Reklama

Ze świata


Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 7

Caritas Polska - Japonia

Odbudowa sierocińca

Caritas Polska przeznaczyła 500 tys. euro na odbudowę sierocińca dla dzieci, zniszczonego w wyniku tegorocznego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Projekt przygotowały i prowadzą Caritas Austria wraz z Zakonem Maltańskim.
Dom Dziecka „Fujinosono” znajduje się w małej miejscowości Ichinoseki, niedaleko miasta Sendai. Przed kataklizmem mieszkało w nim 55 dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat. W większości były to sieroty społeczne. Wszyscy ocaleli, przetrwali w sali gimnastycznej, bez wody i w temperaturze spadającej w nocy poniżej zera.
Nowy sierociniec pomieści 60 dzieci i młodzieży oraz 35 opiekunów i wychowawców. Będzie miał ok. 10 zapasowych miejsc. Wstępny projekt zakłada, że zamiast jednego budynku powstanie kompleks kilku bloków mieszkalnych.
Etap przygotowawczy projektu rozpoczął się 1 sierpnia, budowa ma ruszyć w styczniu 2012 r., a zakończenie inwestycji planowane jest na początek 2013 r.

Węgry

Kościoły przejmują szkoły

Coraz więcej zadłużonych finansowo gmin na Węgrzech przekazuje szkoły pod administrację Kościołów i wspólnot wyznaniowych. Z badań przeprowadzonych przez węgierski tygodnik „Heti Válasz” wynika, że w ostatnich miesiącach przekazano ponad 60 szkół i przedszkoli. Według węgierskiego ministerstwa oświaty, szkół tych jest już ponad 80.
Są to przede wszystkim mające coraz mniej uczniów placówki w małych miastach i wsiach na nizinie węgierskiej, a także na północy kraju.
Powodem takiej fali zmian w administrowaniu ośrodkami oświatowymi są rygorystyczne oszczędności, które gminy muszą wprowadzać z powodu złej sytuacji budżetowej. Dlatego niektóre z nich starają się przekazać w ręce prywatne szkoły, których koszt utrzymania jest dla nich za wysoki, odciążając swój budżet. Natomiast szkoły prywatne, jak np. prowadzone przez uznane na Węgrzech Kościoły, otrzymują dotacje bezpośrednio z budżetu państwa.
Według „Heti Válasz”, przede wszystkim Kościół ewangelicki wykorzystuje tę możliwość do rozbudowy i umacniania swoich parafii. Przejął on szkoły, w których jest dostateczna liczba uczniów i które z perspektywy duszpasterskiej mają dobre położenie.

Kuba

Cruz de la Parra -skarb narodowy

Rząd kubański uznał za zabytek i skarb narodowy tzw. Krzyż z Winorośli (Cruz de la Parra), zasadzony na wyspie przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Jest to jedyny taki obiekt, jaki pozostał po 29 krzyżach, umieszczonych przez odkrywcę Ameryki po jego podróżach w te strony.
Wiadomość o decyzji władz podał oficjalny organ Komunistycznej Partii Kuby, dziennik „Granma”. Wcześniej, 15 sierpnia, oficjalny komunikat w tej sprawie ogłoszono podczas uroczystej Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baracoa - najstarszym mieście kubańskim, położonym na wschodzie kraju. W świątyni tej jest przechowywany wspomniany Krzyż, a liturgię sprawowano z okazji 500. rocznicy założenia miasta.

Reklama

Ludzie

Kard. Lubomyr Huzar

Od 20 lat, odkąd Ukraina uzyskała niepodległość, Kościoły i państwo uczą się wzajemnych relacji. I zasadniczo nie były one złe. Jednakże obecna ekipa rządząca boi się Kościoła - stwierdził kard. Lubomyr Huzar, emerytowany zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przyznał, że u obecnych władz wyraźnie daje o sobie znać dziedzictwo komunizmu. Chciałyby wszystko kontrolować, a Kościół kładzie podwaliny pod wolność i niezależność; jest oparciem dla ludzi, którzy domagają się poszanowania ludzkiej godności. Dlatego właśnie boją się nas rządzący, którzy chcieliby mieć wszystko pod kontrolą - stwierdził kard. Huzar.
Ostatnio przedstawiciele różnych Kościołów działających na Ukrainie wypowiedzieli się przeciwko aresztowaniu Julii Tymoszenko. Kościelne oświadczenia spotkały się z żywą reakcją obecnego establishmentu. Hierarchom zagrożono, że kolejne wystąpienia w sprawie Tymoszenko będą postrzegane jako naruszenie niezawisłości sądownictwa.

Cudzysłów

Drodzy rodzice chrześcijańscy, nie posuwajcie się do wymyślania imion, których nikt nie rozumie.
Kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez o nadawaniu imion dzieciom

Krótko

Pakistan zezwolił wywiadowi chińskiemu na zbadanie wraku amerykańskiego helikoptera, który w maju br. rozbił się podczas misji likwidacyjnej Osamy Bin Ladena. To jeszcze bardziej zaogniło stosunki na linii Waszyngton - Islamabad.

W Afganistanie w wyniku ataku na polski patrol zginął 28-letni saper, st. szer. Szymon Sitarczuk. Do ataku doszło 18 sierpnia w północnej części prowincji Ghazni, gdzie żołnierze 1. kompanii piechoty zmotoryzowanej Zgrupowania Bojowego „Alfa” wykonywali zadania patrolowe.

Roskosmos - Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna straciła kontrolę nad swoim najnowszym satelitą telekomunikacyjnym Express AM-4, wystrzelonym z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wkrótce po starcie satelita zniknął z ekranów radarów.

Coraz więcej dzieci w USA żyje w ubóstwie. Sytuacja pod tym względem pogorszyła się w ciągu minionej dekady. W 2009 r. 14,7 mln amerykańskich dzieci, czyli 20 proc., żyło w rodzinach znajdujących się poniżej progu ubóstwa (ustalonego przez rząd federalny na 22 350 dolarów rocznego dochodu na czteroosobową rodzinę).

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zapewnił sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, że w Syrii wstrzymano operacje wojskowe i policyjne przeciwko uczestnikom prodemokratycznych demonstracji.

Izraelskie autobusy z żołnierzami przy granicy z Egiptem ostrzelała grupa napastników. 6 osób zostało zabitych podczas dwóch takich ataków.

Francja i Niemcy opowiadają się za powołaniem europejskiego rządu gospodarczego dla strefy euro. Ekonomiści są zdania, że to nie jest wystarczające, aby zażegnać kryzys gospodarczy w krajach wspólnej waluty.

Brytyjscy sędziowie wydali pierwsze wyroki na uczestników zamieszek w Londynie i w innych miastach. 20-latek, który założył stronę na Facebooku nawołującą do grabieży, został skazany na cztery lata więzienia.

30-letni Polak zakłuł nożem sześć osób na brytyjskiej wyspie Jersey. Zabójca był mężem jednej z ofiar. Do zbrodni pchnęły go kłopoty rodzinne. Sam próbował popełnić samobójstwo, ale go odratowano.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Mobilnie albo na telefon

2019-10-16 12:28

Jolanta Kobojek
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 38-39

O mobilnym konfesjonale usłyszała w „Teleexpressie”. Postanowiła, że jeśli zobaczy go na własne oczy, uzna, iż to znak, że ma wrócić do Boga. Zobaczyła i po 50 latach przystąpiła pierwszy raz do spowiedzi, i wróciła do Kościoła

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki
Ks. Rafał Jarosiewicz w mobilnym konfesjonale

Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. I ani słowa o tym, że odpuszczanie grzechów ma się odbywać wyłącznie w świątyni i w określonych godzinach. Z takiego założenia wychodzi wielu kapłanów. Ileż godzin przeznaczają na spowiedź księża posługujący podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę? Albo w iluż parafiach, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, odbywają się Noce Konfesjonałów? To wszystko jest wyjściem poza schematy. Określone czasy i określone warunki życia niejako wymuszają odpowiedź na realne potrzeby. Jeśli chodzi o sakrament pokuty i pojednania, w sytuacji, gdy wiele osób porzuca regularne praktyki religijne, papież Franciszek zachęca, żeby ksiądz nie był jak lekarz, który czeka, aż mu przyniosą pacjenta do szpitala, ale by sam wychodził opatrywać rannych tam, gdzie oni są.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uroczystości 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-19 21:35

Łukasz Krzysztofka/KAI

Rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, parlamentarzyści, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całego kraju i tłumy wiernych uczestniczyły we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przed Mszą św. poświęcił kaplicę z wystawionymi relikwiami sutanny, którą miał na sobie w momencie śmierci męczennik.

Kard. Nycz zaznaczył, że wierni upamiętniają dziś dzień narodzin ks. Popiełuszki dla nieba - To jednoczenie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady “zło dobrem zwyciężaj” - powiedział.

Zobacz zdjęcia: 35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Metropolita warszawski przypomniał, że kapelan Solidarności wielokrotnie wskazywał, że jego mistrzami, od których uczył się głoszenia Ewangelii, są Jan Paweł II i kard. Wyszyński. Kard. Nycz zauważył, że ks. Popiełuszko wyprzedził swoich mistrzów w drodze na ołtarze. – Wiemy jednak, że dziesięć lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych trzech wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują – zaapelował.

Kazanie wygłosił bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zwrócił uwagę, że w momencie kiedy większość narodów po zakończeniu drugiej wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal “panoszyło się zło”, a “brat wydawał brata na śmierć”. - W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze stosował się do słów Jezusa “zło dobrem zwyciężaj” - podkreślił i dodał, że kapelan Solidarności był uosobieniem dobroci oraz cierpliwości i zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, a nie siły.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu, z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. Nie można czegoś nazwać grzechem, mimo, że katolicy niejednokrotnie spotykają się z pogardą i profanacją tego, co dla nich święte.

- Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą – podkreślił duchowny.

Bp Guzdek wspomniał również, że ks. Popiełuszko przestrzegał przed niechrześcijańskim radykalizmem i wykluczeniem kogokolwiek - Nie dążył do budowania ekskluzywnej wspólnoty. Podkreślał, że jego kazania nie są przeciw komuś, że walczy z systemem zła, a nie z człowiekiem. Mówił: “To co robię to nie polityka, moja bronią jest prawda. Prawda i miłość” - zaznaczył.

- Świadkowie jego życia mówili, że potrafił wyjść z kawą do śledzących go funkcjonariuszy SB, mówiąc, że to nie ich wina, że tu stoją. Niektórzy chcieli żeby piętnował po nazwisku swoich prześladowców, ale ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła. W jego życiu nie było nienawiści - wspominał biskup Guzdek.

Zdaniem duchownego dzisiejsza uroczystość stwarza okazję do “zawstydzenia” niektórych wiernych i przemyślenia, czy Kościół stara się dotrzeć do wszystkich ludzi nikogo nie wykluczając.

- W pluralistycznym społeczeństwie zawsze znajdą się nurty przeciwne Kościołowi i trzeba reagować, ale nie każda reakcja jest zgodna z duchem Ewangelii – zauważył duchowny. Dodał, że jeśli “oburzenie stanie się sposobem duszpasterstwa” to wierni i księża przestaną być apostołami, a staną się inkwizytorami.

- Ks. Popiełuszko nigdy nie zdradził prawdy, nawet za cenę męczeńskiej śmierci. Był orędownikiem przebaczenia i pogodzenia zwaśnionych stron – zaznaczył biskup, pytając wiernych czy przed przystąpieniem do Komunii będą mogli z czystym sercem wypowiedzieć słowa: “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. - Te słowa są dziś weryfikacją prawdy o naszym chrześcijaństwie – stwierdził.

Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego, a następnie złożono wieńce na grobie męczennika.

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem