Reklama

Dożynki Jasnogórskie 2010

Tylko pod krzyżem Polska jest bezpieczna

Niedziela Ogólnopolska 38/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Abp Andrzej Dzięga przyjmuje plony rolniczego trudu

Abp Andrzej Dzięga przyjmuje plony rolniczego trudu

Święto dziękczynienia za plony obchodzono w tym roku na Jasnej Górze 5 września, z udziałem ok. 30 tys. rolników. Na jasnogórskie dożynki przybyli przedstawiciele władz, m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz minister rolnictwa Marek Sawicki.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebrowali: abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, bp Jan Styrna - krajowy duszpasterz rolników, ordynariusz diecezji elbląskiej, i ks. Stanisław Sojka - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników, a także diecezjalni duszpasterze rolników. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Jacek Żądeccy ze wsi Ostrów w diecezji kieleckiej.
Abp Andrzej Dzięga mówił w kazaniu o różnych troskach polskich rolników, dodatkowo w tym roku dotkniętych kilkoma falami powodzi. Wymienił codzienne krzyże dźwigane przez polską wieś. - Może są to krzyże słabnącego zdrowia, słabnących sił, może krzyże trosk, co będzie z gospodarstwem, bo syn pojechał za granicę i tam woli sprzątać, może jest to ból ojca i matki, co dalej z ziemią - martwił się wraz z rolnikami abp Dzięga. Zastanawiał się, dlaczego gospodarz jest traktowany gorzej niż każdy inny przedsiębiorca i np. musi czekać na należną mu zapłatę za dostarczony towar, a on wszystkie swoje rachunki musi regulować nawet z góry.
Nawiązując do tragicznych powodzi w ostatnich miesiącach, abp Dzięga powiedział, że ból przeszedł przez polską ziemię i jeszcze się nie ukoił, bo serca ściśnięte są nadal troską, czy kolejna fala ominie wioski. Nazywając powódź znakiem danym przez Boga, apelował, by właściwie te znaki odczytywać, tzn. słuchać głosu Boga.
Patrząc na wieńce, z którymi gospodarze przybyli na jasnogórskie dożynki, zwrócił uwagę, że zawierają one symbole codziennej pracy - od kształtu łodzi po bochen chleba. - Są też tam struny, które ciągle brzmią niepokojem i pytaniami w ostatnich miesiącach, bo też zauważyłem słowa: „Katyń” i „Smoleńsk”. I są też na tych wieńcach znaki najpiękniejsze i najbardziej chyba istotne - znaki krzyża.
Kazanie abp. Dzięgi wielokrotnie było przerywane oklaskami, szczególnie wtedy, gdy mówił o krzyżu. Dosadnie brzmiały słowa: - Dopóki na polskich polach i przy polskich drogach krzyże są bezpieczne, dopóki każdy, kto szczerym sercem krzyż stawia albo się przy krzyżu zatrzymuje, może się bezpiecznie modlić, Polska jest bezpieczna. A w momencie, gdy modlitwa przy krzyżu wzbudza publiczne zdziwienie, a nawet agresję, trzeba sobie postawić pytanie o bezpieczeństwo polskiego ducha i o to, czy jeszcze umiemy przy krzyżu stać. Polacy od wieków krzyż rozpoznawali. Polacy od wieków przy krzyżu czuli się bezpiecznie. A jednocześnie, ile razy świętowali coś ważnego albo przeżywali cierpienie, szli pod krzyż. A gdy pod krzyż dojść nie mogli, to krzyż stawiali przy sobie, aby być na Golgocie, aby być tuż przy krzyżu. Bo przy krzyżu jest źródło rzeczywistej mocy ducha, przy krzyżu jest źródło siły myśli, siły woli, siły decyzji, przy krzyżu jest najlepsza weryfikacja, co jest dobre, a co nie jest dobre, co warto czynić, a czego należy zaniechać.
- I są też takie miejsca, jak plac w Warszawie dawniej zwany placem Zwycięstwa, a teraz placem Marszałka Piłsudskiego - kontynuował abp Dzięga - na którym stanął prorok naszego pokolenia Jan Paweł II i z tego miejsca mówił, że Polski nie sposób zrozumieć do końca bez Chrystusa. Wspomniał, że w tym samym miejscu, gdzie był ołtarz papieski, stanęła trumna z ciałem wielkiego Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego ten plac pozostał święty, pozostał godny, pozostał miejscem o randze specjalnej, o specjalnej duchowej mocy dla wszystkich, którzy tam stawali. A gdy potem była już taka możliwość - wyjaśniał abp Dzięga - to stanął tam krzyż, tak jak stanęły krzyże w Poznaniu, jak stanęły krzyże pod bramą stoczni, jak stanęły krzyże w dziesiątkach, setkach, tysiącach miejsc na polskiej ziemi, które się wpisały w duszę, w myśli i w serca ludzkie. Nie dlatego to miejsce jest ważne, że krzyż tam postawiono, ale krzyż tam stanął dlatego, że to miejsce jest ważne.
W ten sposób abp Dzięga odniósł się do wydarzeń sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Podczas Mszy św. pobłogosławione zostały tegoroczne wieńce dożynkowe, które tradycyjnie przywiozły delegacje rolników z całego kraju. W wystroju nawiązywały one także do ostatnich wydarzeń w Polsce: katastrofy smoleńskiej, obrony krzyża i beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki.
Tegoroczne dożynki przebiegały pod hasłem: „Do Matki Pięknej Miłości”. Tradycyjnie dożynkom towarzyszyły wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel oraz wystawa rolnicza w Alejach Najświętszej Maryi Panny i targi płodów rolnych.
Święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze poprzedziła konferencja „Solidarność wczoraj i dziś”, zorganizowana z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

(BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Co zrobić, żeby życie było festiwalem?

2022-07-06 10:04

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Mat.prasowy Festiwal Życia

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Drugi dzień Festiwalu Życia w Kokotku przyciągnął tłumy również za sprawą wieczornego koncertu Roksany Węgiel. Wcześniej młodzi modlili się nad wodami Posmyku i wzięli udział w pierwszych warsztatach.

Jaki wybór podjąłem ostatnio z Bogiem? Jakie towarzyszyły temu znaki? I po czym rozpoznaję, że moje decyzje są słuszne? Nad tym zastanawiali się uczestnicy Festiwalu Życia drugiego dnia wydarzenia, śledząc drogę Maryi do Elżbiety. Wtorek przebiegał pod hasłem: Sprawdzam.

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję