Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 30/2011, str. 7

Adam Wojnar

Otto von Habsburg z Bractwem Kurkowym (2009 r.)

Otto von Habsburg z Bractwem Kurkowym (2009 r.)<br>

Kraków

Pożegnanie von Habsburga

4 lipca w bawarskim Pöcking zmarł Otto von Habsburg, wielki przyjaciel Polski, Krakowa, katolik, jeden z budowniczych zjednoczonej Europy. Przez wiele lat był przewodniczącym potężnego, liczącego ponad 6 mln członków, Stowarzyszenia Strzelców Historycznych (ESG) - organizacja zrzesza bractwa kurkowe, w tym także krakowskie. Otto von Habsburg był Wielkim Mistrzem Zakonu św. Sebastiana.Pretendent do tronu Austro-Węgier, od 1919 r. żył na emigracji. Żonaty z księżniczką Reginą von Sachsen-Meiningen, miał siedmioro dzieci. W latach 50. XX wieku osiadł w Bawarii, gdzie prowadził działalność pisarską i polityczną.
W październiku 1973 r. Otto von Habsburg przyjechał do Krakowa na ponowny pogrzeb króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Habsburżanki, będąc wówczas jedynym potomkiem Piastów i Jagiellonów. To wtedy bracia kurkowi, na prośbę metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, na swoich ramionach nieśli trumny ze szczątkami monarszej pary na miejsce ich wiecznego spoczynku w wawelskiej kaplicy.
W czerwcu w 2007 r. Otto von Habsburg był gościem honorowym krakowskiego zjazdu bractw kurkowych, zwołanego z okazji 750-lecia tej organizacji, i jako ostatni potomek cesarza Austro-Węgier zwiedził Celestat, zapoznając się z pamiątkami związanymi m.in. z jego przodkami.
Bracia kurkowi w sierpniu 2009 r. uczestniczyli w katedrze w Aachen w inwestyturze Karola von Habsburga, który od ojca przejął insygnia Wielkiego Mistrza Zakonu św. Sebastiana.
Krakowscy bracia kurkowi uczcili pamięć zmarłego, uczestnicząc 16 lipca w specjalnej Mszy św. w katedrze na Wawelu.

Adam Wojnar

Łódź

Ksiądz zginął w wypadku motocyklowym

Reklama

W wypadku motocyklowym pod Bełchatowem 11 lipca zginął ks. Jarosław Burski, proboszcz parafii św. Floriana w Wadlewie i były dyrektor diecezjalnego Radia Plus. Żył 49 lat, z czego 24 w kapłaństwie.
Do wypadku doszło po południu na trasie łączącej Bełchatów z Wadlewem, między Kałdunami a miejscowością Rasy. Na odnawianym właśnie odcinku drogi prowadzony przez ks. Jarosława motocykl uderzył w drzewo. Ranny został przewieziony do szpitala, ale z powodu ciężkich obrażeń wewnętrznych zmarł.
Ks. Jarosław Burski urodził się 4 kwietnia 1962 r. w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 25 kwietnia 1987 r., cztery lata później ukończył studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od początku swojej pracy duszpasterskiej przyciągał młodzież, m.in. poprzez utworzenie parafialnego teatru. Przez wiele lat pracował w diecezjalnym radiu (najpierw Emaus, potem Plus), w którym zajmował się zarówno sprawami programowymi, jak i promocyjnymi. Od 2002 r. jako proboszcz parafii św. Floriana w Wadlewie organizował pielgrzymki, dni skupienia, cykle ewangelizacyjne. Przy parafii działało kino, odbywały się regularne spotkania młodych, działało kółko fotograficzne. Dbał nie tylko o młodzież, ale też o najstarszych mieszkańców Wadlewa - zapraszał ich na doroczne biesiady i wyjazdy wakacyjne. Miał wiele pasji, którymi dzielił się z parafianami - stąd wyjazdy narciarskie, nauka nurkowania, jazda quadem czy fotografowanie.

In vitro

Rekomendacja dla projektu Balickiego

Połączone komisje polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia zarekomendowały do dalszych prac projekt Marka Balickiego (SLD) ws. in vitro. Projekt dopuszcza m.in. tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro. Wcześniej komisje odrzuciły projekt Bolesława Piechy (PiS) zakazujący zapłodnienia pozaustrojowego.
Zdaniem Bolesława Piechy, podkomisja nadzwyczajna, rekomendując projekt Balickiego, proponuje „pełną liberalizację spraw związanych z in vitro”. - To jasne, że można tu mieć różne kombinacje dawców i biorców, przepisy nie są do końca jasne ani ostateczne. Wygląda na to, że projekt nie dotyczy tylko małżeństw, to już wiemy - stwierdził Bolesław Piecha.
W jego opinii, projektem wiodącym w zakresie uregulowania prawodawstwa bioetycznego jest już dla komisji projekt SLD, a nie projekty Jarosława Gowina czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. - Mam nadzieję, że państwo wiecie, co będziecie głosować - dodał.

Radio Maryja

Lider wśród rozgłośni katolickich

Radio Maryja jest liderem słuchalności katolickich rozgłośni w największych polskich miastach - wynika z najnowszych badań Radia Track, które KBR Millward Brown SMG/KRC przeprowadził od kwietnia do czerwca 2011 r.
W ogólnopolskim rankingu słuchalności Radio Maryja zajmuje wciąż piąte miejsce (za RMF FM, Radiem Zet, Jedynką i Trójką Polskiego Radia) i pozostaje najczęściej słuchaną rozgłośnią katolicką, z wynikiem 2,15 proc., czyli nieco mniej niż w poprzednio badanym okresie luty - kwiecień (2,32 proc.). Obecny poziom słuchalności jest jednak większy niż w analogicznym okresie 2010 r. (1,93 proc.).

(KAI)

Krótko

Do warszawskiego Archiwum Akt Nowych trafiły akta Polskiego Czerwonego Krzyża z 1943 r. Są wśród nich bezcenne wykazy ekshumowanych oficerów z grobów w Katyniu. Wiele z tych archiwaliów było do tej pory nieznanych, ponieważ dokumenty PCK w dużej części uległy zniszczeniu.

Skargi rodzin katyńskich domagające się rehabilitacji rozstrzelanych przodków mają być rozpatrzone - stwierdził tak Trybunał w Strasburgu, wbrew stanowisku Rosji. Decyzja ta oznacza, że po raz pierwszy zbrodnia katyńska będzie osądzona przez instytucję międzynarodową.

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął sprawozdanie KRRiT, tym samym Rada została uratowana. Wcześniej sprawozdanie odrzuciły Senat i Sejm.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna nie wykluczył, że PO poprze wniosek Ryszarda Kalisza o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry - za rzekome naciski i utrudnianie śledztwa w sprawie śmierci Barbary Blidy.

Kancelaria Prezydenta planuje wystąpić do prokuratury, by ta sprawdziła jedno z ułaskawień, o którym zdecydował prezydent Lech Kaczyński. PiS przekonuje, że to działanie na użytek kampanii wyborczej, i postuluje audyt wszystkich ułaskawień, w tym dokonanych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

U Mariusza W. - komendanta z warszawskiej Białołęki znaleziono ok. 300 wypełnionych kart do głosowania w ubiegłorocznych wyborach na prezydenta stolicy. Jest on też podejrzany o zabójstwo biznesmena pod Legionowem.

Janusz Palikot złożył nieprawdziwe oświadczenia majątkowe? CBA, które badało dokumenty podpisane przez byłego posła, jest przekonane, że tak.

Silne burze przeszły 14 lipca nad województwem łódzkim i mazowieckim. Zostawiły zerwane dachy, uszkodzone budynki, powalone drzewa oraz zalane piwnice.

Prawo jazdy będzie mogło być odbierane dłużnikom alimentacyjnym, którzy uchylają się od swoich zobowiązań dłużej niż przez sześć miesięcy - stanowi projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Nie będzie komputerów dla pierwszoklasistów. Rząd wycofał się z realizacji szumnie zapowiadanego programu, którego twarzą miał być premier Donald Tusk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję