Reklama

Kościół

"Życie to nie problem do rozwiązania, lecz przygoda do przeżycia" - rozmowa z ks. Sebastianem Koseckim

- Żyjemy w świecie, w którym ludzie nie widzą sensu swojego życia. Wstają rano i są załamani faktem, że kolejny dzień do przetrwania. Tymczasem - jak to powiedział John Eldredge - "Życie to nie problem do rozwiązania, lecz przygoda do przeżycia" - mówi w rozmowie z portalem niedziela.pl ks. Sebastian Kosecki, znany tik-toker, autor książki „Algorytm szczęścia. Boski przepis na udane życie”.

[ TEMATY ]

duchowość

młodzi

wiara

ewangelizacja

Archiwum Ks. Sebastiana Koseckiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Damian Krawczykowski: Czy naprawdę znalazł Ksiądz skuteczny algorytm zapewniający nam szczęśliwe życie?

Ks. Sebastian Kosecki: Tak! Zdecydowanie tak! Gdy prowadzę live'y na TikToku albo mówię, głoszę różnego rodzaju konferencje dla młodzieży - to bardzo często wspominam o tym, że jestem jedną z najszczęśliwszych osób na świecie. I mówię to zupełnie poważnie. Odkąd odkryłem, że Bóg istnieje, a potem z czasem odkryłem też, że mogę mieć z Nim prawdziwą relację, to moje życie wygląda zupełnie inaczej niż przedtem. Bo właśnie ta bliskość i ta relacje z Jezusem (który nie tylko może, ale i chce czynić nas szczęśliwymi) jest źródłem tego wyjątkowego pokoju, który mam w sobie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skąd pomysł akurat na taką tematykę książki? Zauważa Ksiądz w ludziach dużo smutku?

Czy dużo smutku zauważam, to nie wiem - ale wiem, że z pewnością za dużo. Jezus zmartwychwstały mówi do nas słowa: "Pokój wam!" - i jestem przekonany, że wypowiadał je naprawdę świadomie. Tymczasem żyjemy w świecie, w którym ludzie nie widzą sensu swojego życia. Wstają rano i są załamani faktem, że kolejny dzień do przetrwania. Tymczasem - jak to powiedział John Eldredge - "Życie to nie problem do rozwiązania, lecz przygoda do przeżycia". W związku z tym chciałem podzielić się z ludźmi swoim przepisem na szczęśliwe życie, które po prostu daje Jezus.

Archiwum Ks. Sebastiana Koseckiego

W książce odpowiada Ksiądz m.in. na szereg pytań zadanych przez swoich followersów. Czy ważny jest dla Księdza dialog z młodymi?

Ten dialog to podstawa. Po pierwsze dlatego, że dzięki niemu budują się relacje - w pierwszej kolejności na myśli mam swoją młodzież, z którą jestem na co dzień. Wspólne spotkania, rozmowy i doświadczenia pozwalają mi lepiej ich poznać, a dzięki temu lepiej im towarzyszyć. Po drugie dialog z młodym człowiekiem pozwala mi zobaczyć, jak do młodego serca można dzisiaj dotrzeć - czym oni żyją, jakim językiem mówią. Chodzi o to, byśmy po prostu mogli się zrozumieć.

Reklama

Tak jak Ksiądz wspomniał, często przebywa Ksiądz z młodymi ludźmi. Dlaczego tak wielu z nich nie chce mieć dziś nic wspólnego z Kościołem? Jak to zmieniać?

Myślę, że powodów jest kilka. Po pierwsze - kwestia zrozumienia czym jest Kościół, jak wielkim jest skarbem dla każdego z nas. Od początku istnienia Kościoła to rodzina jest tą pierwszą przestrzenią, która wychowuje do życia w Kościele, a od pewnego czasu obserwujemy zanikanie poczucia tej odpowiedzialności. Po drugie w świecie mamy wiele "atrakcji", które jawią się jako alternatywa Kościoła (choć tak naprawdę żadna alternatywa dla Kościoła nie istnieje). Różnego rodzaju skandale, o których słyszymy w przestrzeni Kościoła, też na pewno mają znaczenie, natomiast z doświadczenia rozmów i spotkań z młodymi ludźmi mam wrażenie, że bardziej jest to wymówka, mająca usprawiedliwić lenistwo... Dlatego tak ważne jest, by docierać do młodych z prawdą o tym, jak wielkim skarbem jest Kościół.

Na koniec krótka rada: jak zacząć w swoim życiu, może naznaczonym wieloma trudnościami i przeciwnościami, wdrażać polecany przez Księdza algorytm szczęścia? :)

Przeczytać książkę. Wejść w dynamiki, do których czytelnik jest zaproszony. I przede wszystkim być blisko Jezusa, jak tylko się da.

Więcej o książce ks. Sebastiana Koseckiego "Algorytm szczęścia", wyd. eSPe: Zobacz

eSPe

2023-09-22 08:42

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Biskupa z młodymi

– W takim wieku bardzo wiele się rozstrzyga – mówił do przedstawicieli młodzieży biskup Roman Pindel. 10 stycznia Ordynariusz naszej diecezji spotkał się z młodymi i ich duszpasterzami na opłatku zorganizowanym w kościele pw. Trójcy Świętej w Bielsku-Białej

Spotkanie poprzedziła modlitwa. Wszyscy modlili się w ciszy przed Najświętszym Sakramentem. Przy stole Ordynariusz naszej diecezji zwracając się do młodych podkreślił doniosłość młodzieńczego okresu życia, w którym dokonuje się wiele ważnych wyborów. – Chciałbym wam życzyć dobrego startu w życiu. Nie ulega wątpliwości, że w takim wieku bardzo wiele się rozstrzyga. Tu się rozstrzyga także coś takiego, jak: jacy będziecie jako ludzie – uczciwi, pracowici, obowiązkowi.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję