Reklama

Uroczystości na Ukrainie

W 70. rocznicę śmierci gen. Zaruskiego

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 36

Stanisław Latek

Na zdjęciu na górze: Polscy żołnierze i harcerze przy grobie gen. Mariusza Zaruskiego

Na zdjęciu na górze: Polscy żołnierze i harcerze przy grobie gen. Mariusza Zaruskiego

Z okazji 70. rocznicy śmierci gen. Mariusza Zaruskiego 18 kwietnia w Chersoniu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone jego pamięci. W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została Msza św. za spokój duszy generała. Koncelebrze przewodniczył bp Bronisław Biernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej. Uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polonii i władz samorządowych miasta, delegacje państwowe Polski i Ukrainy oraz liczne poczty sztandarowe. W homilii Ksiądz Biskup nazwał Mariusza Zaruskiego wielkim patriotą i wzywał, zwłaszcza ludzi młodych obu sąsiadujących krajów, do wzajemnego poznawania się i do nawiązywania współpracy. Po Mszy św. zabrzmiał dzwon „Generał Zaruski”. 70 uderzeń dzwonu symbolizowało 70 lat, które minęły od śmierci generała.
Następnie na cmentarzu, w miejscu symbolicznego grobu gen. Zaruskiego, wystawiono wartę. Zostały zapalone znicze, rozciągnięto banderę ZHP i złożono kwiaty. Po odmówieniu modlitwy za zmarłych odśpiewano modlitwę harcerską „O, Panie Boże” oraz „Pod żaglami Zawiszy”. Ostatnim akordem uroczystości było odczytanie aktu przekazania grobu i tablicy poświęconej gen. Zaruskiemu w Chersoniu pod opiekę państwa polskiego.
Gen. Mariusz Zaruski zmarł z wycieńczenia w więzieniu NKWD w Chersoniu 8 kwietnia 1941 r. To działacz niepodległościowy, zesłaniec polityczny, artysta malarz, propagator Tatr, żeglarz, przyjaciel i wychowawca młodzieży. Był założycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1909), dowódcą pułku kawalerii (1919-23), adiutantem Prezydenta RP (1923-26), pierwszym komandorem Jacht-Klubu Polski, prezesem Polskiego Związku Żeglarskiego, kapitanem harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”.
Latem tego roku odbędzie się rejs polskich jachtów po wodach Ukrainy, a następnie polscy żeglarze wezmą udział w Dniach Chersonia. Odbędą się wtedy regaty o Puchar im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję