Reklama

Niedziela Legnicka

Na Śnieżce znów międzynarodowo

W dniu 10 sierpnia, w Karkonoszach, na szczycie Śnieżki, przy znajdującej się tu kaplicy pw. Św. Wawrzyńca, znów spotkali się na wspólnej modlitwie Ludzie Gór: przewodnicy, ratownicy, pracownicy Parku Narodowego, Straży Leśnej i Granicznej, Związku PTTK, turyści i pielgrzymi z Polski, Czech i Niemiec i inne osoby, którym góry i to miejsce jest bliskie. .

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii w Karpaczu, która otacza posługą duszpasterską tą najwyżej położoną w Polsce kaplicę, ks. dr Paweł Oskwarek.

Modlitwie przewodniczył biskup Görlitz Wolfgang Ipolt. W gronie obecnych biskupów byli także biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup Hradec Kralove Jan Vokal, biskup Eparchii wrocławsko-koszalińskiej Włodzimierz Juszczak OSBM i biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. W Mszy św. koncelebrowanej wzięło także udział prawie 30 księży z Polski, Czech i Niemiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo Boże wygłosił bp Ignacy Dec. Nawiązał do obrazów biblijnych, mówiących o wydarzeniach dziejących się na różnych wzgórzach i górach, w których uczestniczyli ludzie, chcący być bliżej Boga. Z tego też powodu pewnie powstała w XVII w. wspomniana kaplica. Przywołał postać św. Wawrzyńca, ukazując go jako bohatera wiary. - Nie tylko przez to że dbał o ubogich i był miłosierny, ale dlatego, że uważał że ważniejsza jest przyjaźń z Chrystusem, niż ochrona swojego życia, stając się przez to męczennikiem za wiarę – mówił.

W odczytywanym podczas uroczystości słowie Bożym, zwrócił uwagę na praktykę miłosierdzia, ofiarowywania siebie innym. - Ludzie którzy dają, są bogaci, a nam wydaje się, że kiedy coś dajemy, to stajemy się biedniejsi. A to nie jest prawdą, bo dar, w pierwszym rzędzie ubogaca tego, który go daje, a w drugim, tego kto go otrzymuje. Umiejmy więc być ludźmi, którzy dzielą się z drugimi – mówił bp Dec.

Podpowiadał, że formy dzielenia są różne. Należy do nich np. obecność. Prostym przykładem tego, jest odpowiedzenie na czyjeś zaproszenie na jakieś wydarzenie. Wtedy pierwszym darem, jest nasza obecność. Inną formą daru dla kogoś, jest dobre słowo, słowo pocieszenia, słowo ufności. Należą do nich także gesty, chociażby uśmiech, o którym mówi się że jest obrazem duszy człowieka. Wielkim darem dla drugiego jest też modlitwa, czy też podejmowane cierpienie za innych.

Reklama

- Próbujmy ciągle być darem, darem dla Pana Boga i darem dla drugich ludzi. To przesłanie płynie do nas dzisiaj tu, z tej góry, za pośrednictwem św. Wawrzyńca, bo on był człowiekiem który służył innym, będąc darem dla drugich i darem dla Kościoła – życzył bp senior.

Na zakończenie uroczystości, słowo do zgromadzonych skierowali obecni biskupi, a także dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj i inicjator tych spotkań Jerzy Pokój, który rozpoczął je w 1981 r. Tym samym, było to już 42. wydarzenie. Ponadto w bieżącym roku, swoją 70. rocznicę powstania, obchodzili Przewodnicy Sudeccy. Ich Koło, zostało powołane do życia w dniu 18 października 1953 r. przy oddziale PTTK w Jeleniej Górze, jako Koło Przewodników Górskich, a obecnie zwane Kołem Przewodników Sudeckich.

Tradycyjnie też, po Mszy św. Jerzy Pokój, zaprosił do wyruszenia do Kotła Łomniczki, aby pomodlić się na znajdującym się w tym miejscu, Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.


  

2023-08-10 22:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Peta: męczeństwo jest szczególnym znakiem wiary i miłości do Pana Boga

[ TEMATY ]

św. Wawrzyniec

commons.wikimedia.org

- Męczeństwo jest szczególnym znakiem wiary i miłości do Pana Boga. Każde życie jest męczeństwem tylko rozłożonym na oddawanie życia po kropelce za Pana Jezusa w każdej godzinie - mówił abp Tomasz Peta z Kazachstanu, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Wawrzyńca w Stolcu.

Abp. Tomasza Petę powitał ks. prał. Zbigniew Stefański, który wskazał, że celebrans wiele razy przybywał do świątyni stoleckiej jako pielgrzym zmierzający pieszo z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Dodał, że w 1978 r. ks. Tomasz Peta będący wówczas wikariuszem po raz pierwszy zorganizował pieszą pielgrzymkę z Witkowa na Jasną Górę oraz wykonał krzyż z brzozy, który do dzisiaj jest noszony na czele pielgrzymki. Proboszcz zaznaczył, że parafia stolecka modlitwą i ofiarą wspiera pracę polskich misjonarzy, a szczególnie s. Letancji Beaty Całej, nazaretanki pracującej w Kazachstanie.

CZYTAJ DALEJ

Jezus zwraca naszą uwagę i przypomina nam, że istnieje inne życie po śmierci

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 19-31.

Czwartek, 29 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Mają ożywiać parafie

2024-03-02 22:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzień skupienia

parafialne rady duszpasterskie

Maciej Orman/Niedziela

2 marca parafialne rady duszpasterskie (PRD) z archidiecezji częstochowskiej przeżywały na Jasnej Górze dzień skupienia.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję