Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jako chrześcijanin jestem posłany, aby być świadkiem Chrystusa w świecie

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 18 października. Św. Łukasza Ewangelisty, święto

• 2 Tm 4, 9-17a • Ps 145, 10-13.17-18 • Łk 10, 1-9

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch, i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”».

W liturgicznie święto św. Łukasza Kościół proponuje nam fragment autorstwa tego właśnie ewangelisty. Choć osobiście prawdopodobnie nie spotkał Jezusa, jednak do niego też można odnieść słowa posłania skierowane do „siedemdziesięciu dwóch” i to On stał się jednym z „robotników” pracujących na niwie Pańskiej. Kim jest więc dzisiejszy patron? Według tradycji Łukasz pochodził z Antiochii Syryjskiej. Nie był Żydem. Z zawodu był lekarzem. Był wykształcony i obeznany z ówczesną literaturą. Posługiwał się pięknym językiem greckim i miał talent pisarski. Około roku 40, czyli siedem lat po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, stał się chrześcijaninem, zapewne w swoim rodzinnym mieście. Mniej więcej dziesięć lat później spotkał na swej drodze św. Pawła. Przyłączył się do niego jako uczeń, towarzysz podróży misyjnych i lekarz. Św. Łukasz pozostawił po sobie dwa bezcenne dzieła. Są nimi Ewangelia i Dzieje Apostolskie. Miał okazję spotykać naocznych świadków wydarzeń, które opisał w Ewangelii. Ubogacił przekaz ewangeliczny o wiele szczegółów, których nie znajdziemy w Ewangeliach Mateusza, Marka i Jana, szczególnie dotyczących dzieciństwa Zbawiciela. Jako jedyny przekazał scenę zwiastowania, narodzenia Jana Chrzciciela i Jezusa, nawiedzenie św. Elżbiety, pokłon pasterzy, ofiarowanie Jezusa i znalezienie Go w świątyni. Dzieje Apostolskie, które są opisem działalności pierwotnego Kościoła po wniebowstąpieniu Pańskim, są też wynikiem jego osobistych doświadczeń. Był naocznym świadkiem i uczestnikiem wielu zdarzeń opisanych w Dziejach, szczególnie związanych z działalnością apostolską i podróżami św. Pawła. Jako chrześcijanin, ochrzczony i bierzmowany, również i ja jestem posłany, aby być świadkiem Chrystusa w świecie, w którym żyję. Mówi się, że współczesny człowiek najchętniej czyta Biblię nie tę zapisaną na kartach, ale tę, którą może wyczytać w życiu chrześcijanina. Oby Ewangelia i Dzieje Apostolskie były dla innych dostępne i czytelne w moim postępowaniu.

Reklama

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-09-22 10:01

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie wolno nam sprzedawać Chrystusa jak Judasz!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 1-11.

Poniedziałek, 3 kwietnia 2023. WIELKI TYDZIEŃ

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Uzdrowiona za przyczyną kard. Stefana Wyszyńskiego

Niepoślednią rolę ku temu, aby ogłosić wyniesienie do chwały ołtarzy Prymasa Tysiąclecia odegrała choroba, cierpienie, a w konsekwencji cud, który dotknął formującą się do życia zakonnego s. Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

Dom rodzinny

CZYTAJ DALEJ

Wystawa Sacroexpo – od ćwierć wieku w służbie

2024-05-28 10:22

[ TEMATY ]

SacroExpo

Mat.prasowy

Od 25 lat Sacroexpo przyciąga do Kielc producentów i dystrybutorów produktów sakralnych niemal z całej Europy. To miejsce, gdzie obok dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne.

W programie nadchodzącej edycji targów zaplanowano wystawy poświęcone współczesnej sztuce sakralnej i tradycji maronickiej, konferencję o katolicyzmie jutra, spotkania autorskie i liczne wydarzenia towarzyszące. Jubileuszowe Sacroexpo już od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję