Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Dąbie

40 – lecie parafii św. Stanisława BM w Krakowie – Dąbiu

     Poświęcenie, czuwanie, miłość to rzeczywistości duchowe, które są możliwe dzięki temu, że żyjecie inną logiką niż logika tego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w parafii św. Stanisława BM w Krakowie-Dąbiu, która obchodzi jubileusz 40-lecia.

Biuro Prasowe AK

Ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona…

Ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Na początku liturgii proboszcz ks. Paweł Gawron przypomniał, że parafia św. Stanisława BM w Krakowie-Dąbiu została erygowana 23 września 1983 r. dekretem kard. Franciszka Macharskiego. Przywitał poprzednich proboszczów i wikariuszy, księży rodaków i kapłanów z dekanatu, siostry służebniczki dębickie, a także dyrekcję i przedstawicieli szkół z terenu parafii oraz senatora Kazimierza Wiatra, który ufundował tablicę pamiątkową poświęconą ks. Janowi Matyasikowi – organizatorowi życia religijnego na Dąbiu na początku XX w.

    Witając abp Marka Jędraszewskiego, ksiądz proboszcz przypomniał jego słowa o patronie parafii wypowiedziane w 770. rocznicę kanonizacji w Asyżu: “Niech przez nasze posłuszeństwo natchnieniom Ducha Świętego, a zatem przez nasze zwycięsko pokonane próby wiary i charakteru, imię „Stanisław” na nowo stanie się sławne – dla Polski, dla Europy, dla naszego dwudziestego pierwszego wieku”. – Dziękuję za twoje zwycięsko pokonane próby wiary i charakteru, twoją postawę i niezłomność w głoszeniu prawd Bożych – mówił ks. Paweł Gawron zapewniając o modlitwie parafii w intencji metropolity.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na szczególną logikę życia, dyktowanego zasadami chrześcijańskiej wiary. Zauważył, że ta logika często stoi w opozycji do logiki naszej codzienności. Podkreślił, że logika Chrystusowa wybrzmiewa w przypowieści o robotnikach w winnicy, którzy otrzymali taką samą zapłatę niezależnie od przepracowanego czasu. Arcybiskup wyjaśnił, że ta logika staje się zrozumiała w kontekście przymierza między Bogiem a człowiekiem zawartego w momencie chrztu, kiedy każdy staje się Bożym dzieckiem. – To wtedy niejako umówiliśmy się z Bogiem o jedną i tę samą nagrodę, którą jest wieczne zbawienie – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że jest to nagroda tak wielka i przewyższająca wszelkie inne wartości tak, że czymś dalszym, nawet mało znaczącym jest to czy ludzkie życie wyznaczają długie lata, czy łaskę zbawienia otrzymujemy po stosunkowo niedługim wysiłku. W tym kontekście arcybiskup wskazał ostatnio beatyfikowaną rodzinę Ulmów – tę samą nagrodę co małżonkowie, którzy przeżyli kilkadziesiąt lat, otrzymały także ich dzieci, także to, które rodziło się w czasie egzekucji wykonywanej przez Niemców. – Zbawienie jest łaską, którą daje nam Pan, oczekując od nas jednego – wiernej do końca wiary – dodawał metropolita zachęcając do modlitwy dziękczynnej za każdy dzień przeżyty w wierności wobec Boga oraz zwracał uwagę na zatroskanie o czas dawany przez Pana Boga.

Reklama

    Arcybiskup przywołał fragmenty wystąpień Jana Pawła II sprzed 40 lat, w czasie pielgrzymki do Krakowa. Ojciec Święty wówczas na krakowskich Błoniach mówił o czuwaniu, które charakteryzuje człowieka sumienia, czyli takiego, który żyje w prawdzie i o prawdę zabiega; który zmagając się wewnętrznie, wybiera dobro, nawet jeśli go to kosztuje. Papież wzywał także do czuwania w sensie odpowiedzialności za Polskę. W tym kontekście arcybiskup zachęcał do “pochylenia się” nad każdym człowiekiem – od momentu poczęcia do odejścia z tego świata, bo “naród jest bogaty człowiekiem”.

    Metropolita przypomniał, że kard. Karolowi Wojtyle zależało, żeby patronem parafii w Dąbiu, które prężnie się wówczas rozwijało, był św. Stanisław Biskup i Męczennik – patron na czas zmagań. Arcybiskup zauważył, że symboliczny jest fakt, że w dniu, kiedy Jan Paweł II na Placu św. Piotra inaugurował swój pontyfikat, w kaplicy punktu katechetycznego przy ul. Zwycięstwa 21 na Dąbiu odprawiono pierwszą Mszę św. Po erygowaniu parafii w 1983 r. rozpoczęto budowę kościoła, by dolną jego część poświęcić już w następnym roku. Kolejni proboszczowie troszczyli się o wznoszenie murów, wyposażenie i wystrój kościoła. – Każdy rok wypełniany był zatroskaniem i miłością do tej świątyni – mówił abp Marek Jędraszewski. – Ale ta świątynia, jej wzrost, jej coraz bardziej widoczne piękno, to tylko zewnętrzna strona rzeczywistości, która tutaj na Dąbiu dokonuje się od 40 lat – dodawał wskazując, że przez postawę wiary, czuwania, zatroskania o duchowy wzrost objawia się wielka tajemnica Bożych łask, które zlewają się na tych, którzy w tej świątyni się modlą. – Poświęcenie, czuwanie, miłość to rzeczywistości duchowe, które są możliwe dzięki temu, że żyjecie inną logiką niż logika tego świata – podkreślał metropolita dziękując za wszelkie dobro, które dokonywało się przez 40 lat istnienia parafii św. Stanisława na Dąbiu. Modlił się, by to dobro było przedłużane i stanowiło dobry zasiew dla tych, którzy w tym kościele będą oddawać chwałę Bogu w przyszłości.

    Parafianie, dziękując arcybiskupowi za obecność, zauważyli, że ich mały jubileusz wpisuje się w 770-lecie kanonizacji ich patrona. Poprosili o poświęcenie tablicy dedykowanej ks. Janowi Matyasikowi. – Niech ta tablica przypomina nam i potomnym kapłana, który kładł podwaliny wiary w Boga i uczył co to honor i ojczyzna – mówili przedstawiciele parafii.

2023-09-27 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

70. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2023-12-07 21:48

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

8 grudnia mija 70. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję