Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 7

Caritas Polska - Japonia

Odbudowa sierocińca

Caritas Polska przeznaczyła 500 tys. euro na odbudowę sierocińca dla dzieci, zniszczonego w wyniku tegorocznego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Projekt przygotowały i prowadzą Caritas Austria wraz z Zakonem Maltańskim.
Dom Dziecka „Fujinosono” znajduje się w małej miejscowości Ichinoseki, niedaleko miasta Sendai. Przed kataklizmem mieszkało w nim 55 dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat. W większości były to sieroty społeczne. Wszyscy ocaleli, przetrwali w sali gimnastycznej, bez wody i w temperaturze spadającej w nocy poniżej zera.
Nowy sierociniec pomieści 60 dzieci i młodzieży oraz 35 opiekunów i wychowawców. Będzie miał ok. 10 zapasowych miejsc. Wstępny projekt zakłada, że zamiast jednego budynku powstanie kompleks kilku bloków mieszkalnych.
Etap przygotowawczy projektu rozpoczął się 1 sierpnia, budowa ma ruszyć w styczniu 2012 r., a zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2013 r.

Węgry

Kościoły przejmują szkoły

Coraz więcej zadłużonych finansowo gmin na Węgrzech przekazuje szkoły pod administrację Kościołów i wspólnot wyznaniowych. Z badań przeprowadzonych przez węgierski tygodnik „Heti Válasz” wynika, że w ostatnich miesiącach przekazano ponad 60 szkół i przedszkoli. Według węgierskiego ministerstwa oświaty, szkół tych jest już ponad 80.
Są to przede wszystkim mające coraz mniej uczniów placówki w małych miastach i wsiach na nizinie węgierskiej, a także na północy kraju.
Powodem takiej fali zmian w administrowaniu ośrodkami oświatowymi są rygorystyczne oszczędności, które gminy muszą wprowadzać z powodu złej sytuacji budżetowej. Dlatego niektóre z nich starają się przekazać w ręce prywatne szkoły, których koszt utrzymania jest dla nich za wysoki, odciążając swój budżet. Natomiast szkoły prywatne, jak np. prowadzone przez uznane na Węgrzech Kościoły, otrzymują dotacje bezpośrednio z budżetu państwa.
Według „Heti Válasz”, przede wszystkim Kościół ewangelicki wykorzystuje tę możliwość do rozbudowy i umacniania swoich parafii. Przejął on szkoły, w których jest dostateczna liczba uczniów i które z perspektywy duszpasterskiej mają dobre położenie.

Kuba

Cruz de la Parra -skarb narodowy

Rząd kubański uznał za zabytek i skarb narodowy tzw. Krzyż z Winorośli (Cruz de la Parra), zasadzony na wyspie przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Jest to jedyny taki obiekt, jaki pozostał po 29 krzyżach, umieszczonych przez odkrywcę Ameryki po jego podróżach w te strony.
Wiadomość o decyzji władz podał oficjalny organ Komunistycznej Partii Kuby, dziennik „Granma”. Wcześniej, 15 sierpnia, oficjalny komunikat w tej sprawie ogłoszono podczas uroczystej Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baracoa - najstarszym mieście kubańskim, położonym na wschodzie kraju. W świątyni tej jest przechowywany wspomniany Krzyż, a liturgię sprawowano z okazji 500. rocznicy założenia miasta.

Reklama

Ludzie

Kard. Lubomyr Huzar

Od 20 lat, odkąd Ukraina uzyskała niepodległość, Kościoły i państwo uczą się wzajemnych relacji. I zasadniczo nie były one złe. Jednakże obecna ekipa rządząca boi się Kościoła - stwierdził kard. Lubomyr Huzar, emerytowany zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przyznał, że u obecnych władz wyraźnie daje o sobie znać dziedzictwo komunizmu. Chciałyby wszystko kontrolować, a Kościół kładzie podwaliny pod wolność i niezależność; jest oparciem dla ludzi, którzy domagają się poszanowania ludzkiej godności. Dlatego właśnie boją się nas rządzący, którzy chcieliby mieć wszystko pod kontrolą - stwierdził kard. Huzar.
Ostatnio przedstawiciele różnych Kościołów działających na Ukrainie wypowiedzieli się przeciwko aresztowaniu Julii Tymoszenko. Kościelne oświadczenia spotkały się z żywą reakcją obecnego establishmentu. Hierarchom zagrożono, że kolejne wystąpienia w sprawie Tymoszenko będą postrzegane jako naruszenie niezawisłości sądownictwa.

Cudzysłów

Drodzy rodzice chrześcijańscy, nie posuwajcie się do wymyślania imion, których nikt nie rozumie.
Kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez o nadawaniu imion dzieciom

Krótko

Pakistan zezwolił wywiadowi chińskiemu na zbadanie wraku amerykańskiego helikoptera, który w maju br. rozbił się podczas misji likwidacyjnej Osamy Bin Ladena. To jeszcze bardziej zaogniło stosunki na linii Waszyngton - Islamabad.

W Afganistanie w wyniku ataku na polski patrol zginął 28-letni saper, st. szer. Szymon Sitarczuk. Do ataku doszło 18 sierpnia w północnej części prowincji Ghazni, gdzie żołnierze 1. kompanii piechoty zmotoryzowanej Zgrupowania Bojowego „Alfa” wykonywali zadania patrolowe.

Roskosmos - Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna straciła kontrolę nad swoim najnowszym satelitą telekomunikacyjnym Express AM-4, wystrzelonym z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wkrótce po starcie satelita zniknął z ekranów radarów.

Coraz więcej dzieci w USA żyje w ubóstwie. Sytuacja pod tym względem pogorszyła się w ciągu minionej dekady. W 2009 r. 14,7 mln amerykańskich dzieci, czyli 20 proc., żyło w rodzinach znajdujących się poniżej progu ubóstwa (ustalonego przez rząd federalny na 22 350 dolarów rocznego dochodu na czteroosobową rodzinę).

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zapewnił sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, że w Syrii wstrzymano operacje wojskowe i policyjne przeciwko uczestnikom prodemokratycznych demonstracji.

Izraelskie autobusy z żołnierzami przy granicy z Egiptem ostrzelała grupa napastników. 6 osób zostało zabitych podczas dwóch takich ataków.

Francja i Niemcy opowiadają się za powołaniem europejskiego rządu gospodarczego dla strefy euro. Ekonomiści są zdania, że to nie jest wystarczające, aby zażegnać kryzys gospodarczy w krajach wspólnej waluty.

Brytyjscy sędziowie wydali pierwsze wyroki na uczestników zamieszek w Londynie i w innych miastach. 20-latek, który założył stronę na Facebooku nawołującą do grabieży, został skazany na cztery lata więzienia.

30-letni Polak zakłuł nożem sześć osób na brytyjskiej wyspie Jersey. Zabójca był mężem jednej z ofiar. Do zbrodni pchnęły go kłopoty rodzinne. Sam próbował popełnić samobójstwo, ale go odratowano.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem