Reklama

Polonijne bierzmowanie dorosłych

Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 27

Ks. Jerzy Chorzempa TChr

W środku - abp Szczepan Wesoły

Gorliwość duszpasterska ks. Jerzego Chorzempy TChr, duszpasterza Polonii na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, spowodowała, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego miała w tym roku nadzwyczajną atmosferę. Na zaproszenie rodaków mieszkających i pracujących sezonowo od Nicei po Tulon przybył z Rzymu abp Szczepan Wesoły. W kaplicy Notre Dame de la Queste w Grimaud sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło pięcioro dwudziestokilkuletnich rodaków urodzonych we Francji.
Msza św., którą sprawowali: ks. Bronisław Rosiek - duszpasterz Polaków w Nicei, ks. Jerzy Chorzempa TChr - opiekun z Fréjus oraz piszący te słowa, zjednoczyła wielu Polaków i Francuzów. Bierzmowani z wielkim przejęciem i radością powiedzieli „tak” Chrystusowi, a Ksiądz Arcybiskup wręczył im polskie wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego dla Młodych. - Dzisiaj potrzeba szczególnych świadków Chrystusa, zwłaszcza w Europie, która odchodzi od chrześcijaństwa - powiedział w kazaniu Arcybiskup.
Po Mszy św. odbył się w parku przy kaplicy zjazd Polonii zamieszkującej południe Francji - od Monaco po Marsylię. Ten wielki polonijny piknik zgromadził też wielu Francuzów, którzy podziwiali spontaniczną organizację naszych rodaków. Wielką atrakcją była grupa teatralna dzieci z Kiełpina na Kaszubach. Wystawili oni sztukę i dali koncert wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II. Na zakończenie zjazdu abp Szczepan Wesoły i ks. Wiesław Wójcik TChr w swoich przemówieniach podkreślili potrzebę budowania klimatu jedności i angażowania się w duszpasterstwo polonijne.
Wieczorem w kościele ekumenicznym w Port Grimaud została odprawiona Msza św. dla turystów, nie tylko Polaków. Ksiądz Arcybiskup pozdrowił zgromadzonych Niemców, Czechów, Słowaków oraz Anglików. Ks. Wójcik w homilii do 110 katolików powiedział, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego to zejście nowego życia do Kościoła. Nikt z ludzi Kościoła nie może czuć się osierocony. To święto nas jednoczy, mimo że na co dzień mówimy różnymi językami.
Wszystkich wyjeżdżających w celach turystycznych lub do pracy na Lazurowe Wybrzeże zachęcam do odwiedzania ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w Nicei, Cannes, Monaco, Fréjus, Tulonie, Port Grimaud. Więcej informacji o Mszach św. za granicą można uzyskać na stronie: www.tchr.org/ide.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Eleni na obchodach 40-lecia istnienia parafii

2020-08-13 21:45

[ TEMATY ]

koncert

Toruń

Eleni

ks. Paweł Borowski

13 sierpnia w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w ramach obchodów 40-lecia istnienia parafii, wystąpiła Eleni.

Centralnym wydarzeniem obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Zapraszamy do wspólnej modlitwy 14 sierpnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu.

Zobacz zdjęcia: Eleni z koncertem w Toruniu

Zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 18:00. Obchody patronatem objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję