Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 32/2011, str. 5

Norwegia

Po atakach w Oslo i na wyspie Utoya

Norweska policja rozpoczęła publikację na stronie internetowej: www.politi.no nazwisk ofiar zamachów w Oslo i na wyspie Utoya. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana. Sprawca ataków, Anders Behring Breivik, został osadzony w areszcie tymczasowym. Jego prawnik przyznał, że mężczyzna najprawdopodobniej jest niepoczytalny. Breivik twierdzi, że jest członkiem antyislamskiej siatki i że prowadzi wojnę z muzułmanami.
A co dzieje się w Norwegii po atakach zamachowca w krwawy piątek 22 lipca br.? Norwegowie nawołują do szacunku i spokojnej debaty. Dyplomata norweski Eirik Bergesen napisał na blogu: „Premier Jens Stoltenberg jasno oświadczył, że odpowiedzią na terror będzie więcej demokracji i więcej otwartości. Minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Støre powiedział, że Norwegia po zamachach będzie taka, jak ta przed. Politycy już zaczęli wprowadzać to w życie. Centrum Oslo zostało szybko otwarte. Członkowie rządu i rodzina królewska spędzili ostatnie dni spotykając się na ulicach z tłumami Norwegów. Mimo okoliczności towarzyszyła im tylko ograniczona ochrona, która do tego trzymała się w dyskretnej odległości”.

USA

Młodzież nie chce zabijać

Deklarację Młodych podpisało 57 tys. osób z różnych krajów. Wyrażono w niej sprzeciw wobec planów młodzieżowej sekcji Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), aby zaakceptować program promujący antykoncepcję i aborcję wśród młodych na całym świecie. W Deklaracji zainicjowanej przez Międzynarodową Koalicję Młodych (IYC) przypomniano, że człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boga, a promowane przez ONZ tzw. prawa seksualne nie są w stanie przesłonić prawdziwych praw młodych ludzi, chcących żyć i rozwijać się w rodzinach.
Działacze oenzetowscy dążą, by na najbliższej konferencji UNFPA w Nowym Jorku przyjęto program Y-PEER, w którym postuluje się realizację „seksualnych i reprodukcyjnych praw młodzieży” tak, by młodzi „mogli w pełni doświadczyć i cieszyć się swą seksualnością”. W jednym z założeń tej koncepcji mówi się, że „aborcja i seks jest kluczem do realizacji praw seksualnych i reprodukcyjnych młodzieży”.
Aktywiści ONZ chcą, by na całym świecie obowiązywały bardziej liberalne prawa w stosunku do takich zjawisk jak homoseksualizm, narkomania, antykoncepcja i prostytucja.

Reklama

Grecja

Ewangelia na kryzys

Akcja pod hasłem: „Tylko Ewangelia ocali Grecję przed kryzysem” została przeprowadzona w połowie lipca w całym kraju. Zainicjowali ją greccy biskupi prawosławni wraz z patriarchami Konstantynopola i Jerozolimy.
Polegała ona na dostarczeniu Grekom plastikowych torebek z Nowym Testamentem, ulotkami informującymi o akcji, listem wyjaśniającym i płytą CD.
Torebki wieszane były m.in. na klamkach drzwi oraz wkładane za wycieraczki samochodów. Na torebkach znajdował się napis: „Bóg cię kocha”.
Greccy politycy przez lata powiększali deficyt budżetowy, doprowadzając kraj do obecnego kryzysu społeczno-ekonomicznego. Do spłacenia pozostaje astronomiczna kwota ponad 350 mld euro.

Ludzie

Abp Pietro Sambi

Nuncjusz apostolski w Stanch Zjednoczonych abp Pietro Sambi, jeden z najwybitniejszych dyplomatów watykańskich, zmarł 27 lipca w szpitalu w Baltimore. Przez dwa tygodnie przebywał on pod respiratorem na oddziale intensywnej terapii, po skomplikowanej operacji płuc.
Abp Pietro Sambi, urodzony 27 czerwca 1938 r. w mieście Sogliano sul Rubicone na północy Włoch, uważany był za jednego z najwybitniejszych dyplomatów watykańskich. Święcenia kapłańskie przyjął 14 marca 1964 r. i został inkardynowany do diecezji Montefeltro. Uzyskał doktorat z teologii i prawa kanonicznego. W 1969 r. podjął pracę w dyplomacji watykańskiej, w tym w placówkach w Kamerunie, Jerozolimie, na Kubie, w Algierii, Nikaragui, Belgii oraz Indiach.
10 października 1985 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym Bellicastrum i pronuncjuszem w Burundi. 28 listopada 1991 r. został nuncjuszem apostolskim w Indonezji, a 6 czerwca 1998 r. - papieskim przedstawicielem w Ziemi Świętej. Abp Pietro Sambi ceniony był za swoją bezstronność.

Krótko

Ateiści nie chcą krzyża na miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center. Wnieśli sprawę do sądu. Krzyż ma stanowić część budowanego muzeum pamięci o atakach z 11 września 2001 r.

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej odwiedził Waszyngton. Spotkanie miało umożliwić powrót do negocjacji w sprawie programu atomowego reżimu Kim Dzong Ila.

Zamachowiec z Norwegii Anders Behring Breivik kupował m.in. w Polsce substancje chemiczne, z których przygotował ładunki wybuchowe. Do handlującego chemikaliami Polaka weszła ABW.

Prawicowo-populistyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) wykluczyła ze swych szeregów deputowanego do Rady Narodowej (izby niższej parlamentu) Wernera Koenigshofera za wypowiedzi na temat zamachów w Norwegii. Koenigshofer wezwał na Facebooku, by w obliczu zamachów w Oslo i na wyspie Utoya uświadomić sobie, „że w Europie każdego roku miliony nienarodzonych dzieci zabijane są w łonach matek”.

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Azerbejdżan, Gruzję i Armenię. Szczególnie ważna była wizyta w Gruzji, ze względu na bliskie stosunki, jakie łączyły dwa nasze państwa za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

W Afganistanie 28 lipca doszło do ataku na polski patrol. Zginął 29-letni starszy szeregowy Paweł Poświat.

W Belgii przyjęto zakaz noszenia muzułmańskich burek. Policja ma prawo karać mandatami, a uparte sabotowanie prawa grozi nawet więzieniem.

W Chinach w katastrofie kolejowej zginęły 43 osoby, a ok. 200 odniosło rany. Zderzyły się dwa superszybkie pociągi.

Samolot transportowy typu Boeing 747 z dwuosobową załogą na pokładzie wpadł 28 lipca do morza w rejonie wyspy Jeju, u południowych krańców Półwyspu Koreańskiego. Załoga poniosła śmierć.

Szef chińskiej firmy COVEC, która budowała dwa odcinki autostrady Łódź - Warszawa i zerwała kontrakt, stracił stanowisko, a do firmy weszła państwowa, chińska kontrola.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Wakacje u kamedułek? – W ciszy Boga łatwiej znaleźć

2019-06-25 17:31

maj / Złoczew (KAI)

- Bóg jest wszędzie ale w ciszy i spokoju łatwiej Go znaleźć – mówi KAI matka Weronika Sowulewska, przeorysza klasztoru mniszek kamedułek w Złoczewie. Przy klasztorze działa Dom Gościnny o nazwie „Pustelnia św. Romualda”. W niektórych okresach siostry starają się nawet ograniczać liczbę gości. Chętni są zawsze.

Archiwum Sióstr Kamedułek

„Chcemy, w duchu benedyktyńskiej gościnności zalecanej nam w Regule, by także i inni mogli zaczerpnąć jak najwięcej z naszego kamedulskiego życia i nacieszyć się jego owocami w takiej mierze, w jakiej mogą być dla nich dostępne, by mogli zakosztować świętej ciszy i błogosławionej samotności otwierającej na Boga” – piszą siostry o idei Domu Gościnnego.

Przeznaczony jest on maksymalnie dla 30 osób. Mogą przyjechać zorganizowane grupy, z własnym programem rekolekcyjnym, jak Neokatechumenat, czy Domowy Kościół a także indywidualne osoby. Siostry pozostają za klauzurą, nie organizują rekolekcji. Można jednak uczestniczyć w codziennej Eucharystii celebrowanej w klasztornym kościele a także w zakonnej liturgii godzin, słyszalnej w kościele „przez kratę”. Siostry udostępniają księgi liturgiczne a także w pewnym stopniu zasoby klasztornej biblioteki. Goście mogą też porozmawiać z siostrami do tego wydelegowanymi i jeśli chcą włączyć się w prostą pracę na świeżym powietrzu.

Centralnym miejscem „Pustelni św. Romualda” jest kaplica, w której można spędzać dowolną ilość czasu w ciągu dnia i nocy.

Jak podkreśla matka Sowulewska chętnych do takiej formy spędzenia czasu nie brakuje. Siostry w pewnych okresach starają się nieco ograniczyć ich liczbę, by zachować kontemplacyjny charakter swego domu. Są osoby, które przyjeżdżają regularnie. W czasie wakacji gości jest z reguły więcej.

- Ludzie szukają duchowych wartości, skupienia, odejścia od gwaru , hałasu, pobycia w samotności. Potrzebują lektury duchowej, rozmowy z siostrami do tego wyznaczonymi. Szukają Boga. On jest oczywiście wszędzie ale w ciszy i w spokoju łatwiej Go znaleźć – mówi matka Sowulewska. Jak podkreśla, to miejsce sprzyja oderwaniu od wszechobecnego szumu informacyjnego. – Jeśli ktoś chce wejść w ciszę, tu ma taką możliwość – stwierdza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: świeccy zapraszają na modlitwę za zranionych przez księży

2019-06-25 19:25

dg / Kraków (KAI)

W niedzielę 30 czerwca o godz. 19:00 w kościele św. Idziego w Krakowie odbędzie się modlitwa za „zranionych w Kościele” – za osoby dotknięte przemocą seksualną w Kościele katolickim. W trakcie spotkania zebrani wysłuchają świadectw ludzi, którzy doświadczyli molestowania seksualnego ze strony księży.

Alex Motrenko/fotolia.com

Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami inicjatywy „Zranieni w Kościele” (telefonu zaufania i środowiska wsparcia dla osób poszkodowanych) oraz Centrum Ochrony Dziecka (jednostki zajmującej się edukacją i prewencją w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich). Będzie istniała możliwość finansowego wsparcia „Zranionych w Kościele”.

Nabożeństwo odbędzie się po Mszy św. o godz. 18:00. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby poruszone sytuacją bliźnich, którzy doznali krzywdy ze strony Kościoła.

- Często otrzymujemy pytanie, czy organizujemy wydarzenie, które powinien zorganizować "Kościół", czyli biskupi i księża. My, świeccy, też jesteśmy Kościołem i śmiało można mówić, że "Kościół" to wydarzenie organizuje. Po prostu pragniemy zrobić coś na rzecz osób zranionych - mówi Karol Wilczyński, jeden z organizatorów spotkania.

Maria Pajor ze Wspólnoty Helena (zajmującej się osobami w kryzysie bezdomności) wskazuje na chęć wsparcia zranionych: "Zależy mi na tym, aby te osoby wiedziały, że nie są same. Jako członek Kościoła katolickiego czuję się za nich odpowiedzialna i wierzę w to, że modlitwa pomoże uleczyć ich z ran, które zostały im zadane, oraz przyniesie nadzieję niosącą życie. O to będę się modlić podczas niedzielnej modlitwy za zranionych w Kościele katolickim".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem