Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Krwi Chrystusa, pozwól nam dziś przejść nad tym, co trudne

Rozważania do Ewangelii Mt 17, 22-27.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 14 sierpnia. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, wsp. obow.

• Pwt 10, 12-22 • Ps 147B, 12-13.14-15.19-20 • Mt 17, 22-27

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus przebywał w Galilei z uczniami, rzekł do nich: «Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Oni zabiją Go, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie». I bardzo się zasmucili. Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: «Wasz nauczyciel nie płaci dwudrachmy?» Odpowiedział: «Owszem». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Powiedział: «Od obcych». Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie».

Zaskakujący jest ten przeskok tematyczny w dzisiejszej Ewangelii. Najpierw jest mowa o zapowiedzi męki Jezusa, czyli poważnym dziele Syna Bożego. Następnie o podatku świątynnym, który Żydzi byli zobowiązani płacić dwa razy w roku. Szczerze mówiąc, nie widzę innego wyjaśnienia tego dziwnego złożenia jak tylko to, że do wielkich dzieł dochodzi się codzienną – często przyziemną – wiernością. Wiemy, że Jezus był wielkim prorokiem w czynie i w mowie (por. Łk 24, 19). Miał jasno wyznaczony cel, do którego konsekwentnie dążył. Osiągnął go na krzyżu, oddając życie, a po trzech dniach zmartwychwstając. I pomyśleć, że to dzieło mogło być zaniechane przez niezapłacony podatek świątynny. Choć Jezus, jako Syn Boży, nie musiał tego robić, to jednak – jak się dowiadujemy z dzisiejszej Ewangelii – nie chciał dawać pretekstu do zgorszenia, do dyskusji, do wyrzutów. Jeszcze za wcześnie na to, by być odrzuconym przez lud. Gdy jednak przyjdzie godzina Syna Człowieczego, znów ożywią się dyskusje, postawione zostaną zarzuty, zdefiniowane oskarżenia, udawane będą zgorszenia przez udawanych niby świadków. W tej właśnie godzinie, Syn Boga stanie przed sądem i przez drogę krzyżową dojdzie na Golgotę, gdzie wykona Boży plan zbawienia do końca. I, co najważniejsze, po trzech dniach zmartwychwstanie. Rodzą mi się w głowie dwie puenty. Pierwsza: wszystko w życiu ma swój czas i miejsce, a więc cierpliwie dążmy do celu. Druga: do rzeczy wielkich dochodzimy po małych, prozaicznych sprawach, wypełniając przyziemne obowiązki, takie jak zapłacenie podatku.

Reklama

Krwi Chrystusa, mocy wyznawców, pozwól nam dziś przejść nad tym, co trudne. Wydobądź z nas to, co dobre, szlachetne i wybaw nas. Amen.

F.P.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-07-11 13:54

Ocena: +27 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie świadectwo Ewangelii daję swoim życiem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-12.

Czwartek, 5 października. Św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

[ TEMATY ]

Bóg

liturgia

Grażyna Kołek

Kiedy budujemy dom, to z dnia na dzień widzimy efekt naszej pracy. Najpierw powstają fundamenty, potem ściany i wreszcie dach. Kiedy krawcowa szyje ubranie i powstaje piękna bluzka lub zgrabna sukienka, także widzi efekt swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję