia Centrum Młodzieżowego dla osób w wieku 18-30 lat w stolicy Belgii. We wrześniu 2017 r. został również rektorem francuskojęzycznego seminarium diecezjalnego, członkiem Rady Episkopatu i kanonikiem tytularnym kapituły Saint-Rombaut w Malines. Wykłada również teologię moralną w Wyższym Seminarium Duchownym języka francuskiego w Namur.

Reklama

1 września 2021 r. kardynał Jozef De Kesel mianował go wikariuszem generalnym archidiecezji, moderatorem Rady Biskupiej i odpowiedzianym za Wikariat Formacji Frankofońskiej. Pozostał również rektorem seminarium diecezjalnego.

Nowy arcybiskup jest członkiem Bractwa kapłańskiego św. Karola de Foucauld i asystentem kościelnym Équipe Notre-Dame (ruchu duchowości dla par małżeńskich). Jest kapelanem skautów, od dzieciństwa był zapalonym harcerzem, rowerzystą i sportowcem górskim.

Podziel się cytatem

Nowy arcybiskup wybrał jako swoje motto biskupie słowa „Fratelli tutti” – Wszyscy braćmi. W przyszłym tygodniu arcybiskup nominat, Luc Terlinden uda się do Rzymu, aby w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca otrzymać od papieża paliusz arcybiskupa metropolity, znak jego urzędu i komunii z Kościołem rzymskim. Paliusz wręczy mu nuncjusz apostolski w Belgii, abp Franco Coppola, podczas uroczystości święceń biskupich zaplanowanych na 3 września o godz. 15. 00 w katedrze Saint-Rombaut w Mechelen. Uroczystości będzie przewodniczył kardynał Jozef De Kesel.

2023-06-22 12:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Juncker się wije

Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 41

[ TEMATY ]

Bruksela

Przewodniczący Komisji Europejskiej ostatnio stał się nadaktywny. Ku zdumieniu wielu wprosił się na posiedzenie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Siedząc za stołem prezydialnym, w trakcie przemówienia odbierał ciągle dzwoniący telefon. Twierdził, że to żona i musi odebrać, gdyż nie uwierzyłaby, że jest właśnie u nas. Swoją drogą, to już wcześniej u nas był, kiedy starał się o poparcie przed głosowaniem nad jego kandydaturą w Parlamencie Europejskim.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne rozważania Siedmiu Boleści NMP: Zgubienie Jezusa

2024-03-02 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Krzysztof Hawro

W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego rozważania Siedmiu Boleści NMP.

Boleść pierwsza: Proroctwo Symeona
Boleść druga: Ucieczka do Egiptu
Boleść trzecia: Zgubienie Jezusa
Boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej
Boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Boleść szósta: Zdjęcie z krzyża
Boleść siódma: Złożenie do grobu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję