Reklama

Młodzi stypendyści na wakacjach

Podróż w głąb siebie

Dorota Mazur
Niedziela Ogólnopolska 32/2011, str. 35

Archiwum Stypendystów
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na wakacjach

Słowo „Jestem…” stało się hasłem przewodnim tegorocznego studenckiego obozu formacyjno-integracyjnego, zorganizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Harcerskim Ośrodku Edukacji Ekologicznej w dniach 4-11 lipca br. w Funce k. Chojnic, gdzie zjechało się ponad 400 stypendystów. Hasło skłoniło młodych do wielu głębokich refleksji połączonych z kontemplacją natury i pogłębianiem więzi z jej Stwórcą, a także do podróży w głąb siebie. Każdego dnia uczestników prowadził inny patron, m.in. bł. Jan Paweł II, św. Jan z Dukli czy bł. Pier Giorgio Frassati. Nad kondycją ducha czuwali: ks. Jan Drob, ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Zbigniew Kominek oraz o. Jacek Truszczyński, dominikanin. Bory Tucholskie zaś okazały się strzałem w dziesiątkę: aura pozwoliła na kajaki, żagle, rowery, rejsy statkiem, kąpiele w Jeziorze Charzykowskim oraz profesjonalne warsztaty (makrama, ceramika, malarstwo, rzeźba, łuki, wikliniarstwo). Codzienna Msza św. i pogodne wieczory spajały całą wspólnotę, tworzącą swoistą mozaikę miast, uczelni, studiowanych kierunków. Dzień Sportu ujawnił wschodzące gwiazdy siatkówki, hokeja, koszykówki oraz miotania balonami wodnymi.
Niezaprzeczalną radością dla studentów okazał się Dzień Skupienia, prowadzony przez o. Jacka Truszczyńskiego OP, oraz konferencje dr. Jacka Pulikowskiego, który w plastyczny, zabawny i uderzająco realistyczny sposób tłumaczył przeżywanie przez młodych własnej płciowości. To fascynujące, że tak odmienne światy kobiet i mężczyzn tworzą integralną, doskonałą całość, pozwalającą obu stronom na osiągnięcie szczęścia i świętości. Młodych stypendystów swoją obecnością zaszczycił abp Tadeusz Gocłowski, który przewodniczył uroczystej Mszy św.
Po obozie studenckim przyszedł czas na obóz ponad 1300 gimnazjalistów i licealistów, będących stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznym hasłem ich pobytu w Bydgoszczy w dniach 15-26 lipca stały się słowa: „Otwórz się! Na Bydgoszcz”. Uroczysta inauguracja miała miejsce w katedrze pw. Świętych Marcina i Mikołaja, której przewodniczył bp Jan Tyrawa.
Tegoroczny - dziewiąty już obóz stał się dla młodych ludzi kolejną okazją do otwarcia się na Boga i drugiego człowieka. W czasie tych 10 dni poznali tradycję i kulturę regionu, a także uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i formacyjnych czy wykładach na wyższych uczelniach. Na stypendystów czekało także wiele innych atrakcji, m.in. wycieczka do Torunia i Dzień Sportu. Obóz ten był czasem wyjątkowym, który na pewno zostanie w sercach i pamięci stypendystów.
O przebiegu obozu można przeczytać na stronach: otworzsienabydgoszcz2011.pl/kalendarium oraz dzielo.pl.

Wiedeń: skandaliczne zachowanie austriackich piłkarek powodem odwołania meczu z reprezentacją Watykanu

2019-06-22 21:27

ts (KAI) / Wiedeń

W Wiedniu miał się odbyć dziś mecz piłki nożnej kobiet, w którym po raz pierwszy za granicą miała zagrać reprezentacja Watykanu. Niestety, mecz nie doszedł do skutku ze względu na skandaliczne zachowanie zawodniczek austriackich, poinformowała telewizja ORF.

AnnRos/pixabay.com

Według tej informacji, na wiedeńskim stadionie miały się zmierzyć zawodniczki nowo utworzonej reprezentacji FC Watykan i wiedeńskiego klubu FC Mariahilf. Przeszkodziła w tym postawa zwolenniczek aborcji wśród zawodniczek austriackich w czasie, gdy odgrywano hymn Państwa Watykańskiego.

Obecny na stadionie nuncjusz apostolski w Austrii, Pedro Lopez Quintana, zadecydował o wycofaniu reprezentacji watykańskiej.

Towarzyski mecz, który miał zostać rozegrany wczesnym popołudniem, poprzedziła wspólna Msza św. i poświęcenie boiska. „Jednak od hymnu sprawy potoczyły się gwałtownie” - poinformowała ORF.

Podczas hymnu watykańskiego kilka zawodniczek austriackich podniosło koszulki „pokazując wymalowane na brzuchach jajniki oraz hasła wzywające do legalizacji aborcji”.

W reakcji nuncjusz apostolski wraz z towarzyszącymi mu osobami natychmiast opuścili stadion. Mimo, iż po hymnach zawodniczki zwyczajowo uścisnęły sobie ręce, nie odezwał się gwizdek rozpoczynający grę, a watykański trener wezwał swoje zawodniczki na ławkę. Publiczność natomiast poinformowano w krótkim komunikacie, że piłkarska reprezentacja kobieca z Watykanu nie wystąpi.

Przedstawicielka austriackich zawodniczek uczestniczących w akcji Luise H. powiedziała w rozmowie z ORF, że grupa zupełnie nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji ich akcji i chętnie rozegrałaby mecz.

Dziennikarzom organizatorki akcji rozdały ulotki mówiące o tym, że aktywistki nie utożsamiają się z negatywnym stanowiskiem Kościoła wobec aborcji oraz „małżeństw” osób tej samej płci.

Według ORF, tłumaczyły, że nie były świadome tego, iż „ich akcja podczas odgrywania hymnu Watykanu i w obecności nuncjusza apostolskiego jest szkodliwa dla idei sportu i może zniszczyć wielotygodniowe przygotowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Iżycki: Wakacyjna Akcja Caritas trwa cały rok

2019-06-24 13:39

Caritas Polska, lk / Warszawa (KAI)

Wakacyjna Akcja Caritas jest tak naprawdę prowadzona przez cały rok – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – To jedna z najstarszych akcji, którą dofinansowują środki z Wigilijnej Świecy Caritas. Dzięki wsparciu naszych darczyńców możemy wysłać tysiące dzieci do pięknych miejsc w naszym kraju.

congerdesign/pixabay.com

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Około 25 tys. dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji wyjeżdża w tym roku na letni wypoczynek z Caritas. Akcja finansowana jest ze środków pochodzących z rozprowadzania Wigilijnej Świecy Caritas w okresie przedświątecznym.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem - w górach, na Mazurach lub nad morzem.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”.

Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje. Wakacje z Caritas dzieci spędzają od ponad 20 lat, a głównym źródłem finansowania są dochody z dystrybucji świecy Caritas, symbolu wigilijnego stołu w Polsce.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526

Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem