Reklama

Otrzymaliśmy

Komisja Prawnicza
Oddział PAN w Lublinie
Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, 20-080 Lublin

Pan prof. dr hab. Stefan Niesiołowski
Wicemarszałek Sejmu
ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa

Panie Marszałku,
dnia 27 czerwca 2011 r. wystąpił Pan w programie „Kropka nad i” emitowanym przez telewizję TVN24. Wówczas w odniesieniu do jednego z najwybitniejszych członków Komisji Prawniczej Oddział PAN w Lublinie - ks. prof. dr. hab. Józefa Krukowskiego, podważając jego kompetencje i naruszając jego dobra osobiste, powiedział Pan: „To jest chory człowiek. To, co mówi ten Krukowski, jest chore (…) To jest chory z nienawiści człowiek (…) to jest kompletny nieuk (…)”. Te słowa kierowane do jakiegokolwiek obywatela, a tym bardziej adresowane do światowej sławy specjalisty, jakim jest ks. prof. Józef Krukowski, są nie do zaakceptowania w praworządnym państwie, a tym bardziej gdy wypowiada je osoba piastująca urząd wicemarszałka Sejmu. W ten sposób dopuścił się Pan naruszenia m.in. art. 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.
Mając na względzie powyższe, Komisja Prawnicza Oddział PAN w Lublinie wypowiedź Pana uważa za szkodzącą dobru wspólnemu, któremu całe życie służył i czyni to nadal ks. prof. Józef Krukowski, dowodząc wszędzie swojej życzliwości dla dobra innych osób, również mających przeciwne poglądy, nie wykluczając osoby Pana Marszałka.
Nadto tego rodzaju wypowiedzi padające z ust osób piastujących najwyższe urzędy w państwie szkodzą wizerunkowi Polski w świecie. Pana wypowiedź jest szczególnie szkodliwa w momencie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
W związku z powyższym spodziewamy się sprostowania w środkach społecznego przekazu tej wypowiedzi i publicznego przeproszenia ks. prof. Krukowskiego.
Pozostajemy w oczekiwaniu na notyfikację Pańskich decyzji.

Prof. dr hab. Mieczysław Sawczuk, Przewodniczący Komisji PAN O. w Lublinie
Prof. dr hab. Mirosław Sitarz, Sekretarz Komisji PAN O. w Lublinie

Lublin, 4 lipca 2011 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję