Reklama

Ania byłaby szczęśliwa

Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 38

Margita Kotas

Paradę dzieci poprowadziła Orkiestra Dęta KWK „Bogdanka”

Paradę dzieci poprowadziła Orkiestra Dęta KWK „Bogdanka”

W podwarszawskiej Zielonce 12 czerwca odbył się IX Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”, organizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau. Jak co roku, w Zielonce spotkały się dzieci z Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.
Festiwal rozpoczął się tradycyjnie paradą dzieci, które wraz z Orkiestrą Dętą KWK „Bogdanka” przeszły z gimnazjum miejskiego do parku, a następnie do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce.
W parku, przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Sienkiewicza, przed krzyżem upamiętniającym śmiertelny wypadek małej Ani Szałaty (1991-2002), miał miejsce apel ze zmianą harcerskiej warty i promocją Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci. Po błogosławieństwie misyjnych krzyży zgromadzeni wylosowali obrazki z nazwiskami misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach, w których intencji podejmą modlitwę.
Następnie uczestnicy festiwalu przeszli do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie wzięli udział we Mszy św. z homilią poświęconą problematyce misji i obecności w tym dziele członków Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci.
Po Mszy św. na placu Jana Pawła II odbył się koncert z udziałem Orkiestry Dętej KWK „Bogdanka”, zespołów „Rockspel”, „Trebunie Tutki” i „Ivis”. Podczas koncertu wręczona została doroczna Nagroda im. Małej Ani z Zielonki, przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji najcenniejszych wartości kultury chrześcijańskiej wśród dzieci i młodzieży. Tegorocznym laureatem nagrody został Tygodnik Katolicki „Niedziela”, a odebrał ją w zastępstwie redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia ks. dr Jacek Molka. Dotychczasowymi laureatami przyznawanej od 2004 r. Nagrody im. Małej Ani z Zielonki są: Darek Malejonek, Józef i Joszko Broda z zespołem „Dzieci z Brodą”, Robert Friedrich „Litza” z zespołem „Arka Noego”, ks. Roman Rusinek SAC, Magda Anioł, dr Wanda Błeńska (nagroda specjalna), telewizyjny program „Ziarno” oraz zespół „Siewcy Lednicy”.
Przez cały dzień na placu czynne były stoiska misyjne, przy których można było spotkać się z misjonarzami i wolontariuszami organizacji wspierających misje, uczestniczyć w grach, konkursach i zabawach, wziąć udział w loterii fantowej oraz posilić się w prowadzonej przez harcerzy ZHR „Kawiarni pod żyrafą”. Festiwal poprzedził przegląd filmów misyjnych (w dniach 5 i 11 czerwca), podczas którego można było obejrzeć filmy: „Ludzie Boga”, „Jesteś, który jesteś” oraz „Strzelające psy”.
Inspiratorką Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci oraz zorganizowania w Zielonce Festiwalu Misyjnego była niepełnosprawna Ania Szałata, wolontariuszka Fundacji Polskiej Raoula Follereau, biorąca udział w wielu misyjnych działaniach Fundacji w Polsce i we Francji. Zafascynowana św. Tereską z Lisieux, pokazała innym, jak wiele można zrobić nawet wtedy, gdy jest się chorym i porusza się na wózku inwalidzkim. Chcąc zrealizować marzenia Ani o festiwalu misyjnym, jej rodzice, związani z Fundacją Raoula Follereau, już po jej tragicznej śmierci, zaprosili niepełnosprawne dzieci i misjonarzy z całego świata, organizując pierwsze święto misjonarzy i ich dobroczyńców. Hasło Festiwalu „Bóg mnie kocha” zaczerpnięte zostało z zeszytu Ani.
Od początku festiwale objęte są stałym patronatem przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Wiktora Skworca oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W 2009 r. Festiwal Misyjny w Zielonce swoim patronatem objął ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser. Fundacja Polska Raoula Follereau organizuje doroczny festiwal przy współudziale Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Krajowego Sekretariatu Papieskich Dzieł Misyjnych, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, OKiS, ZHR, Burmistrza Miasta Zielonka i Starosty Powiatu Wołomińskiego. Patronat medialny nad festiwalem sprawowała „Niedziela”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: bliżej beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

2021-06-19 13:49

Margita Kotas

19 czerwca 2021 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę Kongregację do promulgowania 1 dekretu o cudzie, 1 dekretu o męczeństwie oraz pięciu – heroiczności cnót. Jeden z dekretów o heroiczności cnót dotyczy Polki, siostry Anieli Róży Godeckiej (1861-1937), założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

Aniela Róża Godecka urodziła się w 1861 r. w Rosji – w mieście Korczewa nad Wołgą. Jej ojciec Jan Godecki pracował tam jako lekarz powiatowy. Choć pochodzili z Mińszczyzny, rodzice Anieli zdecydowali się na przeniesienie się w głąb Rosji, gdyż chcieli ustrzec się przed przymusowym przejściem na prawosławie. Natalia Godecka, z domu Bachtysto, pochodziła z rodziny unitów, więc po ukazie z 1839 r., nakazującym unitom przejście do Cerkwi prawosławnej, zostałaby „zagarnięta”, jak pisała po latach jej córka, przez religię panującą.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają...

Jak dużo już powiedzieliśmy o Sercu Pana Jezusa! Jak wiele cech Najświętszego Serca poznaliśmy rozważając kolejne wezwania Litanii. Dziś chcemy poznać kolejne: Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają.

O dobroci Najświętszego Serca Pana Jezusa nikt z nas nie wątpi. Z dobroci Tego Serca każdy z nas otrzymał dar odkupienia. Jezus Chrystus wiedział doskonale, że człowiek nie da sobie sam rady, stąd pozostał wśród ludzi „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20b). Jego obecność w Najświętszym Sakramencie jest dla człowieka wielkim darem, darem, który rodzi obfite łaski i wsparcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu przyniosła tak wiele pożytku dla ludzkości. Człowiek, który z wiarą klęka przed Chrystusem Eucharystycznym i przedstawia swoje prośby, otrzyma to, o co prosi z ufnością. Z adoracji Najświętszego Sakramentu nikt nie odchodzi bez łaski danej przez Jezusa. Jednak nie wszyscy są tego świadomi. Wielu jest ludzi, którzy wątpią o dobroci i hojności Serca Jezusowego, które wciąż bije w Najświętszym Sakramencie, rozlewając strumienie łask, płynących ze źródła Bożego Miłosierdzia. Św. Faustyna tak pisze w swoim Dzienniczku: „O, gdyby dusze wiedziały, kto mieszka w świątyniach naszych, to nie byłoby tyle zniewag i nieuszanowania w tych miejscach świętych” (Dz. 409). I w innym miejscu: „O jak niezbadane jest Miłosierdzie Boże! Ale, o zgrozo – są dusze, które dobrowolnie i świadomie tę łaskę odrzucają i nią gardzą” (Dz. 1698).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję