Reklama

Prawdziwy Jan Paweł II

Niedziela Ogólnopolska 38/2010, str. 20

Dominik Różański

Autorzy książki: ks. Sławomir Oder i dziennikarz Saverio Gaeta

Autorzy książki: ks. Sławomir Oder i dziennikarz Saverio Gaeta

Z udziałem ks. Sławomira Odera - postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i włoskiego dziennikarza Saveria Gaety odbyła się promocja ich wspólnej książki pt. „Dlatego święty”. Światowa premiera opowieści - której podtytuł brzmi: „Prawdziwy Jan Paweł II” - odbyła się w styczniu we Włoszech. Polska jest drugim krajem, w którym książka została opublikowana. Ukazała się w Wydawnictwie św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej.
W książce podzielonej na rozdziały: „Człowiek”, „Papież”, „Mistyk” ks. Oder opowiada o nienagłaśnianych dotąd wynikach swojej pracy związanej z dokumentacją gromadzonych świadectw. Drukuje nieznane dotąd opinii publicznej w oryginalnym brzmieniu dokumenty, potwierdza wyjątkowość postaci Ojca Świętego, jego mistycyzm, wielkie umiłowanie Chrystusa i wyjątkowość spojrzenia na każdego, indywidualnego człowieka.
- Od samego początku proces beatyfikacyjny, który został mi powierzony, uważam za wielki dar. Wiedziałem, że nie może on zostać tylko moim osobistym przeżyciem, bo jest dla mnie pielgrzymowaniem, czasem wielkich duchowych rekolekcji - zwierzył się ks. Oder. Podtytuł: „Prawdziwy Jan Paweł II”, nie jest przypadkowy. - W każdym procesie beatyfikacyjnym pojawiają się elementy, które pozwalają odkryć na nowo osobę, której dotyczą - mówi ks. Oder. Nowe elementy są właśnie w książce uwzględnione i oparte na świadectwach 114 osób. Wypowiedzi składają się na całość ukazującą złożony z bardzo wielu aspektów obraz postaci Jana Pawła II. - Jakiego dokonaliśmy odkrycia? Przede wszystkim poznaliśmy integralność i pełnię życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II - podkreśla Gaeta. - Odkryliśmy, że Jan Paweł II był przede wszystkim mistykiem, bardzo głęboko zanurzonym w relacji z Bogiem. Poprzez modlitwę i kontakt z Bogiem przejawiał również swoją miłość do ludzi, a szerzej - do całej ludzkości. Ten wielki mistycyzm stanowił siłę motoryczną wszystkich jego działań - to jest właśnie wielkie odkrycie tej książki - mówi dziennikarz.
Ks. Order przywołał słowa samego Papieża, który powiedział: „Wielu chce mnie poznać tylko od zewnątrz. Natomiast ja mogę być poznany naprawdę tylko od środka”.
Autorzy książki stwiedzają, że Jan Paweł II może być nazwany prawdziwym mistykiem. - Jego mistyka jednak polegała może nie tyle na uniesieniach duchowych w sensie wizji, percepcji głosu, co przede wszystkim na obecności człowieka w obecności Boga w świecie i we własnym życiu - podkreślił ks. Sławomir.
W książce znajdziemy dokumenty do tej pory nieznane, m.in. niepublikowany dotąd list otwarty do niedoszłego zabójcy Alego Agcy. Jan Paweł II zawarł tam prorocze słowa, mówiące o potrzebie wybaczenia w celu budowania prawdziwej więzi między ludźmi, miłosierdzia, otwarcia serca na drugiego człowieka jako możliwości przezwyciężenia uprzedzeń i nienawiści. W książce zawarte zostało także potwierdzenie informacji, że Ojciec Święty rozważał możliwość ustąpienia z urzędu w przypadku niemożności sprawowania funkcji w pełni świadomie i odpowiedzialnie. - Była to oznaka wielkiej odpowiedzialności Jana Pawła II za sprawowany urząd i świadomości roli, jaką miał do spełnienia. Papież zaznaczył jednak, że tylko Chrystus jest władny wyznaczyć moment i okoliczności,w których będzie mógł opuścić swój urząd.
Opublikowanie książki „Dlatego święty” odbiło się szerokim echem we Włoszech. W Polsce na pewno nie będzie inaczej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

2022-07-05 11:22

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa, które pociągają do dobrego życia. Pierściecki patron uprasza cuda

2022-07-06 21:10

[ TEMATY ]

cuda

odpust

parafia św. Mikołaja

Monika Jaworska

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

O miłości mówił ks. Robert Samsel w pierścieckim sanktuarium na odpuście ku czci odnalezienia relikwii św. Mikołaja.

Drugi – tzw. letni odpust – obchodzony jest w Pierśćcu na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Uroczystość łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję