Reklama

Kalendarz Maturzysty

Stare przysłowie łacińskie mówi: „Historia jest nauczycielką życia”. Doskonale rozumieją to młodzi Polacy, domagając się od starszego pokolenia rzetelnej wiedzy o historii swojej Ojczyzny. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, nie zawsze taką potrzebę dostrzegają władze oświatowe, szczególnie te na najwyższym szczeblu. Pełna znajomość prawdy historycznej inspiruje do kontynuowania tego, co chlubne i wartościowe, a także do wyciągania wniosków z popełnianych w przeszłości błędów. W okresie powojennym wieloletnie próby zakłamywania historii i interpretacja faktów zgodnie z aktualnymi potrzebami elit politycznych wprowadziły w umysłach młodych ludzi kompletny zamęt. Sprowadzanie w programach nauczania lansowanych przez resort edukacji lekcji historii na margines, a także zbyt mała liczba programów edukacyjnych przekazywanych w przystępnej formie przez media powodują, że młodzież żądna wiedzy zmuszona jest do poszukiwania własnych ścieżek dochodzenia prawdy o swoich korzeniach. Jednym z takich drogowskazów stanie się zapewne wydany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Armii Krajowej dla uczczenia 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego (27 września 1939 r. - 27 września 2010 r.) Kalendarz maturzysty 2010/2011. Układ kalendarza rozpoczyna data 1 września, aby przez skrótową prezentację wydarzeń historycznych, związanych z każdym dniem, dotrzeć do 31 sierpnia. Uzupełnieniem są podane w pigułce informacje z cyklu: „Czy wiecie, że...”, prezentacje bohaterów polskiego podziemia, serwis fotograficzny. Jak napisał do maturzystów w przedmowie wydawnictwa Pomorski Kurator Oświaty: „Kalendarz ma przybliżyć prawdziwą historię naszego narodu, te wydarzenia, daty i te wyjątkowe postacie, o których «ktoś kazał nam zapomnieć». Ma przede wszystkim wzbudzić Twój umysł do badania śladów historii, by nikt nigdy nie wmówił Ci nieprawdy”. Kalendarz, który powstał z inicjatywy prezesa Krajowej Rady Stowarzyszenia Józefa Cubały, trafia do młodzieży przez dyrektorów szkół, nauczycieli i komitety rodzicielskie, stając się pasjonującą lekturą u progu nowego roku szkolnego i przewodnikiem po historii na każdy dzień.

(W. M.)

Wydawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Armii Krajowej ul. Wita Stwosza 73, pok.120, 80-308 Gdańsk, krystynatc@wp.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi idą, aby dziękować [Wideo]

2021-08-05 19:08

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymka to także okazja do dziękczynienia. Dlatego też zapytaliśmy pątników, za co dziękują?

Więcej tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję