Reklama

Niedziela Częstochowska

Zabrzmiały dzieła wielkich kompozytorów

Dzieła Jana Sebastiana Bacha, Alexandra Guilmanta, Felixa Medelssohna-Bartholdy'ego oraz innych wybitnych kompozytorów usłyszeli uczestnicy koncertu organowego, który odbył się 28 września w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert odbył się w kolejną rocznicę uroczystego poświęcenia świątyni. Wystąpili uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych im. ks. A. Chlondowskiego z Lutomierska, pod kierunkiem ks. Dariusza Skowrona, salezjanina.

– Muzyka wielkich kompozytorów pomaga człowiekowi wiary w modlitwie i kontemplacji Boga – powiedział „Niedzieli” ks. Szczepan Wylaź, proboszcz parafii w Lubojnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Marek Stachowicz sdb

– Głównym celem organizowania koncertu jest zapoznanie ludzi z muzyką organową i poważną dawnych mistrzów. Bardzo ważne jest dotarcie z taką ofertą do młodych ludzi. Jest takie przysłowie: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, bo tam ludzie dobre serca mają”. Warto zadbać o schole liturgiczne w parafiach – podkreślił Marcin Gawęda, organista jasnogórski i mieszkaniec parafii Lubojna, organizator wydarzenia we współpracy z parafią i księdzem proboszczem.

Reklama

– To jest okazja dla wiernych, aby mogli posłuchać dzieł dawnych mistrzów z okresu baroku i romantyzmu. Nasze koncerty od samego początku, czyli od blisko 10 lat, cieszą się zainteresowaniem społeczności parafialnej – dodał p. Gawęda.

ks. Marek Stachowicz sdb

Ks. Dariusz Skowron, salezjanin, w rozmowie z „Niedzielą” przypomniał początki chóru z Lutomierska. – Nasz chór powstał wraz z początkiem szkoły muzycznej w Lutomiersku w 1996 r. Mamy w repertuarze pieśni kościelne, patriotyczne i okolicznościowe. Sięgamy także do kompozycji z poprzednich wieków jak Palestrina, czyli okres renesansu. W rodzinie salezjańskiej już od czasów naszego założyciela św. Jana Bosko pielęgnujemy tradycje muzyczne. Św. Jan Bosko powtarzał, że „dom bez muzyki jest jak dusza bez ciała” – zaznaczył.

ks. Marek Stachowicz sdb

– Chciałbym zachęcić młodzież do uczenia się w naszej szkole. Mamy bardzo dobre zaplecze, również jeśli chodzi o instrumentarium. Warto, żeby młodzież sięgała do kultury wysokiej. Za dużo w naszych czasach jest tzw. pop kultury – dodał ks. Skowron.

Organy piszczałkowe w świątyni w Lubojnie po raz pierwszy zabrzmiały 25 grudnia 2011 r., w uroczystość Narodzenia Pańskiego w czasie Mszy św. o północy. 1 maja 2012 r., w 1. rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, bp Antoni Długosz dokonał uroczystego pobłogosławienia nowych organów. Instrument został wybudowany przez śląski zakład organmistrzowski Budowy, Renowacji i Naprawy Organów Damiana Kaczmarczyka w Zabrzu-Mikulczycach.

2023-09-29 12:56

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuźnia talentów

2023-11-14 13:55

Niedziela łódzka 47/2023, str. IV

[ TEMATY ]

salezjanie w łodzi

Salezjańska Szkoła Muzyczna

Archiwum szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

Sukcesy naszych uczniów i absolwentów są dla nas zawsze radością i wiele mówią o naszej szkole – podkreśla ks. dr hab. Kazimierz Dąbrowski.

Ks. Paweł Gabara: Na profilu fb można przeczytać, że w ostatnim czasie dwóch uczniów Salezjańskich Szkół Muzycznych otrzymało wyróżnienie podczas 17. Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów oraz że dwóch kolejnych absolwentów obroniło doktoraty. Czy oprócz dumy, macie poczucie, że jesteście kuźnią talentów?

Ks. dr hab. Kazimierz Dąbrowski: Sukcesy naszych uczniów i absolwentów są dla nas zawsze radością i wiele mówią o naszej szkole. Mam nadzieję, że nie są to ostatnie nagrody i konkursy, w których nasi wychowankowie wzięli udział. Od lat staramy się stworzyć naszym uczniom jak najlepsze warunki do edukacji, dlatego poszerzamy naszą infrastrukturę lokalową oraz bazę instrumentalną. Owocuje to tym, że nasi absolwenci z dumą wyrażają się o edukacji w tej szkole. Jeden z nich w publikacji z okazji 25-lecia szkoły napisał: „Dumny jestem, że trafiłem do tej szkoły. Do szkoły, która otworzyła mi szeroko drzwi do świata muzyki; do szkoły, która pielęgnowała ponadczasowe wartości; do szkoły, która okazała się drugim domem z najlepszą rodziną; wreszcie do szkoły, która nauczyła mnie być człowiekiem”.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wróbel: w naprotechnologii człowiek jest podmiotem, w in vitro przedmiotem

2023-12-08 19:23

[ TEMATY ]

in vitro

naprotechnologia

bp Józef Wróbel

KAI/BP KEP

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

Bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL

W technice in vitro dziecko nie jest traktowane jako równe w godności rodzicom. Jest ono traktowane przedmiotowo – podobnie do innych rzeczy, które człowiek stara się nabyć i posiadać. Naprotechnologia w całej pełni respektuje godność osobową rodziców oraz ich dziecka. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, ale zawsze podmiotowo – powiedział bp dr hab. Józef Wróbel SCJ, prof. KUL, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, która jest okazją do podejmowania refleksji bioetycznych.

Prawo do życia i jego obrona to współcześnie poważne wyzwanie dla moralistów, etyków oraz lekarzy. Jak podkreślił bp Józef Wróbel, „cały zastęp lekarzy i naukowców występuje w zdecydowany sposób po stronie człowieka-pacjenta”. Zaznaczył, że wielu lekarzy naukowców, również noblistów, wkłada wiele wysiłku w odkrywanie przyczyn ludzkich chorób i dolegliwości, a także możliwości ich leczenia i profilaktyki. Jednocześnie występuje szereg negatywnych zjawisk takich jak aborcja, eutanazja, in vitro czy eksperymenty na ludzkich zarodkach i embrionach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję