Reklama

Świadczyć miłosierdzie

Każdy chrześcijanin powinien troszczyć się o swego bliźniego i powinien poświęcać się dla braci. Powinien współpracować zgodnie ze swym powołaniem i możliwościami w dziele apostolatu, pomnażać dzieła dobroci i pomocy, głosząc we wszystkich okolicznościach obecność i działanie miłości.
Bł. Papież Jan XXIII

Niedziela podlaska 46/2002

Niedawno obchodziliśmy Tydzień Miłosierdzia. Chcąc go zaakcentować zorganizowaliśmy już po raz kolejny akcję honorowego oddawania krwi w Wyższym Seminarium Duchownym (WSD) w Drohiczynie. Głównym organizatorem był diakon Arkadiusz Siergiejuk - prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Najdroższej Krwi Chrystusa Pana przy WSD. Nasz Klub liczy 45 członków. Został powołany do istnienia 30 kwietnia 2000 r., chociaż krew alumni zaczęli już oddawać od 1998 r. Każdy kleryk zapisując się do Klubu HDK zobowiązał się do oddania krwi przynajmniej jeden raz w roku i otrzymał legitymację dawcy. W ciągu roku organizowane są ogólnopolskie i diecezjalne spotkania. W ubiegłym roku spotkanie krajowe miało miejsce w Warszawie, gdzie zorganizowany został "Opłatek", w którym brał udział bp Sławoj Leszek Głódź - krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi. W Seminarium w Drohiczynie również odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczył nasz pasterz bp Antoni Dydycz, przedstawiciele punktów krwiodawstwa, alumni oraz diecezjalny duszpasterz krwiodawców - ks. Walenty Wojtkowski.
Ostatnia akcja oddawania krwi odbyła się 19 października 2002 r. o godz. 8.30. Z okazji święta św. Łukasza - patrona Służby Zdrowia (18 października) złożyliśmy paniom, które przyjechały z posługą medyczną, życzenia. Panie wyraziły wdzięczność i radość z tak miłego przyjęcia, podziękowały za życzenia, za kwiaty. Krzyż, który otrzymały przy tej okazji, obiecały zawiesić w punkcie krwiodawstwa w Bielsku Podlaskim. Mgr Halina Drobotko - odpowiedzialna za organizowanie wyjazdów do nas - powiedziała: "Dzisiejszą akcję wspiera też młodzież z Liceum Ekonomicznego w Bielsku Podlaskim, która licznie zebrała się w bielskim punkcie krwiodawstwa, by oddać krew". W Seminarium w tym dniu krew oddało 18 alumnów.
Za każdym razem Panie podkreślają, że jest ogromne zapotrzebowanie na krew. Potrzeby są tak wielkie, a dawców nie jest nigdy za dużo. Starajmy się być czuli na potrzeby ludzi i jeżeli możemy, to uczyńmy ten gest miłosierdzia, by dzięki tej krwi, którą oddajemy uratować życie innemu człowiekowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MSZ: Polska wzywa wszystkie strony w Izraelu i Palestynie do powstrzymania przemocy

2021-05-11 19:54

[ TEMATY ]

wojna

Izrael

Palestyna

archiwum prywatne

Polska wzywa wszystkie strony w Izraelu i Palestynie do powstrzymania przemocy i zapobieżenia kolejnym ofiarom śmiertelnym; potępiamy wszystkie działania, które doprowadziły do śmierci wielu cywilów - oświadczyło we wtorek na Twitterze MSZ. Podkreśliło, że kryzys powinien zostać rozwiązany przez dialog.

"Polska wzywa wszystkie strony w Izraelu i Palestynie do powstrzymania przemocy i zapobieżenia kolejnym ofiarom śmiertelnym. Potępiamy wszystkie działania, które doprowadziły do śmierci wielu cywilów. Kryzys powinien zostać rozwiązany przez dialog, w poszanowaniu praw człowieka" - czytamy we wpisie resortu dyplomacji.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Czarny ptak, ciernie i zdrada współbraci. Duchowe bitwy św. Benedykta

2021-05-12 12:58

[ TEMATY ]

św. Benedykt z Nursji

św. Benedykt

wikipedia.org

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta
z Nursji

Zanim Benedykt z Nursji został wielkim świętym i patronem Europy, musiał przebyć długą duchową drogę, podczas której stoczył wiele pojedynków z szatanem. Co ciekawe, zły duch chciał zniszczyć go posługując się nie tylko pokusami, lecz również... jego własnymi współbraćmi. Bezkompromisowe zmagania św. Benedykta z diabłem opisuje dr Paul Thigpen w książce “Święci, którzy zwyciężyli szatana”.

Pragnienie świętej samotności

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję