Reklama

Kościół

Kim są dwaj biskupi z Chin kontynentalnych, którzy wezmą udział w synodzie o synodalności?

W Watykanie ogłoszono dziś, że w rozpoczynających się 4 października obradach Synodu Biskupów nt. synodalności, obok biskupów z Hongkongu i Tajwanu, wezmą także udział dwaj biskupi z Chin kontynentalnych. Kim są ci dwaj hierarchowie?

[ TEMATY ]

synod

biskupi

Chiny

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy z nich, to bp Antonio Yao Shun, 58-letni ordynariusz diecezji Jining w Mongolii Wewnętrznej. Był on pierwszym biskupem wyświęconym po podpisaniu w 2018 roku tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie wspólnych nominacji biskupich.

Jest ekspertem ds. liturgii. Po ukończeniu krajowego seminarium duchownego w Pekinie, studiował w Stanach Zjednoczonych oraz na Filipinach. Był wykładowcą seminaryjnym oraz kierownikiem duchowym. Od 2004 roku kierował pracami komisji liturgicznej, podlegającej Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. W 2010 roku został wikariuszem generalnym, a w 2019 roku biskupem diecezjalnym w Jiningu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Diecezja Jining liczy około 70 tys. wiernych, wśród których posługuje 30 księży i 12 sióstr zakonnych. Została ufundowana w 1929 r., a jej duchową stolicą jest maryjne sanktuarium w Mozishan.

Drugi chiński hierarcha, to bp Giuseppe Yang Yongqiang, kierujący diecezją Zhoucun w prowincji Szandong. Wyświęcony został w 2010 roku za zgodą ówczesnego papieża Benedykta XVI. Od 2016 roku jest wiceprzewodniczącym Chińskiej Rady Biskupiej.

53-letni hierarcha odkrył w sobie powołanie kapłańskie już jako młody chłopiec. W latach 1987-89 uczęszczał do niższego seminarium duchownego w Jinan, po czym przeniósł się do wyższego seminarium w Szeszan koło Szanghaju. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Rok później został proboszczem, dokształcał się też w narodowym seminarium w Pekinie (2003-04). W latach 2005-10 wykładał w seminarium pw. Ducha Świętego w Jinan. W 2010 roku został wyświęcony na biskupa koadiutora diecezji Zhoucun. Od początku był uznawany zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze w Pekinie. Rządy w diecezji przejął w 2013 roku.

Diecezja Zhoucun liczy 16 tys. wiernych, wśród których pracuje 12 księży i 2 biskupów. Jej ordynariusz, bp Ma Xuesheng z powodu słabego zdrowia przebywa w szpitalu.

Reklama

Podeskretarz Synodu Biskupów bp Luis Marín de San Martín wyjaśnił, że nazwiska obu hierarchów zostały przedstawione papieżowi przez Kościół w Chinach w porozumieniu z tamtejszymi władzami państwowymi. Ponieważ jednak Stolica Apostolska nie uznaje Chińskiej Rady Biskupiej, obaj biskupi wezmą udział w synodzie z nominacji papieskiej. Będą więc oni pełnoprawnymi delegatami na obrady z prawem głosu.

Po raz drugi zdarza się, że biskupi z Chin kontynentalnych wezmą udział w obradach Synodu Biskupów. Dwóch innych hierarchów (bp Giuseppe Guo Jincai i bp Giovanni Battista Yang Xiaoting) przez kilka dni uczestniczyło w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. młodzieży w 2018 roku.

2023-09-21 19:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczestnicy Synodu pielgrzymują do grobu św. Piotra

[ TEMATY ]

synod

Synod o młodzieży

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Tak jak przez wieki czynili to średniowieczni pielgrzymi, we czwartek, 25 października 2018, około 300 Ojców synodalnalych, audytorów oraz młodych z niektórych parafii Rzymu przeszło ostatni odcinek historycznego szlaku, Via Francigena, by dotrzeć pieszo do Bazyliki św. Piotra i grobu Apostoła.

Pielgrzymka została zorganizowana przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji w ramach trwającego w Watykanie Synodu o młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Rząd ma plan ewakuacji ludności cywilnej z Rafah w Strefie Gazy

2024-02-26 07:19

[ TEMATY ]

strefa gazy

chrześcijanie

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek, że izraelska armia przedstawiła Gabinetowi Wojennemu plan ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej ze stref działań wojennych w Rafah na południu Strefy Gazy, oraz swoją strategię operacyjną na przyszłość.

Armia "przedstawiła Gabinetowi Wojennemu plan ewakuacji ludności z obszarów walk w Strefie Gazy wraz z nadchodzącym planem operacyjnym" – napisano w komunikacie, cytowanym przez portal Times of Israel.

CZYTAJ DALEJ

Lutowy odpust na Górze Chełmskiej

2024-02-27 05:20

Tadeusz Boniecki

W święto Katedry Świętego Piotra, 22 lutego, w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Wieczornej Eucharystii z udziałem kanoników Kapituły Chełmskiej przewodniczył bp Adam Bab. Kapituła Chełmska została erygowana dokładnie 30 lat temu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję