Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Jesteśmy cząstką pielgrzymowania

Na szlaku pielgrzymkowym Gniezno - Jasna Góra znajduje się miasteczko Pyzdry, znane z barwnej historii i malowniczego położenia nad Wartą. Dostojeństwo i powaga kościoła farnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz barokowa uroda kościoła pofranciszkańskiego pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela z kaplicą Matki Bożej Pocieszenia i obiektami poklasztornymi pozwalają sięgnąć do czasów, których te budowle były świadkami. Dlatego też turyści i pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę zatrzymują się chętnie, podziwiając piękno wnętrz obydwu świątyń, ozdobionych freskami i malowidłami ze Starego i Nowego Testamentu. Tutaj też goszczą w porze obiadowej pątnicy zmierzający do Pani Jasnogórskiej.
Od niepamiętnych lat nasz dom, znajdujący się na trasie pielgrzymek, jest otwarty dla pielgrzymów. Czyniła to moja śp. mama Janina, a teraz, od trzech lat, ja sprawuję „posługę Marty”. Ten dzień był i jest zawsze oczekiwany! Od rana, a nieraz i dzień wcześniej, przygotowuję produkty na poczęstunek dla 8-15 pątników. Jest on skromny, ale zawsze przygotowany z sercem. Udostępnienie pielgrzymom wszystkich pomieszczeń domowych sprawia, że czujemy się jak w rodzinie pielgrzymkowej. W tych spotkaniach przy wspólnym stole towarzyszy nam kilim Czarnej Madonny, który zajmuje w domu poczesne miejsce. To Ona sprawia, że zmieniające się grupy - kiedyś bydgoska, a dziś gnieźnieńska - chętnie przekraczają nasz próg, posilając się, odpoczywając i dzieląc się z nami refleksją nad przebytą drogą i przeżyciami z całego roku. Ona daje im siłę na dalszą wędrówkę i pokonywanie trudu, a nam - radość obcowania i dzielenia się z drugim człowiekiem (...). Z pątnikami nawiązuje się więź duchowa, świadectwem tego są modlitwy, życzenia, pozdrowienia, pocztówki i kartki świąteczne. Osoby te często zmieniły swój stan, są księżmi, siostrami zakonnymi, przybywa im lat, ale ciągle pozostają w pamięci. Dlatego mniemam, że my też jesteśmy częścią pielgrzymowania z nimi na Jasną Górę.

Danuta z Pyzdr

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

82 lata temu zmarł Dawid Wongczewski; pierwsza znana z nazwiska ofiara Auschwitz

2022-07-06 07:49

[ TEMATY ]

Auschwitz

episkopat.pl

6 lipca 1940 r. na wolność wydostał się z Auschwitz więzień Tadeusz Wiejowski. Była to pierwsza ucieczka z obozu. Niemcy zarządzili po niej apel. Trwał 20 godzin. Podczas niego zmarł polski Żyd Dawid Wongczewski. Stał się pierwszą znaną z nazwiska ofiarą obozu.

Tadeusz Wiejowski został deportowany do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie polskich więźniów. Pochodził z Kołaczyc. W ucieczce pomogli polscy robotnicy, którzy pracowali jako elektrycy w niemieckiej firmie: Bolesław Bicz, Emil Kowalowski, Stanisław Mrzygłód, Józef Muszyński i Józef Patek. Czterech z nich było członkami Związku Walki Zbrojnej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2022-07-06 15:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycyjnie koniec czerwca to czas zmian personalnych, dotyczących duchowieństwa diecezjalnego. Biskup Gliwicki Jan Kopiec wręczył dekrety Księżom Proboszczom, Wikariuszom oraz duchownym kierowanym do innych zadań w ramach lokalnego Kościoła. Poniżej znajduje się lista aktualnych zmian personalnych w Diecezji Gliwickiej.

Przejścia na emeryturę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję