Reklama

Kościół

Kardynałowie otrzymali kościoły tytularne

Podczas dzisiejszego konsystorza Ojciec Święty przydzielił poszczególnym nowym kardynałom ich kościoły tytularne. W ten sposób każdy z nich stał się rzymskim prezbiterem lub diakonem, członkiem Świętego Kościoła Rzymskiego.

[ TEMATY ]

kardynał Ryś

Konferencja Episkopatu Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Robert Francis Prevost OSA otrzymał diakonię Santa Monica

Kard. Claudio Gugerotii, diakonię S. Ambrogio della Massima

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Víctor Manuel Fernández, diakonię Ss. Urbano e Lorenzo a Prima Porta

Kard. Emil Paul Tscherrig, diakonię S. Giuseppe in Via Trionfale

Kard. Christophe Pierre, diakonię S. Benedetto fuori Porta S. Paolo

Kard. Pierbattista Pizzaballa, OFM, kościół tytularny S. Onofrio

Card. Stephen Brislin, kościół tytularny S. Maria Domenica Mazzarello

Kard. Ángel Sixto Rossi, SJ, kościół tytularny S. Bernadette Soubirous

Kard. Luis José Rueda Aparicio, kościół tytularny S. Luca a Via Prenestina

Kard. Grzegorz Ryś, kościół tytularny Ss. Cirillo e Metodio

Kard. Stephen Ameyu Martin Mulla, kościół tytularny S. Gemma Galgani

Kard. José Cobo Cano, kościół tytularny S. Maria in Monserrato degli Spagnoli

Kard. Protase Rugambwa, kościół tytularny S. Maria in Montesanto

Kard. Sebastian Francis, kościół tytularny S. Maria Causa Nostræ Lætitiæ

Card. Stephen Chow Sau-Yan, SJ, kościół tytularny S. Giovanni Battista de La Salle

Card. François-Xavier Bustillo, OFM Conv. kościół tytularny S. Maria Immacolata di Lourdes a Boccea

Kard. Américo Manuel Alves Aguiar, kościół tytularny S. Antonio da Padova in Via Merulana

Kard. Ángel Fernández Artime, SDB, diakonię, S. Maria Ausiliatrice in Via Tuscolana

Kard. Agostino Marchetto,diakonię S. Maria Goretti

Kard. Diego Rafael Padrón Sánchez, kościół tytularny S. Gaetano

Kard. Luis Pascual Dri, OFM Cap., diakonię S. Angelo in Pescheria

Przydzielony kardynałowi Grzegorzowi Rysiowi kościół świętych Cyryla i Metodego znajduje się w dzielnicy Acilia nord, przy via Osteria di Dragoncello. Został zbudowany w latach 1996-1997 według projektu architekta Bozziniego z Mediolanu, który wygrał europejski konkurs ogłoszony przez Wikariat Rzymu. Kościół został uroczyście poświęcony przez kardynała wikariusza Camillo Ruiniego 8 listopada 1997 r. 15 lutego 1998 r. odwiedził go papież św. Jan Paweł II.

Reklama

Konferencja Episkopatu Polski

Kościół jest siedzibą parafii, erygowanej 1 października 1989 r. dekretem kardynała wikariusza Ugo Polettiego i powierzonej duchowieństwu diecezji rzymskiej.

Natomiast diakonią dotychczasowego generała salezjanów, kard. Ángela Fernándeza Artime, SDB, jest kościół Matki Bożej Wspomożycieli Wiernych, powierzony opiece salezjanów.

2023-09-30 11:58

Ocena: +16 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/Papież kreował nowych kardynałów, wśród nich Grzegorza Rysia

[ TEMATY ]

konsystorz

kardynał Ryś

Konferencja Episkopatu Polski

Papież Franciszek przewodniczył w sobotę w Watykanie konsystorzowi, w trakcie którego kreował nowych kardynałów, wśród nich metropolitę łódzkiego Grzegorza Rysia. Łącznie papież mianował 21 purpuratów z całego świata po raz kolejny "zmieniając geografię" Kolegium Kardynalskiego i włączając do niego następnych przedstawicieli Kościoła w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. W homilii porównał Kolegium Kardynalskie do orkiestry.

Podczas zwyczajnego konsystorza publicznego na placu Świętego Piotra papież mówił w homilii, że kardynałowie pochodzą ze wszystkich części świata i z najróżniejszych narodów.

CZYTAJ DALEJ

Fosse - laureat Nagrody Nobla: wiem, że pośród najgorszych ciemności Bóg był najbliżej

2023-12-07 11:42

[ TEMATY ]

świadectwa

pl.wikipedia.org

Jon Fosse

Jon Fosse

Literatura istnieje właśnie dlatego, że wiele jest rzeczy, które bardzo trudno jest wypowiedzieć słowami. Po cóż mielibyśmy pisać wiersze, powieści czy sztuki teatralne, gdyby wszystko dało się powiedzieć w sposób prosty i bezpośredni - mówi Jon Fosse, tegoroczny laureat Nagrody Nobla, dodając, że do tych rzeczywistości, które trudno ująć w słowa należy również jego chrześcijańska, a od 11 lat wiara katolicka.

Norweski noblista pisze o niej otwarcie w swej ostatniej książce „Septologia”. Stawiając swych bohaterów w bardzo trudnych, wręcz patologicznych sytuacjach, pokazuje, jak żyć w nich wiarą i znajdować w niej ocalenie, jak modlić się w takich sytuacjach, wypowiadając z ufnością proste słowa modlitwy. Nawiązując do tej książki, Fosse podkreśla, że w jego życiu to właśnie pośród najgorszych ciemności Bóg był najbliższej niego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: tajemnica Maryi to zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych

2023-12-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Maryja strzegła serca całkowicie wolnego od grzechu poprzez zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - 8 grudnia. Franciszek wygłosił je z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty podkreślił, że zadziwienie dziełami Boga wyraża docenienie wartości darów Boga oraz radość z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą. Dodał, iż ważne jest również dawanie świadectwa tego zadziwienia wobec innych, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru, a nie tylko o codziennych problemach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję