Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Bóg, dając przykazania, chciał uchronić człowieka przed niepotrzebnymi cierpieniami

Rozważania do Ewangelii Mt 19, 3-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 18 sierpnia

• Joz 24, 1-13 • Ps 136(135), 1b i 2a i 3.16a i 17a i 18.21a i 22a i 24 • Mt 19, 3-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Faryzeusze przystąpili do Jezusa, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? I rzekł: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem”. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela». Odparli Mu: «Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?» Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było. A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę, chyba w wypadku nierządu, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo». Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak się ma sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki tak się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje».

Przeczytany przed chwilą fragment Ewangelii według św. Mateusza porusza wciąż aktualny temat. Jeśli się choć chwilę zastanowić nad sensem tych słów, to rzeczywiście sama budowa ciała mężczyzny i kobiety jest taka, że mogą się łączyć. Można by jeszcze dodać, że w wyniku tego biologicznego łączenia może powstać nowe życie. Czy mogłoby być komuś obojętne, kto jest jego ojcem? A co z jakąkolwiek więzią emocjonalną osób, które decydują się na tak ścisłe łączenie, aby stać się jednym ciałem? Warto zauważyć, że to określenie trwałości związku jest jeszcze bardziej konkretne i wymagające, niż obecne w Kościele. Tutaj tak naprawdę zjednoczenie ciał traktowane jest jak coś, co dzieje się poprzez stworzenie przez Boga. Nie ma tu żadnych dywagacji na temat wolnej woli czy przymusu lub jakichkolwiek innych okoliczności. Mężczyzna opuszcza swój dom rodzinny i łączy się tak ścisłe, że staje się jednym ciałem z kobietą, dla której opuścił rodziców. Czyż zatem możliwe jest stawanie się jednym ciałem z różnymi osobami? Sama natura ludzka domaga się nierozerwalności. Czyż zatem mieli rację uczniowie Jezusa, którzy przestraszyli się odpowiedzi Jezusa, który jeszcze dodał: A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę, chyba w wypadku nierządu, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo. Czy zatem nie warto się żenić? Może się w nas rodzić podobne odczucie, jakie mieli Jego uczniowie: Jeśli tak się ma sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić.

Reklama

To pytanie warto sobie postawić przed zawarciem związku małżeńskiego. Warto poznać swego przyszłego towarzysza życia i warto się przygotować do stworzenia szczęśliwej rodziny. Potem w oczach Boga jest już zbyt późno. W małżeństwach czasem narastają konflikty. Osoba, z którą ktoś chciał ułożyć sobie życie szczęśliwe, daje ból, rozczarowanie, gorycz. Wtedy zwykle pojawia się ktoś, kto w zranionym sercu przybiera postać ideału. Szatan jest geniuszem w podsuwaniu takich istot widzianych przez fałszywe, różowe okulary, aby tylko człowiek sprzeciwił się temu, co nakazuje Bóg. Aby zerwać z żoną, zerwać z mężem. Starą miłość zmienić w nienawiść i, wbrew szóstemu przykazaniu, łudzić się nadzieją szczęśliwego życia w kolejnym związku. Jeśli ktoś decyduje się na to drastyczne rozwiązanie, to zwykle po pewnym czasie, gdy czar złudzeń minie, zauważa, że kolejny partner również nie jest aniołem. Podobnie jak poprzedni, niewiele rozumie, rani. Sumienie zaczyna wyrzucać krzywdę poprzedniej osoby. Zaczyna się zauważać krzywdy wyrządzone rodzinie, dzieciom. Oddala się wówczas od Kościoła, bo w nim nie ma zgody na przyjmowanie Eucharystii, bo brak podstaw do rozgrzeszenia, jeśli ktoś skazuje się na uporczywe trwanie w grzechu. Zamiast szczęścia – gorycz zawodu. Jeśli jednak ktoś rozumie, czym jest małżeństwo, rodzina, to w chwili konfliktów szuka sposobu ich rozwiązania, zapraszając Boga do pomocy poprzez modlitwę. Czasem też zasięga się rady specjalistów. Wówczas podobnie, jak po burzy zaświeci słońce, tak po mrocznych chwilach kryzysu, tym gorętsza zapłonie miłość. Bóg, dając przykazania, chciał uchronić człowieka przed niepotrzebnymi cierpieniami, które mógłby zadać sobie i innym. Bogu niech będą dzięki za Jego przykazania, mądrość i miłość.

Reklama

A.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-07-22 09:17

Ocena: +36 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus zmartwychwstał! To jest najważniejsza Dobra Nowina w całej Ewangelii

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 20, 19-31.

Niedziela, 7 kwietnia. Druga Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego

CZYTAJ DALEJ

Bp Przyborek: spada liczba pątników; ci, którzy pielgrzymują mają głębszą motywację

2024-07-14 07:21

[ TEMATY ]

Bp Piotr Przyborek

Pielgrzymki 2024

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach spadła w Polsce liczba pątników pieszych. Natomiast ci, którzy decydują się na pielgrzymkę mają głębszą motywacje. Jest także dużo więcej młodzieży i rodzin z małymi dziećmi - powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek bp Piotr Przyborek.

W sierpniu w Polsce przypadnie szczyt pielgrzymkowy, większość pątników będzie zmierzała na Jasną Górę. W ubiegłym roku w 228 grupach pieszo przyszło 77,5 tys. pątników (w 2019 r. – 133 tys.). Popularność w kraju zyskują także pielgrzymki biegowe, rowerowe, rolkowe i indywidualne. W 2023 r. w 200 grupach rowerowych dotarło na Jasną Górę 8,6 tys. osób (2019 r. w 170 grupach – 11 tys. 250 osób), a w 17 pielgrzymkach biegowych – 475 osób (2019 r. było 15 grup – 413 osób).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 44. Piesza Pielgrzymka Przemyska

2024-07-15 17:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Adam Szal

Archidiecezja przemyska

BP Jasnej Góry

44. Piesza Pielgrzymka Przemyska dotarła na Jasną Górę. Przybyli na odpust Matki Bożej Szkaplerznej w duchu dziękczynienia za beatyfikację rodziny Ulmów, z prośbą o powołania kapłańskie i za rodziny. Jako pątnik z diecezjanami szedł abp Adam Szal.

- Nasza Przemyska Piesza Pielgrzymka wyrusza 4 lipca z Przemyśla i innych miast archidiecezji przemyskiej. Wędrujemy na odpust Matki Bożej Szkaplerznej - powiedział abp Szal. Podkreślił, że w tym roku pątnicy wędrowali w duchu dziękczynienia za niezwykłe wydarzenie jakim była beatyfikacja rodziny Ulmów. - To wydarzenie było istotne w historii naszej archidiecezji i nie waham się powiedzieć, że także w historii Kościoła - dodał hierarcha. Dodał również, że wśród intencji były troska o rodziny, a także modlitwa o powołania zakonne, kapłańskie i misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję