Reklama

Polska

Duszpasterze rodzin będą debatować o konkubinatach

O wyzwaniach, jakie dla duszpasterstwie rodzin w Polsce stanowi problem konkubinatów, dyskutować będą eksperci i duszpasterze z całej Polski. Dwudniowe, ogólnopolskie spotkanie organizowane przez Rady Episkopatu ds. Rodziny rozpoczyna się jutro w Warszawie.

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) zwraca uwagę, że w społeczeństwie widać coraz większe przyzwolenie społeczne – nawet wśród rodziców – na to, by przed ślubem młodzi mieszkali razem "na próbę".

"Widząc, że jest to coraz większe zagrożenie, chcemy na to zjawisko odpowiedzieć, szukać właściwych rozwiązań, tłumacząc, że życie w konkubinacie do niczego dobrego nie prowadzi" – wyjaśnia ks. Drąg. Dodaje, że w świetle badań, po zawarciu przez takie pary małżeństwa, najczęściej kończy się ono rozwodem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Drąg ma nadzieję, że z przesłaniem konferencji uda się dotrzeć zarówno do młodych, jak i ich rodziców oraz do całego społeczeństwa. Jego zdaniem, trzeba spokojnie, krok po kroku ukazywać młodym ludziom to, co pokazywał im św. Jan Paweł II, mówiąc o miłości i odpowiedzialności. "Kiedy rozmawia się z tymi ludźmi o tym, co to znaczy kochać, na czym polega odpowiedzialność za drugiego człowieka, to często ze łzami w oczach mówią, że to im się podoba i że boją się, ale chcieliby pójść tą drogą" – zapewnia ks. Drąg.

Zjawisko konkubinatu narasta, czego dowodzą zarówno dane Głównego Urzędu Statystycznego, jak i refleksje księży po wizytach kolędowych. Także opinie osób prowadzących kursy przedmałżeńskie potwierdzają fakt, że wiele osób przygotowujących się do małżeństwa już ze sobą mieszka i współżyje – zaznacza dyrektor KODR.

"Młodzi mówią pięknie o miłości, a jednocześnie bardzo boją się zobowiązać do miłości w jednym, stałym związku" – mówi ks. Drąg pytany o przyczyny narastania fali konkubinatów w naszym kraju. Jego zdaniem, należy zastanowić się nad przyczynami tego lęku i spróbować temu zjawisku zaradzić.

Trzeba też, mówi duszpasterz rodzin, osobom żyjącym w konkubinacie okazać szacunek. "Czasami czują się przez nas odtrącani i może to także wpływa na to, że boją się przyjść do kościoła i porozmawiać o swojej sytuacji" - ocenia ks. Drąg. Ponadto nie powinno się na takich ludzi bezczynnie czekać lecz - poprzez diecezjalne duszpasterstwa rodzin – należy ich odnajdywać, wychodzić do nich, docierać i proponować spotkanie czy rozmawiając podczas wizyty kolędowej.

Reklama

W warszawskim spotkaniu udział wezmą m.in. diecezjalni duszpasterze rodzin i doradcy życia rodzinnego z całego kraju. Wysłuchają oni wykładów, m.in. o przyczynach konkubinatu, statystyce tego zjawiska oraz oddziaływaniu duszpasterskim wobec osób żyjących w konkubinatach.

Wykłady wygłoszą m.in. ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz pary małżeńskie zaangażowane w duszpasterstwo rodzin. Obrady rozpocznie i podsumuje bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

2014-05-19 16:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: dbajmy o autorytet rodziny, szkoły i Kościoła

Dbajmy o autorytet rodziny, szkoły i Kościoła, bo są środowiska ludzi, jakieś grupy, które trudnią się zawodowo podważaniem autorytetów - powiedział we wtorek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek był we wtorek gościem II Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Formacja egzorcystów jest potrzebna

2024-07-22 13:39

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

Adobe.Stock.

O potrzebie formacji egzorcystów, o konieczności ich współpracy z psychologami i psychiatrami, o tym, że powinni wystrzegać się pochopnego formułowania opinii na temat tego, czy ktoś znajduje się pod wpływem złego ducha oraz o tym, że jakikolwiek dialog egzorcysty z demonem jest w istocie zakazany - mówi ks. prof. Mariusz Rosik, członek Zespołu Ekspertów przy Delegacie KEP ds. Egzorcystów oraz tłumacz wydanego w 2023 r. w Polsce dokumentu „Wskazania dla posługi egzorcyzmu w świetle aktualnego rytuału”. Duchowmy zwraca uwagę na trudności związane z posługą egzorcysty. Podkreśla też, że jest to posługa ogromnie ważna, należy jednak do niej podchodzić racjonalnie i bez szukania sensacji. Obecnie w Polsce działa ok. 120 egzorcystów.

Maria Czerska (KAI): Jest Ksiądz autorem polskiego przekładu i komentarza do "Wskazań dla posługi egzorcyzmu w świetle aktualnego rytuału" opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów i zatwierdzonych przez Watykan. Co to za dokument? Jak można go krótko scharakteryzować?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję