Reklama

O tym, jak marzenie stało się hołdem

Katarzyna Woynarowska
Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 30-31

Archiwum Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Nikt na świecie nie ma większej kolekcji monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II

Stworzyć kolekcję liczącą ponad 5, 5 tys. eksponatów, czasem wartych fortunę, to już wielka rzecz. Zaangażować własne fundusze - i to niemałe - by postawić budynek muzealny, który ową pokaźną kolekcję pomieści - to już rozmach z rodzaju tych, które budzą szacunek i podziw. Stworzyć miejsce, którego może pozazdrościć niejedna metropolia - jest powodem do dumy. Ale chyba najbardziej przemawia do wyobraźni fakt, że dzieło to jest spełnieniem marzeń jednego tylko człowieka - Krzysztofa Witkowskiego z Częstochowy, którego fascynuje osoba Jana Pawła II.

Jedyne takie miejsce w świecie

Jedyne takie muzeum - powtarzają i twórcy, i pierwsi zwiedzający. Bo jego jedynym bohaterem jest Jan Paweł II. Jedyne, bo nikt na świecie nie ma większej kolekcji monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Jedyne takie, bo stanowi efekt pasji, talentu i determinacji jednego tylko człowieka.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które uroczyście otwarto 11 sierpnia br., jest chlubą Częstochowy i - mamy nadzieję - miejscem, które będą chętnie odwiedzać pielgrzymi wracający z Jasnej Góry. Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland, urządzonym według najwyższych standardów. Mieści się przy ul. Jagiellońskiej, w bezpośredniej bliskości drogi krajowej DK 1, tylko 5 km od Jasnej Góry. Spory parking jest w stanie pomieścić dziesiątki autokarów i setki pojazdów osobowych. W budynku niebawem zostanie otwarta kawiarnia i sklep z pamiątkami i numizmatami oraz scena muzyczna z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem.
W nowoczesnym, przestronnym wnętrzu siedzimy z właścicielem tego miejsca, a właściwie - z jego pomysłodawcą, twórcą i kreatorem Krzysztofem Witkowskim, na co dzień prezesem firmy President Electronics Poland. Wokoło, mimo że to sobota, biegają nieustannie ludzie. Sam Prezes pilnuje detali, sprawdza rezerwacje, przyjechał specjalnie dla niezapowiedzianej grupy, którą sam chce po swoim muzeum oprowadzić. Widać, że jeszcze nie opadły emocje związane z niedawnym otwarciem.
- Bardzo zależało mi, żeby wstęgę przeciął i muzeum poświęcił kard. Stanisław Dziwisz - mówi. - Zależało mi także, żeby dokonał tego w 20. rocznicę VI Światowego Dnia Młodzieży, który dla tego miasta był niezwykle ważnym wydarzeniem. Poświęciliśmy wiele, żeby się udało, i udało się. Dzięki Bogu...

Kolekcja godna zazdrości

Medali jest ponad 5,5 tys. Niektóre warte fortunę - te są prezentowane za pancerną szybą. Inne wydane w jednym, trzech czy jedynie sześciu egzemplarzach są dla kolekcjonerów bezcenne. Jeszcze inne egzotyczne i całkiem niepodobne do medali czy monet. Malutkie, małe i całkiem spore. Ważące tyle co nic albo nawet kilogram. Każdemu eksponatowi towarzyszy inna historia. Zazwyczaj niezwykła. Najmłodsza moneta pochodzi z drugiej połowy 2011 r., a najstarsze z 1932 r. - to tzw. przebitki. Do prawdziwych rarytasów zaliczyć można monetę o nominale 200 tys. zł ze złota z 1987 r., wydaną zaledwie w pięciu egzemplarzach, oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.
W muzeum zobaczyć można monety wykonane wszelkimi znanymi w numizmatyce technikami: bite stemplem lustrzanym, zwykłym, wykonywane tampodrukiem oraz emaliowane. Do ich produkcji wykorzystuje się wszelkie kruszce - od złota i srebra po akryl... Nadzwyczajnie błyszczą te zdobione kryształami Swarovskiego.
Monety i medale nie jest łatwo eksponować. Są niewielkie i zrobione ze szlachetnych kruszców, które odbijają światło. Jak się monetę czy medal źle oświetli, nic nie będzie widać. Przez wiele dni wielu ludzi na rozmaite sposoby szukało metody, która pozwoli wydobyć piękno eksponatów, by w całej krasie pokazać je światu. Przez ostatnie dni przed otwarciem spali po 2 godziny na dobę.
- Wykonałem w swoim życiu nagłośnienie i oprawę do ponad 200 kościelnych imprez. Mam w tej dziedzinie spore doświadczenie... - wspomina Prezes.
W efekcie końcowym posłużono się małymi lampkami, które montowano bezpośrednio pod monetą. Efekt okazał się zdumiewający. Liczba lampek użytych do podświetleń to 32 tys.
- W elektrowni się cieszą, jak włączamy światło - żartuje p. Witkowski.

Reklama

Historie rodzinne

Pasję zbieractwa odziedziczył pan Krzysztof po tacie - zapalonym kolekcjonerze.
- Dawno temu, gdy tata poważnie zachorował, musieliśmy sprzedać jego kolekcję, by kupować leki. Nie pozbyliśmy się tylko najcenniejszych monet - tych z wizerunkiem Jana Pawła II. Po latach udało mi się uzbierać ich dokładnie 365. Żartowano sobie, że jestem jedynym prezesem poważnej firmy, który ma w gabinecie ekspozycję monet z Janem Pawłem II. Ale to dzięki tej niewielkiej w sumie wystawie udało mi się spotkać Wojciecha Grabowskiego z Londynu, posiadacza największej na świecie kolekcji medali i monet z Janem Pawłem II.
Wojciech Grabowski przyjechał do Polski na otwarcie muzeum. Elegancki starszy pan nie krył wzruszenia. - Niemal całe życie przyszło mi mieszkać poza granicami kraju. A pochodzę ze starej polskiej rodziny, więc za Polską nieustannie tęskniłem, zbierałem od zawsze rozmaite polonika. Gdy Polak został papieżem, dowiedziałem się, że Watykan wydaje specjalne monety z wizerunkiem Jana Pawła II. Jeden medal pamiątkowy na rok. Nigdy wtedy nie przypuszczałem, że nasz Ojciec Święty będzie tyle jeździł po całym świecie i że zrobi się z tego wielka kolekcja, ważąca 1,5 tony. Wielu było chętnych do jej kupienia, ale uznałem, że pan Krzysztof wykorzysta ją najlepiej. Jestem teraz spokojny, bo wiem, że trafiła w dobre ręce. Pan Witkowski dokupił jeszcze 1,5 tys. eksponatów - i w tej chwili jest to największa tego typu kolekcja na świecie. Nawet Watykan ma mniej, bo tylko ok. 2,5 tys. monet i medali z Janem Pawłem II. Częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II to naprawdę ewenement. Jest fenomenalne. Zwłaszcza oświetlenie. Miałem już własne wystawy na świecie, w tym największą - na Zamku Królewskim w Warszawie w pierwszą rocznicę śmierci Papieża, ale tam monety nie były tak wspaniale wyeksponowane.
Swój udział w powstaniu muzeum miał też słynny papieski fotograf Arturo Mari. Przyjechał do Polski, mimo kłopotów ze zdrowiem. Bardzo był ciekaw ekspozycji. Drobny, szczupły, w ciemnym ubraniu, bardzo dokładnie oglądał wystawę.
- Ojciec Święty przy różnych okazjach mawiał: „Nie zasłużyłem na to”... Myślę, że gdy dzisiaj patrzy na muzeum gdzieś tam z góry, też mówi to swoje „nie zasłużyłem na to...”. Patrzę na te monety i wracają wspomnienia. To niewiarygodne, ale każda pielgrzymka Jana Pawła II jest tu wybita w monecie czy medalu. Niektóre po wielokroć... Na większości z nich byłem z Papieżem.
Kard. Stanisław Dziwisz także nie krył zachwytu. - Ta kolekcja, jej wielkość, świadczy o niezwykłym promieniowaniu osobowości Jana Pawła II. Wymowne jest to, że muzeum powstało w Częstochowie, duchowej stolicy Polski. To miasto z Jasną Górą znajdowało się zawsze na trasie pielgrzymek do Ojczyzny. Powinniśmy odważnie kontynuować jego dzieło. Czynić to dzień po dniu. Szczególnie w naszych czasach. Kontynuować - to znaczy twórczo podejmować jego dziedzictwo. Dziękuję za ten dar w postaci Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Myślę, że Ojciec Święty bardzo by się cieszył.
Prezes Witkowski wie, że sam nie podołałby przedsięwzięciu. Potrafił swoją pasją zarazić wielu ludzi. Przez 5 miesięcy, gdy w szalonym tempie stawiano budynek muzeum, przez plac budowy przewinęło się 160 osób. W jej trakcie przechodnie i klienci firmy pytali, czy budują tu stację benzynową czy kolejny fastfood, bo tylko takie obiekty stawiane są w takim tempie. Architekci Tomasz Pęczek i Jarek Kołodziejczyk pomysł Witkowskiego rozpisali na kształt bryły budynku i zaprojektowali wnętrze. Reszta, czyli styl ekspozycji, to autorski pomysł pana Krzysztofa.
Nie jest tajemnicą, że muzeum stanowi także wotum ofiarowane Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze Szefa President Electronics Poland.

Pierwsi byli generałowie

Miły epilog stanowiła wizyta w muzeum - które oficjalnie otwarte będzie dla zwiedzających od 6 września - dowódców NATO, którzy weszli do Częstochowy jako pielgrzymi w 300. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. Wśród osób towarzyszących znalazła się także Karolina Kaczorowska, żona Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
- Pytano mnie, dlaczego nie umieściłem muzeum na Jasnej Górze albo gdzieś obok. Odpowiadam wtedy, że Jasna Góra jest miejscem wielkiej modlitwy, a muzeum monet i medali miejscem refleksji nad wielkością naszego Jana Pawła II. Dlatego chciałbym, aby pielgrzymi po nawiedzeniu klasztoru przyjechali zwiedzić muzeum...
Naszym zdaniem byłby to świetny akcent kończący pielgrzymowanie do duchowej stolicy Polski - to byłoby dobre jej zwieczenie. W planach - muzeum chce stać się także miejscem konferencji i sympozjów o Janie Pawle II.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
ul. Jagiellońska 67/71
tel. + 48 (34) 365-19-82
www.jp2muzeum.pl
jp2@president.com.pl

Mamy papieża! – 41. rocznica wyboru kard. Wojtyły

2018-10-15 11:20

Tomasz Królak / Warszawa (KAI)

16 października mija 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Publikujemy garść faktów, wspomnień, opinii i ciekawostek dotyczących pamiętnego konklawe.

Bardzo znamiennie, z perspektywy przyszłych wydarzeń, brzmią słowa jakie kard. Wojtyła wypowiedział 11 października 1978 w bazylice Mariackiej, podczas Mszy św. intencji zmarłego papieża, Jana Pawła I: „Mężowie stanu, głowy państw mówią o tym, że zapoczątkował nowy styl pasterzowania na Stolicy Apostolskiej. Styl pełen ogromnej prostoty, pełen ogromnej skromności, pełen olbrzymiego poszanowania dla człowieka”.

15 sierpnia 1963 r. podczas uroczystości koronacji przez prymasa Wyszyńskiego figury Matki Bożej Ludźmierskiej miał miejsce znamienny – z perspektywy późniejszych wydarzeń – epizod. Kardynał Wojtyła uchwycił berło, jakie podczas procesji w pewnym momencie wypadło z ręki Madonny. "Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą" – powiedział do bp. Wojtyły stojący obok jego kolega, ks. Franciszek Macharski.

Niektórzy bliscy znajomi kard. Wojtyły uważają, że jego niezwykłe zachowanie w dniach poprzedzających konklawe (w tym szczególne skupienie i małomówność) mogło wskazywać, że przeczuwał on to, co się ostatecznie wydarzyło. Kiedy rankiem 29 września 1978 r. metropolita krakowski dowiedział się o niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, głęboko wstrząśnięty powiedział: “Niezbadane są wyroki Boże, chylimy przed nimi głowę”.

Ostatnią noc przed wyjazdem na pogrzeb Jana Pawła I i konklawe, przyszły papież spędził w domu gościnnym sióstr urszulanek na warszawskim Powiślu. W tym samym domu od lat mieszkał wybitny historyk filozofii Stefan Swieżawski, od lat przyjaciel Karola Wojtyły. "Był bardzo milczący. Pożegnaliśmy się właściwie bez słowa. Widziałem, że nie chce nic mówić. A on już wiedział..."

Przed konklawe, które wybrało go na papieża kard. Wojtyła mieszkał w Papieskim Kolegium Polskim przy Piazza Remuria. Wczesnym rankiem, 14 października 1978 r. w kaplicy Kolegium odprawił Mszę św. Po południu odjechał na konklawe samochodem prowadzonym przez brata Mariana Markiewicza ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Wysłużone już wówczas auto kupił po latach amerykański aktor Jon Voight, odtwórca roli papieża w amerykańskim filmie "Jan Paweł II" (USA, 2005).

Bezpośrednim poprzednikiem Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej był kard. Albino Luciani, który przybrał imię Jana Pawła I. Zmarł na atak serca 28 września 1978 r. po 33 dniach pontyfikatu. Wedle niepotwierdzonych doniesień, papież zmarł we śnie trzymając w dłoni słynne dzieło Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”.

Kard. Wojtyła niemal „na styk” zdążył na konklawe, które wybrało go na papieża. 14 października metropolita krakowski wybrał po południu do rzymskiej kliniki Gemelli, by odwiedzić chorego przyjaciela, biskupa Deskura. Do Kaplicy Sykstyńskiej wszedł ostatni a trzeba wiedzieć, że po zamknięciu wrót Kaplicy do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów....

Kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.

Podczas konklawe, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński szepnął kardynałowi Wojtyle: “Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać...”.

Znamienne reminiscencje z konklawe zamieścił papież w swoim testamencie: „Kiedy w dniu 16. października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: ‘zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie’. Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. ‘Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję’” – zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa swego Poprzednika kard. Augusta Hlonda.

Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów. Spośród kardynałów elektorów tylko 18 było młodszych od kard. Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Zgodnie z kościelną normą określoną przez papieża Pawła VI, w konklawe nie brali udziału kardynałowie powyżej 80. roku życia.

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem (od czasu pontyfikatu Hadriana VI, który był Holendrem i pełnił najwyższy urząd w Kościele w latach 1522-23), najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem-Słowianinem i pierwszym w historii Kościoła papieżem, który przybranym imieniem powołuje się aż na trzech swoich bezpośrednich poprzedników (Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I).

Pełne, oficjalne i uroczyste określenie urzędu, na jaki wybrano kard. Wojtyłę brzmi: “Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II, Biskup Rzymski, Namiestnik Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Następca Księcia Apostołów, Najwyższy Kapłan Kościoła Katolickiego, Patriarcha Zachodu, Prymas Italii, Arcybiskup i Metropolita Rzymskiej Prowincji Kościelnej, Suwerenny Władca Państwa Watykańskiego, przedtem Arcybiskup i Metropolita Krakowski Karol Kardynał Wojtyła”.

Obrady są absolutnie tajne, zaś kardynałów obowiązuje tajemnica, niemniej wedle miarodajnych opinii metropolita krakowski został wybrany w ósmym głosowaniu, przytłaczającą większością 99 głosów (spośród 111 wszystkich uczestników konklawe).

Chociaż kardynał Wojtyła zyskiwał od czasu udziału w obradach coraz większe uznanie wśród hierarchów z całego świata, to nie był wymieniany przez media w gronie papabili a więc purpuratów, których wybór na papieża jest wielce prawdopodobny. Wynik konklawe był absolutną światową sensacją.

Postać papieża z Polski stała się przez szereg dni po konklawe kluczowym temat światowych mediów, które nie kryły zafascynowania jego osobą. Zwracano uwagę na jego horyzonty intelektualne, wszechstronność zainteresowań, bogactwo doświadczeń duszpasterskich; podkreślano, że zna biegle sześć języków, lubi spływy kajakowe, uprawia narciarstwo a do tego jest poetą...

Gdy uczestnicy konklawe zostali zapoznani z wynikami rozstrzygającego głosowania, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Villot, zadał metropolicie Krakowa przewidziane rytuałem pytanie: “Czy przyjmujesz dokonany przed chwilą kanonicznie wybór twojej osoby na Najwyższego Kapłana?” Wyraźnie wzruszony kard. Wojtyła odpowiedział: „W duchu posłuszeństwa wobec Chrystusa, mojego Odkupiciela i Pana, w duchu zawierzenia wobec jego Matki – przyjmuję”.

Zgodnie ze zwyczajem, tuż po wyborze nowy papież przyjmuje od kardynałów elektorów ślubowanie posłuszeństwa. Jak poinformowali świadkowie tego wydarzenia, Jan Paweł II dokonał w tej ceremonii znamiennej modyfikacji, którą biorąc pod uwagę styl całego pontyfikatu, można określić jako wręcz symboliczną: w przeciwieństwie do poprzedników odebrał ten hołd w pozycji stojącej a nie siedząc na tronie.

Jednym z hierarchów, który podczas przerw w kolejnych sesjach konklawe, optował na rzecz wyboru metropolity krakowskiego był ówczesny arcybiskup Wiednia i przyjaciel metropolity krakowskiego, kard. Franz König. Wielce znamienną rozmowę odbył on z kard. Wyszyńskim, któremu zasugerował, że Polska ma odpowiedniego kandydata. “Co? Miałbym opuścić Warszawę i pozostać w Rzymie? To byłby triumf komunistów!” – odparł na to Prymas. Kard. König doprecyzował więc, kogo miał na myśli...

Niezwykłą adnotację zawiera księga metrykalna parafii Karola Wojtyły w Wadowicach. Nazajutrz po konklawe z 16 października 1978, pod kolejnymi adnotacjami – o chrzcie, bierzmowaniu, święceniach, sakrze biskupiej, kreowaniu kardynałem – ksiądz proboszcz Edward Zacher, w obecności dziennikarzy z całego świata, wypisał wiecznym piórem: “Die 16 X 1978, in Summum Pontificem electus, et imposuit sibi nomen: Joannes Paulus PP”...

Postać nowego papieża wzbudzała medialną gorączkę na całym świecie, zaś osoby, które znały kard. Wojtyłę udzielały nieskończonej liczby wywiadów. Tuż po konklawe ciekawą charakterystykę metropolity krakowskiego przedstawił włoskiemu radiu sekretarz Episkopatu Polski bp Bronisław Dąbrowski: “Żyje bardzo ubogo. Gdybyście widzieli, jak mieszka w Krakowie, gdzie jest wielki pałac, a on zajmuje mały pokoiczek, nic więcej... To człowiek pracy. Śpi mało, pracuje wiele (...) Mogę powiedzieć, że jest ludzki, że to człowiek święty, bardzo dobry, otwarty dla wszystkich”.

Wśród wielu zadziwiających faktów dotyczących Karola Wojtyły, jakie u kresu pontyfikatu zebrał szwajcarski dziennik „Tribune de Geneve” podano i ten, że metropolita krakowski przybył na konklawe mając ze sobą wyjątkowo skromne kieszonkowe, stanowiące odpowiednik 125 franków szwajcarskich.

Dla bloku państw komunistycznych, na czele z ZSRR wybór polskiego kardynała na papieża był potężnym ciosem. Ciężki szok przeżywało kierownictwo PZPR, które tuż po wyborze zwołało specjalną naradę. Jej klimat opisywał jeden z jej funkcjonariuszy: “Konsternacja widoczna. Olszewski wylewa na jasne spodnie filiżankę czarnej kawy. Westchnienia. Ciężkie. Czyrek ładuje się z tezą (...) – ‘ostatecznie lepszy Wojtyła jako Papież tam, niż jako Prymas tu’. Teza jest chwytliwa. Trafia do przekonania. Ulga”.

Oficjalna reakcja władz na wybór kard. Wojtyły na Papieża była utrzymana w tonie radości i satysfakcji. Niekiedy starania aby robić “dobrą minę do złej gry” przynosiły efekt humorystyczny. W telegramie wystosowanym przez władze PRL nazajutrz po zakończeniu konklawe napisano m.in.: “Na tronie papieskim po raz pierwszy w dziejach jest syn polskiego narodu, budującego w jedności i współdziałaniu wszystkich obywateli wielkość i pomyślność swej socjalistycznej ojczyzny...”

Wybór hierarchy “zza żelaznej kurtyny” wywołał radość i wzbudził wiele nadziei. Vaclav Havel, wówczas słynny dysydent i dramaturg (później prezydent Czechosłowacji a następnie Republiki Czeskiej) siedział z przyjaciółmi w swoim górskim domku. “Kiedy usłyszeliśmy tę wiadomość, zaczęliśmy wiwatować i krzyczeć z radości do późnego wieczora. Instynktownie czuliśmy, że jest to olbrzymie wsparcie dla wszystkich ludzi kochających wolność a żyjących w świecie komunistycznym”.

Wielki pisarz rosyjski, wygnany z ojczyzny przez władze radzieckie, autor słynnego „Archipelagu Gułag”, Aleksander Sołżenicyn, tak skomentował decyzję konklawe z 16 października 1978 r.: „Wybór papieża Wojtyły to jedyna dobra rzecz, jaka wydarzyła się ludzkości dwudziestego wieku”.

Wietnamski arcybiskup van Thuan czwarty rok siedział w odosobnieniu skazany przez komunistyczne władze swojego kraju (w areszcie domowym i więzieniach spędził w sumie lat 13). Kilka lat wcześniej widział się kard. Wojtyłą w Rzymie. Ktoś potajemnie przekazał mu wieść o wyniku konklawe. “Bardzo się ucieszyłem, ponieważ w moim przekonaniu była to wielka łaska dla Kościoła”.

Pontyfikat Jana Pawła II od pierwszych dni pełen był zachowań, słów i gestów, które odmieniły oblicze papiestwa w oczach świata, przybliżając je do zwykłych ludzi. Już pierwszego dnia po wyborze Ojciec Święty zdecydował się na rzecz nie do pomyślenia przez poprzedników: opuścił mury Watykanu by udać się do szpitala Gemelli w odwiedziny do chorego przyjaciela, kard. Andrzeja Deskura.

Brytyjski „The Times” nazajutrz po konklawe z 16 października: „Wybór kardynała Wojtyły na papieża jest wydarzeniem o niezwykłym znaczeniu. Kardynałowie wyprawili Kościół w podróż, której koniec nie jest znany (...) Być może postąpili najmądrzej, jednak zaryzykowali wyzwolenie takich sił ludzkich, politycznych i religijnych, który nie będą w stanie kontrolować”.

Wybór papieża z Polski był niezwykłym wydarzeniem w dziejach świata, ale, jak się okazało, zapowiedzianym w poetyckim proroctwie innego Polaka. Juliusz Słowacki napisał w 1848 r.: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza/W ogromny dzwon,/Dla słowiańskiego oto papieża/Otworzył tron, (...)// Twarz jego słowem rozpromieniona,/Lampa dla sług,/Za nim rosnące pójdą plemiona/W światło, gdzie Bóg./Na jego pacierz i rozkazanie/Nie tylko lud -/Jeśli rozkaże, to słońce stanie,/Bo moc - to cud!

Proroctwo Juliusza Słowackiego o słowiańskim papieżu odczytano na Placu św. Piotra podczas koncertu jaki zorganizowano dokładnie w 20. rocznicę wyboru kard. Wojtyły. Wielotysięczny tłum pielgrzymów i turystów gorącym aplauzem przyjął słowa polskiego wieszcza odczytane po włosku przez jednego z aktorów. Kilka chwil później niemal dokładnie co do minuty w 20 lat po swoim wyborze, w oknie Pałacu Apostolskiego pojawił się Jan Paweł II. Pozdrowił krótko przybyłych, podziękował im za pamięć o rocznicy i pobłogosławił ich.

Według tak zwanego Proroctwa świętego Malachiasza przydomek papieża Wojtyły brzmi „De labore Solis” – Z trudu słońca. Tego rodzaju alegorycznymi czy poetyckimi określeniami w proroctwie tym określano kolejnych papieży. Tekst proroctwa św. Malachiasza (prymasa Irlandii) powstał w XII wieku.

Kiedy drugiego (i ostatniego) dnia konklawe dyskusje wśród kardynałów coraz wyraźniej wskazywały na możliwość wyboru metropolity krakowskiego, dawny rzymski znajomy ks. Wojtyły a wówczas już kardynał, o. Maksymilian de Fuerstenberg, pochylił się nad nim cytując słowa z Ewangelii św. Jana: „Dominus adest et vocat te” (Pan jest i woła cię).

Uczestnik konklawe, hiszpański kardynał Enrique y Tarancon, powiedział po wyborze kard. Wojtyły: „Nie szukaliśmy kandydata konserwatywnego ani postępowego, tylko ‘pewnego’ jeśli chodzi o kontynuowanie linii Soboru Watykańskiego II. Kryteria oceny nie miały charakteru ideologicznego. Poza tym Wojtyła był typem biskupa-duszpasterza, co miało zasadnicze znaczenie”.

Powracając po latach do czasów swojego wyboru na papieża, Jan Paweł II oceniał, że w ten sposób konklawe „jak gdyby zażądało świadectwa Kościoła, z którego ten kardynał przychodził – jakby go zażądało dla dobra Kościoła powszechnego. (...) Wybór Polaka nie mógł nie oznaczać jakiegoś przełomu. Świadczył o tym, że konklawe, idąc za wskazaniami Soboru, starało się odczytywać ‘znaki czasu’ i w ich świetle kształtować swoje decyzje”.

W homilii podczas Mszy z okazji 25. rocznicy pontyfikatu, 16 października 2003 r. Papież wyznał, że w momencie wyboru silne odczuł w swym sercu pytanie, jakie skierował Jezus do Piotra: „Miłujesz Mnie, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?”(J 21, 15-16); i dodał: „Każdego dnia odbywa się w mym sercu ten dialog, a w duchu wpatruję się w to łaskawe spojrzenie zmartwychwstałego Chrystusa, które ośmiela, aby jak Piotr ze świadomości swej ludzkiej ułomności ze spokojem odpowiadał: ‘Panie, Ty wiesz... Ty wiesz, że Cię kocham, a potem podejmować zadania, jakie On sam przed nami stawia”.

Wybitny polski pisarz Andrzej Kijowski, który znał ks. Wojtyłę jeszcze z czasów jego pracy w kościele św. Floriana, tu po wyborze polskiego kardynała na papieża opublikował w miesięczniku “Więź” ciekawą “przepowiednię”: “Nie będzie cudzoziemcem ani w Rzymie, ani w świecie, ponieważ ma ten rodzaj inteligencji, która każdemu, kto się z nim zetknie, uświadamia jego inteligencję własną. Ma dar otwierania serc na tajemnie Boga i tajemnice człowieka. (...) uniwersalna mądrość tego papieża, jego talent identyfikacji z innymi, jego wewnętrzna wielość i jego wielkość rzucą blask na całą nadchodzącą epokę w historii Kościoła”.

*

Fragment książki "1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II", Wydawnictwo M, Kraków

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obywatelski projekt „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie

2019-10-16 19:56

maj, lk / Warszawa (KAI)

Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę „Stop pedofilii” przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. W wyniku głosowania, które odbyło się dziś, 16 października, skierowany został do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK). Podpisy pod projektem złożyło ponad 265 tys. Polaków.

Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Pierwsze czytanie projektu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” odbyło się we wtorek 15 października. W toku dyskusji złożono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten odrzucony został podczas dzisiejszego głosowania. Za przyjęciem wniosku głosowało 150 posłów, przeciw – 243, 13 – wstrzymało się. W związku z tym Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała o skierowaniu projektu do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmiany w kodyfikacjach (NKK) w celu rozpatrzenia.

Projekt ustawy zakłada nowelizację art. 200b Kodeksu Karnego. Według proponowanych zmian, karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 będzie podlegał ten, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego, a do lat 3 – jeśli dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania. Karze pozbawienia wolności do lat 3 będzie też podlegał ten, kto „propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej, działając w związku z zajmowaniem stanowiska, wykonywaniem zawodu lub działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi albo działając na terenie szkoły lub innego zakładu lub placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej”.

Jak uzasadniali autorzy projektu, art. 200b k.k. we wcześniejszym brzmieniu penalizował jedynie publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Ograniczał się więc wyłącznie do sytuacji, kiedy osoba dorosła współżyje z osobą małoletnią, całkowicie pomijając fakt, że coraz częściej propaguje oraz pochwala się sytuacje, kiedy to małoletni podejmują współżycie ze sobą. W konsekwencji, obowiązujący stan prawny nie nadąża za przemianami społecznymi, jakie można zaobserwować w dzisiejszych czasach. Skutkują one akceptacją, a w najlepszym razie obojętnością wobec zachowań, których skutki są dla małoletniego negatywne.

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Olgierd Pankiewicz przekonywał, że proponowana nowelizacja polega na "zakazie publicznego pochwalania i propagowania seksualnej aktywności osób małoletnich".

Zamiar utworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii zgłoszony został w Sejmie 28 marca 2019 r. przez Fundację Pro – prawo do życia, w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. „Deklaracji LGBT”.

19 kwietnia br. Marszałek Sejmu poinformował o zarejestrowaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”, po czym w całym kraju ruszyła zbiórka podpisów pod projektem. Jak informowali organizatorzy akcji, uliczne zbiórki były wielokrotnie zakłócane przez działaczy LGBT.

Projekt ustawy poparło ponad 265 tys. Polaków. 17 lipca 2019 r. ich podpisy złożone zostały w Sejmie. W ramach akcji „Stop pedofilii” Fundacja wydała również m.in. bezpłatny poradnik dla rodziców i nauczycieli pt. "Jak powstrzymać pedofila?", w którym znalazły się informacje o skali systemowej deprawacji seksualnej dzieci w krajach Europy zachodniej i Ameryki oraz rady, w jaki sposób ustrzec dzieci przed zagrożeniem na terenie swojej szkoły lub przedszkola. Publikację można pobrać za darmo ze strony stoppedofilii.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem