Reklama

Gaude Mater Ecclesia!

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 11

Gaude Mater Ecclesia! Ciesz się, Kościele, Matko nasza! Gaude Mater Polonia! Ciesz się, Matko Polsko, któraś dostąpiła zaszczytu, jaki płynie z beatyfikacji Jana Pawła II, Twojego syna, pasterza Kościoła powszechnego - namiestnika Chrystusa!...
Ojciec Święty zachwycił się Kościołem Chrystusowym już we wczesnej młodości. Stopniowo wchodził w jego głębię przez refleksję i szczerość swej modlitwy, przez życie sakramentalne, przez Eucharystię, przez kapłaństwo i biskupstwo. „Totus Tuus!” - Cały Twój! - powiedział Matce Najświętszej. Było to jednocześnie najbardziej prawdziwe określenie jego ustosunkowania się do Ojca Niebieskiego. Cały oddał się Chrystusowi w Kościele, a Matka Jezusa stała się jego najdroższą Matką.
Najpiękniejszą wykładnią życia młodego Karola Wojtyły było jego życie duchowe, poprzez które coraz bardziej zbliżał się do Boga. Miało ono swój szczególny wyraz w Eucharystii, która była dla niego świętym Misterium Miłości.
Kościół współczesny zapatrzył się na Jana Pawła II, dostrzegając w nim wyjątkowego apostoła Jezusa - aż po czerwień krwi z 13 maja 1981 r., która stała się świadectwem jego wiary, zwłaszcza kiedy zaraz po zamachu w imię Chrystusa przebaczył swojemu oprawcy. Drogi jego pasterskiego życia, najeżone wprost rozmaitymi światowymi problemami, wiodły go przez cały świat, którego stał się najbardziej skutecznym misjonarzem.
Ten Pasterz Kościoła powszechnego był wielkim kontynuatorem Soboru Watykańskiego II. Wielokrotnie, w wielu dokumentach papieskich dawał nam jego wykładnię teoretyczną, a swoimi inicjatywami pasterskimi, swoim zapałem i wielkim zaangażowaniem sprawiał, że Kościół XX wieku był tak blisko człowieka.
Później przyszły na Papieża dni trudne po ludzku, dni dźwigania krzyża cierpienia i ułomności fizycznej. Były one również jednym wielkim świadectwem „Totus Tuus”, świadectwem wielkiego zrozumienia konieczności drogi krzyżowej Pana Jezusa. Jan Paweł II stanął na tej drodze pod Jezusowym krzyżem ze swoim krzyżem, który mu ofiarował Chrystus. Takiego, kontemplującego stacje Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek, go zapamiętaliśmy.
Beatyfikacja Jana Pawła II jest wyniesieniem na ołtarze człowieka, który cały stał się własnością Boga. Uroczystego aktu beatyfikacji dokonał następca Jana Pawła II na stolicy św. Piotra - Benedykt XVI, wieloletni współpracownik Papieża Polaka i kontynuator jego myśli eklezjalnej. To ważne, że świętość Jana Pawła II jest dla wszystkich tak oczywista, a beatyfikacja była tak bardzo oczekiwana. Dla Kościoła w Polsce beatyfikacja Jana Pawła II - jak to określił prymas senior kard. Józef Glemp - jest takim polskim Westerplatte, ważnym momentem w dziejach narodu, na który trzeba się mocno zapatrzyć, którego trzeba się dobrze nauczyć. Bo pewnie nie będzie już tak szybko innego tak ważnego odniesienia dla nas, jak to z 1 maja 2011 r. i cały długi, brzemienny nauką Bożą na wielu płaszczyznach, pontyfikat.
Kłaniamy się dziś nowemu błogosławionemu Patronowi Kościoła i Ojczyzny, który z niezmienną miłością spogląda zapewne na każdego z nas i przygarnia do swojego serca.
Janie Pawle II, tam, w domu naszego Ojca, pamiętaj o swoich braciach i siostrach, synach naszej wspólnej ziemi. Wypraszaj nam Bożą pomoc, a nade wszystko upraszaj dar umacniania naszej wiary, nadziei i miłości oraz zawierzenia Maryi - Matce Miłosierdzia.
Panie, dziękujemy Ci za światło Jana Pawła II...

Posłuchaj wypowiedzi dnia, komentarza tygodnia oraz rozmowę z Redaktorem Naczelnym

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

2019-06-25 21:15

eg / Garlino (KAI)

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

episkopat.pl

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zwrócił też uwagę na potrzebę opamiętania w codziennym życiu. Dlatego w kościołach całej Polski śpiewano w niedzielę suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”, żeby przeprosić za zło: za znieważanie Najświętszego Sakramentu, kpiny z katolickiej Mszy św., za „tęczowe” aureole wokół Matki Bożej z Dzieciątkiem, za niszczenie krzyży i ołtarzy w kościołach, za przemoc fizyczną wobec księży.

- Te haniebne akty są coraz częstsze. Wydaje się, że ich celem jest zepchnięcie przestraszonych katolików do katakumb. Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na takie antychrześcijańskie akty i działania. Nigdy nie możemy godzić się na to, aby barbarzyńcy szargali nasze święte obrzędy i przedmioty. Módlmy się o opamiętanie za tych, których zdławiło zło, ale także w miarę naszych możliwości, protestujmy przeciwko aktom profanacji – zaapelował bp Milewski.

Parafia Grudusk prawdopodobnie powstała w XI wieku. Nosi wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie zbudowana została w tej parafii w latach 1990-1994.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem