Reklama

Franciszek

Papież jedzie do Marsylii

Młodzi wyznawcy różnych religii i przedstawiciele Kościoła z 30 krajów chcą w tym tygodniu ułożyć „mozaikę nadziei” we francuskim mieście portowym Marsylia. Papież Franciszek zakończy III Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą świętą w ramach dwudniowej wizyty duszpasterskiej w najbliższy piątek i sobotę. „Nadzieja i braterstwo” – oto istota dni Les Rencontres Méditerranéennes (MED23) w Marsylii, które odbywają się w dniach 16-24 września 2023 r. W modlitwach i dyskusjach, wydarzeniach kulturalnych i solidarnościowych biorą udział przedstawiciele różnych wyznań i religii, stowarzyszeń i instytucji, potrzebujący i migranci, mieszkańcy i turyści.

[ TEMATY ]

Francja

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Morze Śródziemne jest mozaiką kultur, narodów i religii – w Marsylii staje się to przesłaniem: pod hasłem „Morze Śródziemne: mozaika nadziei” uczestnicy Spotkań Środziemnomorskich chcą w obliczu tendencji do alienacji i zatwardziałości w Europie ustanowić wspólny znak braterstwa i solidarności, który wdzięki wizycie Franciszka otrzymuje wielki bodziec.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podkreślił we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami międzyreligijny i ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Spotkania MED23 w Marsylii są okazją do „rozwoju dialogu i kultury spotkania między wybrzeżami Morza Śródziemnego”. Odgrywają w tym wielką rolę regiony Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Bałkanów i Europy Zachodniej. Nowym elementem tej śródziemnomorskiej konferencji jest wyraźne zaangażowanie młodych ludzi. W Marsylii pojawiło się 70 przedstawicieli młodych pokoleń wraz z 70 biskupami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bruni wskazał na kluczowe tematy podróży: migrację i środowisko naturalne. Franciszek wielokrotnie mówił o Morzu Śródziemnym jako jednym z największych cmentarzy na świecie. Papież, którego pierwszą oficjalną wizytą w 2013 roku było odwiedzenie uchodźców na Lampedusie, prawdopodobnie ponownie wezwie w Marsylii do troski o ludzi na peryferiach Europy, w czasach, gdy zamiast otwartości zyskuje przewagę nacjonalizm, zamiast solidarności - kalkulacja, a ludzie wciąż dosłownie toną jak niemowlę na Lampedusie. Jak zapowiedział gospodarz spotkania, arcybiskup Marsylii, kardynał Jean-Marc Aveline, Franciszek wysłucha świadectw migrantów, którzy przybyli do kraju między innymi przez niebezpieczny szlak na granicy francusko-włoskiej.

W piątek po południu, pierwszego dnia podróży, Franciszek weźmie udział w modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde oraz w spotkaniu pod międzywyznaniowy pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. W sobotę z przedstawicielami Kościoła, młodzieży, polityki i społeczeństwa obywatelskiego weźmie udział w konferencji zamykającej spotkanie, a po południu zakończy Spotkanie Śródziemnomorskie Mszą św. przed powrotem do Watykanu.

Reklama

Franciszek spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będzie to kolejne spotkanie po wizytach głowy francuskiego państwa w Watykanie w 2018, 2021 i 2022 r. Macron planuje również wziąć udział w Mszy św., którą odprawi papież Franciszek.

Wszystkie papieskie przemówienia w Marsylii będą w języku włoskim. Papieżowi towarzyszyć będą kardynałowie: Miguel Ángel Ayuso Guixot, Dominique Mamberti, Michael Czerny, kardynał nominat Robert Prevost, kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin i arcybiskup Edgar Peña Parra.

Ojciec Olivier Spinosa jest rektorem bazyliki Notre-Dame de la Garde, gdzie w piątek odbędzie się modlitwa maryjna za marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. Rektor uważa, że dziś ma przede wszystkim znaczenie modlitwa do Matki Bożej. „Potrzebujemy ochrony przed wszystkim, co nas odczłowiecza, przed wszystkim, co przeszkadza nam kochać Boga i naszych braci i siostry. Strzec nie oznacza, że nic nie powinno nam się stać, ale raczej, że jesteśmy chronieni i umacniani w naszej wierze pośród kryzysów” - powiedział kapłan z Marsylii i dodał, że „jest to dokładnie to, co Następca Piotra przybywa zrobić: umocnić nas w wierze i woli bycia uważnym na każdego człowieka".

Kard. Aveline postrzega spotkania w Marsylii i wizytę papieża jako wyraźną misję dla wszystkich wiernych. „Oddajmy się do dyspozycji wszystkich, aby na liniach podziału, które dziś rozdzierają Morze Śródziemne i które dotykają tak wielu ludzi, biednych, pokrzywdzonych lub migrantów, pomóc rozkwitnąć uśmiechowi braterstwa na chłodzie świata” – powiedział arcybiskup Marsylii w miniony weekend w homilii przed rozpoczęciem Spotkań Śródziemnomorskich. W poprzednich dniach Kościół lokalny przygotował się do spotkania odprawiając nowennę.

Reklama

W Marsylii Franciszek spotka się również z niektórymi migrantami, którzy przybyli do Francji szlakiem Via Alpina, który przebiega przez Briançon, poinformował kardynał Aveline na konferencji prasowej. Spotkanie odbędzie się podczas wizyty papieża pod pomnikiem upamiętniającym marynarzy i migrantów. Arcybiskup Marsylii powiedział, że będą tam również obecne stowarzyszenia zaangażowane na rzecz migrantów.

Briançon znajduje się na granicy francusko-włoskiej. Migranci próbują tam przekroczyć granicę niebezpiecznymi trasami na dużych wysokościach, aby uniknąć francuskich kontroli. Trasa jest również bardzo trudna ze względu na ekstremalnie niskie temperatury. Według kard. Aveline, migranci, którym udało się przekroczyć granicę, opowiedzą papieżowi Franciszkowi w Marsylii o swoich warunkach życia.

Podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie papież poprosił o modlitwę w intencji jego podróży. W odniesieniu do migracji wezwał państwa do wspólnego rozwiązania problemu. Tego samego dnia, przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen i premier Włoch Meloni wspólnie odwiedziły wyspę Lampedusa.

2023-09-21 16:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: święci przyczynili się do rozwoju swoich krajów

[ TEMATY ]

papież

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ci święci dzięki swemu świadectwu ewangelicznemu przyczynili się do rozwoju duchowego i społecznego w swoich krajach - powiedział papież Franciszek w przemówieniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zakończyła ona Mszę św., na początku której której dokonał kanonizacji pięciorga błogosławionych.

Świętymi zostali ogłoszeni: angielski konwertyta z anglikanizmu, kard. Jan Henryk Newman i cztery kobiety: Brazylijka s. Dulce (Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes), s. Mariam Teresa Mankidiyan Chiramel z Indii, Włoszka s. Józefina Vannini i świecka Szwajcarka Małgorzata Bays.

CZYTAJ DALEJ

Jestem Niepokalane Poczęcie

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół celebruje tę uroczystość w Adwencie, czyli na progu nowego roku liturgicznego, i niejako kieruje już spojrzenie wiernych ku uroczystości Bożego Narodzenia. Nie byłoby jej, gdyby nie zgoda Maryi na zostanie Matką Najwyższego, co odnotowuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Anioł powiedział Jej wtedy: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). Właśnie owa pełnia łaski Bożej sprawiła, że Maryja od początków chrześcijaństwa była szczególnie czczona przez wiernych ze względu na swoje wybraństwo i uprzywilejowanie, również to związane z prezentowaną uroczystością.

CZYTAJ DALEJ

Senat rozpoczął obrady, zajmie się m.in. nowelą ustawy o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa

2023-12-08 11:38

[ TEMATY ]

senat

Michał Józefaciuk/senat.gov.pl

W piątek po godz. 11 Senat wznowił przerwane 30 listopada posiedzenie; zajmie się m.in. nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładającą refundację metody in vitro z budżetu państwa.

Przed rozpoczęciem obrad Senat uczcił minutą ciszy zmarłego 30 listopada senatora I kadencji Bolesława Józefa Fleszara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję