Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka na koniach

Kawalerzyści - jako żywo!

Pielgrzymka Kawalerii Konnej 9 lipca dotarła na Jasną Górę. W 12. pielgrzymce, która wyruszyła z Zaręb Kościelnych na Mazowszu, wzięło udział 44 ułanów, w tym 20 na koniach, pozostali w zabezpieczeniu logistycznym. Pokonali 400 km w ciągu 11 dni. Dowodził ks. kan. st. wachmistrz Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby Kościelne. Jego adiutantem był ułan Mateusz Nienałtowski; szefem przemarszu - ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach z Dąbrówki Kościelnej; ojcem duchownym - ks. Marek Kondratowicz z Ostrołęki; dowódcą szwadronu - ułan Jan Wyszomierski. Najstarszy ułan jadący konno to por. Jan Stefanek (65 lat); najmłodszy ułan - Arkadiusz Kulesza (13 lat). W sobotnie popołudnie, w upalnym słońcu, kawalerzyści zameldowali się na placu jasnogórskim w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej, ze sztandarem 10. Pułku Ułanów Litewskich. W imieniu Jasnej Góry wszystkich powitał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. - I znowu na lancach załopotały pułkowe proporce i srebrem błysnęły szable. Dziękować pragniemy za utrwalone tradycją kawaleryjskie pielgrzymowanie w rytmie „Mazurka Dąbrowskiego”, za niezwykłe rekolekcje w siodle, za duszpasterzowanie w warunkach niełatwych, dla patriotyzmu i wiary, kiedy to śladami kopyt świadczy się o wielkości i wierności Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - podkreślił o. Rakoczy.
Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, na terenie której znajdują się Zaręby Kościelne.

Europejska konferencja

Egzorcyści na Jasnej Górze

Reklama

Europejskie spotkanie egzorcystów odbywało się na Jasnej Górze w dniach 11-15 lipca. Konferencje organizowane są co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, przede wszystkim Starego Kontynentu. Tym razem obecni byli również goście z Indii i Afryki. W spotkaniu uczestniczyli księża i świeccy, którzy współpracują z egzorcystami albo podejmują posługę uwalniania, która nie zawsze jest ścisłym egzorcyzmem. Posługa uwalniania to modlitwa w sytuacjach, gdy nie ma opętania, lecz dręczenie przez złego ducha. W ściśle zamkniętym, czterodniowym spotkaniu wzięło udział ok. 300 osób. Celem Europejskiej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania była wymiana doświadczeń i poznawanie nowych wyzwań. Wśród tematów były zagadnienia dotyczące współczesnej mody na wampiryzm, schizofrenii i zaburzeń psychicznych, okultyzmu oraz spirytyzmu.
Jak mówi ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta z archidiecezji warszawskiej, choć w Polsce raczej ustabilizowała się liczba osób potrzebujących pomocy kapłana wypędzającego złego ducha, to zagrożeń przybywa. Wśród nich dominują działania związane z leczeniem ludzi. - Chodzi o takie leczenie, które już nie jest leczeniem, lecz szkodzeniem opartym na działaniu złego ducha - wyjaśnia, podkreślając, iż ma na myśli różne formy bioenergoterapii. Dodaje, że dziś trzeba także mówić o dużej czujności wobec psychologii i psychoterapii, bo tu wkradają się też różne formy seansów, które już nie są terapeutyczne, ale wprost okultystyczne. Ks. Grefkowicz przestrzega przed różnymi nowymi propozycjami i modami, jak Halloween, które choć same w sobie nie mają złego ducha, to jednak stwarzają grunt dla rozwoju grup ewidentnie związanych z szatanem, oraz przed wschodnimi sztukami walki, które mogą być formą propagowania elementów kultowych związanych z religiami Wschodu.

Chorzy i niepełnosprawni

Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych oraz starszych wiekiem członków Apostolstwa Chorych, która się odbyła po raz 46., zgromadziła ok. tysiąca osób z całego kraju. Tradycyjnie pielgrzymka odbywa się w dniu 6 lipca - w święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Wraz z chorymi modlili się: abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski; bp Gerard Bernacki z Katowic oraz ks. Stanisław Michałowski, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i organizator pielgrzymki. Zgromadzonych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.
- Bł. Jan Paweł II jest wielkim orędownikiem w ludzkich sprawach, w sprawach ludzkiego cierpienia. Ufamy, że po śmierci tym bardziej jest orędownikiem ludzi w potrzebie, ludzi chorych - powiedział w homilii abp Nowak, który przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów. Bp Bernacki odprawił nabożeństwo lurdzkie i udzielił chorym indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Krótko

8 lipca dowódcy i żołnierze 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego, który został rozwiązany, przyjechali z pielgrzymką na Jasną Górę. W Sanktuarium Jasnogórskim, podczas Apelu dokonało się symboliczne rozwiązanie jednostki. Obecni byli: ppłk Arkadiusz Widła, dowódca Batalionu, z żoną Agnieszką oraz Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. - Dziś żegnamy się ostatni raz, jesteśmy razem ze sztandarem i moimi żołnierzami przed ołtarzem Maryi na Jasnej Górze - mówił ppłk Widła, podkreślając, że 13 października ub.r. jednostka przyjechała na Jasną Górę w pierwszej pielgrzymce, z zamiarem kontynuowania jej w następnych latach. - Niestety, jest to już ostatni raz, ostatni raz ten sztandar jako jednostki czynnej Sił Zbrojnych stawił się przed Ołtarzem Jasnogórskim.

9 i 10 lipca odbywała się doroczna, 19. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja (więcej na stronach 10-17).

Zapowiedzi

28 lipca - Pielgrzymka Biegowa z Bytowa

29-30 lipca - Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

31 lipca - 30. Piesza Pielgrzymka Góralska i 7. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję