Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 5

Bożena Sztajner/Niedziela

Anglia i Walia

Powrót umartwienia

Biskupi Anglii i Walii postanowili przywrócić obowiązkowy post od mięsa we wszystkie piątki roku. Praktyka ta została zarzucona w wielu Kościołach zachodnich wraz z posoborowymi reformami.
W Wielkiej Brytanii oficjalnie zniesiono post w 1984 r., w nadziei, że nierestrykcyjne podejście do tej kwestii zachęci wiernych do dobrowolnego umartwienia. Stało się wręcz odwrotnie - przyznaje dziś katolicki prymas Anglii i Walii. Wierni zapomnieli o szczególnym charakterze piątku, dnia, w którym Chrystus umarł na krzyżu.
Zdaniem abp. Vincenta Nicholsa, post od mięsa musi się ponownie stać powszechną praktyką, zwyczajem i znakiem rozpoznawczym katolików. Formalnie zacznie on obowiązywać od 16 września br., pierwszej rocznicy wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii.
Biskupi pomyśleli też o wegetarianach. Ci mają się obowiązkowo powstrzymać od innego wybranego przez nich pokarmu. Episkopat zachęca wszystkich, by piątki stały się ponownie dniem modlitwy i umartwienia.

Chiny

Wybory kontrolowane

W Chinach grupa skupiona wokół Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich 11 maja wybrała, wbrew woli Watykanu, nowego kandydata na biskupa. Według agencji Asia News, wybory odbyły się pod ścisłą kontrolą władz i policji. Wielu obecnych na tym zjeździe stwierdziło, że byli poddawani silnym naciskom, zmuszano ich do głosowania wbrew sumieniu. Spośród pięciu księży, którzy nie chcieli w tym uczestniczyć, trzech znajduje się pod nadzorem policji, jeden w areszcie, a jeden zaginął. Wybrano ks. Josepha Huanga Bingzhanga, który pomimo starań nie dostał, jak dotąd, oficjalnej nominacji od Stolicy Apostolskiej. Ks. Bingzhang jest członkiem chińskiego parlamentu i wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich. Tymczasem właściwy, wybrany przez Watykan, biskup diecezji Shantou - ks. Zhuang Jianjian z powodu braku akceptacji ze strony chińskich władz nie może normalnie sprawować swojego urzędu.

Rosja

Wieczór poświęcony bł. Janowi Pawłowi II

Reklama

W Moskwie, w Ośrodku Kultury „Pokrowskije Worota”, nowy nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkoviè uczestniczył w wieczorze poświęconym bł. Janowi Pawłowi II, zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Papieża Polaka.
Obecni byli zarówno katolicy, jak i prawosławni. Abp Jurkoviè podzielił się wspomnieniami o osobistych spotkaniach z Janem Pawłem II. Ujawnił, że Papież poprosił go o udzielenie lekcji języka słoweńskiego przed pielgrzymką do jego rodzinnej Słowenii. Chory już wtedy Jan Paweł II przyszedł z laską, nie wstydząc się swojej choroby i słabości. W trakcie lekcji zapytał: „Był ksiądz w Moskwie? Ilu tam mieszka ludzi, jaka jest ich kultura?”. Abp Jurkoviè zrozumiał wtedy, jak bardzo Papieżowi Polakowi zależało na odwiedzeniu Rosji, za którą stale się modlił.
Na wieczorze wystąpiła też m.in. tłumaczka prac Jana Pawła II - Jelena Twierdisłowa, która mówiła o genialnej prostocie jego wierszy. Zespół muzyczny „Canticum” wykonał utwory skomponowane do tekstów wierszy Jana Pawła II.

Turcja

Najstarszy kościół

W antycznym mieście Laodycea w południowo-zachodniej Turcji tamtejsi archeolodzy odkryli jeden z najstarszych kościołów na świecie. Prowadzący wykopaliska Celal Simsek powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że świątynię wzniesiono między 313 a 320 r., bezpośrednio po ogłoszeniu w 313 r. Edyktu mediolańskiego, kładącego kres prześladowaniom chrześcijan.
Zdaniem archeologa, „budowla ta - znajdując się przez setki lat pod ziemią, zachowała pierwotny stan, co może rzucić nowe światło na historię chrześcijaństwa i architektury kościelnej”.
- Kościół odkryto w 2010 r. podczas podziemnych pomiarów i od tego czasu trwały przy nim wykopaliska. Po pracach konserwatorskich miejsce to prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie udostępnione zwiedzającym - powiedział Simsek.

Ludzie

Abp Louis Kebreau

Podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Haiti Michela Martelly’ego abp Louis Kebreau, przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, powiedział: - Sądzę, Panie Prezydencie, że nadszedł czas wziąć przyszłość we własne ręce, zająć się naszą nadszarpniętą suwerennością, naszą tożsamością utopioną w kulturach, które wykorzeniają z nas wartości, jakie niegdyś sprzyjały wolności i dobrobytowi narodu. Zwrócił uwagę na kompletne uzależnienie Haiti od pomocy gospodarczej z zewnątrz, co przekłada się również na politykę wewnętrzną. Dawna „perła Antyli” po katastrofalnym trzęsieniu ziemi sprzed roku stała się de facto obszarem zależnym od USA, Francji, Kanady, a ostatnio także od wspólnoty latynoamerykańskiej. Pomimo stale rosnącej pomocy ten karaibski kraj wciąż jest obszarem niedorozwoju i nędzy.
- Zyski i straty należy tu rozważyć na zimno, bowiem często Haiti, w ramach tzw. obowiązku interwencji, staje się towarem na sprzedaż - stwierdził abp Kebreau. - Pilnym obowiązkiem państwa jest odnowienie własnej podmiotowości na arenie wewnętrznej i międzynarodowej.

Cudzysłów

Kard. Stefan Wyszyński był wielkim Europejczykiem, któremu należała się Pokojowa Nagroda Nobla
Dr Piotr Łysakowski, historyk, Warszawa, 19 maja 2011 r.

Krótko

Prezydent USA Barack Obama poparł ruch rewolucyjny w krajach arabskich i wezwał do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego przez utworzenie państwa palestyńskiego w granicach sprzed wojny sześciodniowej w 1967 r. Eksperci ds. Bliskiego Wschodu podkreślają, że po raz pierwszy prezydent USA w publicznym wystąpieniu przedstawił tak daleko idącą wizję państwa palestyńskiego, która może rozgniewać Izrael.

Z akt opublikowanych przez WikiLeaks wynika, że jeden z więźniów przetrzymywanych w Guantanamo omawiał operacje przeciwko amerykańskim interesom w Polsce. W notatce brak jakichkolwiek dodatkowych informacji.

Andrej Sannikau, były kandydat i rywal Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich, został skazany na pięć lat łagru za organizowanie manifestacji antyrządowych. Wyroki grożą wszystkim konkurentom Łukaszenki.

Organizacja Amnesty International (AI) oświadczyła, że nie może uznać byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego za więźnia sumienia. Informacja ta znalazła się w liście do obrońców skazanych.

Po raz pierwszy od stu lat angielska monarchini odwiedziła Irlandię. Wizycie Elżbiety II towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności.

Co się stałoby, gdyby zbankrutowała Grecja? Same banki komercyjne straciłyby 50 mld euro.

Egipcjanin Saif al-Adel został tymczasowym przywódcą Al-Kaidy. Taką informację podała arabska telewizja Al-Dżazira, powołując się na własne źródła.

Komisja Europejska nie zajmie się sprawą ewentualnych nacisków na brytyjskiego udziałowca „Rzeczpospolitej”. Sprawę zablokował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Kilka miesięcy temu tygodnik „The Economist” donosił, że przedstawiciele polskiego rządu naciskają na brytyjski Mecom, aby zwolnił redaktora naczelnego „Rz” Pawła Lisickiego.

W Iraku znaleziono zmasakrowane ciało 29-letniego Ashura Yacoba Issy, chrześcijanina, który został porwany dla okupu.

Pierwszy poza granicami Polski kościół pw. bł. Jana Pawła II stanął na rumuńskiej Bukowinie w miejscowości Poiana Mikului.

Nowojorska policja aresztowała szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominiqua Straussa-Kahna. Za kaucją został zwolniony i przebywa w domowym areszcie. Ciąży na nim podejrzenie o próbę gwałtu na hotelowej pokojówce.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję