Reklama

Informatyk radzi

Plik wymiany na drugim dysku

Jak można poprawić wydajność systemu, gdy mamy co najmniej dwa dyski twarde? W przypadku dysków SATA nie ma problemu, ale dyski PATA powinny być podłączone na osobnych taśmach, w dodatku bez napędów CD/DVD, które spowalniają pracę danego kontrolera. To wprowadza pewne ograniczenia, ale może też być tak, że jeden dysk jest SATA, a drugi PATA. Wówczas możemy ustawić plik wymiany na osobnym dysku lub specjalnie utworzonej na nim partycji, co przyspieszy odczyt i zapis danych na innych dyskach, gdy korzystamy z wymagających aplikacji (najbardziej wymagające są gry komputerowe). Aby przenieść plik wymiany na inny dysk (partycję), należy najpierw uruchomić właściwości „Mojego komputera”. Można użyć do tego celu skrótu klawiaturowego „Win [Start] + Break”. Następnie klikamy zakładkę „Zaawansowane”, po czym w sekcji „Wydajność” klikamy na przycisk „Ustawienia”. W nowym oknie, które się wyświetli, klikamy na „Zaawansowane”, a następnie „Pamięć wirtualna - Zmień”. Zaznaczamy wybraną partycję (dysk) i „Rozmiar niestandardowy”. Teraz ustawiamy wielkość pliku wymiany, według wskazówek podanych w poprzednim odcinku cyklu. Zatwierdzamy zmiany, klikając na przycisk „Ustaw”. Następnie zaznaczamy dysk systemowy i wybieramy opcję „Bez pliku stronicowania” i znów zatwierdzamy przez przycisk „Ustaw”. Pozostaje jeszcze kwestia - jaki system plików powinien mieć dysk (partycja) na plik wymiany? Rzekomo partycja z systemem plików NTFS jest gorsza niż z FAT. Ja jednak bym się z tym nie zgodził. Wystarczy wiedzieć, że w systemie FAT 16/32 nowe dane w pliku wymiany są dopisywane w pierwsze wolne miejsce, natomiast w systemie NTFS nowe dane są nadpisywane jak najbliżej danych, z którymi są powiązane. Zapobiega to wewnętrznej fragmentacji pagefile.sys, który jest tak naprawdę workiem na strony, a jeden plik jest widziany tylko przez użytkownika.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję