Reklama

Gaude Mater Ecclesia!

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 11

Gaude Mater Ecclesia! Ciesz się, Kościele, Matko nasza! Gaude Mater Polonia! Ciesz się, Matko Polsko, któraś dostąpiła zaszczytu, jaki płynie z beatyfikacji Jana Pawła II, Twojego syna, pasterza Kościoła powszechnego - namiestnika Chrystusa!...
Ojciec Święty zachwycił się Kościołem Chrystusowym już we wczesnej młodości. Stopniowo wchodził w jego głębię przez refleksję i szczerość swej modlitwy, przez życie sakramentalne, przez Eucharystię, przez kapłaństwo i biskupstwo. „Totus Tuus!” - Cały Twój! - powiedział Matce Najświętszej. Było to jednocześnie najbardziej prawdziwe określenie jego ustosunkowania się do Ojca Niebieskiego. Cały oddał się Chrystusowi w Kościele, a Matka Jezusa stała się jego najdroższą Matką.
Najpiękniejszą wykładnią życia młodego Karola Wojtyły było jego życie duchowe, poprzez które coraz bardziej zbliżał się do Boga. Miało ono swój szczególny wyraz w Eucharystii, która była dla niego świętym Misterium Miłości.
Kościół współczesny zapatrzył się na Jana Pawła II, dostrzegając w nim wyjątkowego apostoła Jezusa - aż po czerwień krwi z 13 maja 1981 r., która stała się świadectwem jego wiary, zwłaszcza kiedy zaraz po zamachu w imię Chrystusa przebaczył swojemu oprawcy. Drogi jego pasterskiego życia, najeżone wprost rozmaitymi światowymi problemami, wiodły go przez cały świat, którego stał się najbardziej skutecznym misjonarzem.
Ten Pasterz Kościoła powszechnego był wielkim kontynuatorem Soboru Watykańskiego II. Wielokrotnie, w wielu dokumentach papieskich dawał nam jego wykładnię teoretyczną, a swoimi inicjatywami pasterskimi, swoim zapałem i wielkim zaangażowaniem sprawiał, że Kościół XX wieku był tak blisko człowieka.
Później przyszły na Papieża dni trudne po ludzku, dni dźwigania krzyża cierpienia i ułomności fizycznej. Były one również jednym wielkim świadectwem „Totus Tuus”, świadectwem wielkiego zrozumienia konieczności drogi krzyżowej Pana Jezusa. Jan Paweł II stanął na tej drodze pod Jezusowym krzyżem ze swoim krzyżem, który mu ofiarował Chrystus. Takiego, kontemplującego stacje Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek, go zapamiętaliśmy.
Beatyfikacja Jana Pawła II jest wyniesieniem na ołtarze człowieka, który cały stał się własnością Boga. Uroczystego aktu beatyfikacji dokonał następca Jana Pawła II na stolicy św. Piotra - Benedykt XVI, wieloletni współpracownik Papieża Polaka i kontynuator jego myśli eklezjalnej. To ważne, że świętość Jana Pawła II jest dla wszystkich tak oczywista, a beatyfikacja była tak bardzo oczekiwana. Dla Kościoła w Polsce beatyfikacja Jana Pawła II - jak to określił prymas senior kard. Józef Glemp - jest takim polskim Westerplatte, ważnym momentem w dziejach narodu, na który trzeba się mocno zapatrzyć, którego trzeba się dobrze nauczyć. Bo pewnie nie będzie już tak szybko innego tak ważnego odniesienia dla nas, jak to z 1 maja 2011 r. i cały długi, brzemienny nauką Bożą na wielu płaszczyznach, pontyfikat.
Kłaniamy się dziś nowemu błogosławionemu Patronowi Kościoła i Ojczyzny, który z niezmienną miłością spogląda zapewne na każdego z nas i przygarnia do swojego serca.
Janie Pawle II, tam, w domu naszego Ojca, pamiętaj o swoich braciach i siostrach, synach naszej wspólnej ziemi. Wypraszaj nam Bożą pomoc, a nade wszystko upraszaj dar umacniania naszej wiary, nadziei i miłości oraz zawierzenia Maryi - Matce Miłosierdzia.
Panie, dziękujemy Ci za światło Jana Pawła II...

Posłuchaj wypowiedzi dnia, komentarza tygodnia oraz rozmowę z Redaktorem Naczelnym

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem