Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 9

Adam Wojnar
Od lewej: Adam Bujak, Adam Sosnowski, Zuzanna Kurtyka, Andrzej Nowak

Kraków

Książka o dr Zuzannie

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w auli Jana Pawła II, odbyło się 23 września spotkanie z Zuzanną Kurtyką - lekarzem pediatrą, wdową po prezesie IPN-u Januszu Kurtyce, kandydatką niezależną popieraną przez PiS w wyborach do Senatu.
Głównym celem spotkania, które poprowadził prof. Janusz Kawecki, autor audycji „Głos z Krakowa” w Radiu Maryja, była promocja książki „Zuzanna Kurtyka: sumienie i polityka”, wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Oprócz bohaterki biografii oraz jej autora - Adama Sosnowskiego w prezentacji publikacji uczestniczyli: prof. Andrzej Nowak, fotografik Adam Bujak i wiceprzewodniczący małopolskiej „Solidarności” Henryk Łabądź. Zainteresowani książką zajęli wszystkie miejsca w auli, również te stojące. W atmosferze zadumy wsłuchiwali się w utwory patriotyczne prezentowane przez Halinę Łabonarską, z uwagą wysłuchali wykładu „Pamięć i zapominanie - pytanie o polską wspólnotę” prof. Andrzeja Nowaka, który podkreślił rolę pamięci w życiu każdego człowieka, w tym również w działalności polityka, i przekonywał, że pamiętać należy nie po to, aby zacietrzewiać, ale aby oddać hołd i cześć tym, którzy Ojczyźnie służyli i dla niej ginęli.
Dr Zuzanna Kurtyka przyznała, że prezentowana książka przybliża wybrane fakty z jej biografii. - Każde najzwyklejsze życie może się zmienić, odwrócić o 180 stopni - powiedziała do zebranych. - Nigdy nie wiadomo, jakie wyzwanie postawi przed nami życie, Bóg. Moja historia stała się ewidentnym tego przykładem. Autor książki powiedział natomiast, że pisanie biografii dr Zuzanny Kurtyki było dla niego wspaniałą okazją do poznania nie tylko jej historii, ale również życia i działalności śp. Janusza Kurtyki, i zachęcił do lektury książki.

Maria Fortuna-Sudor

Zmarł Krzysztof Pośpiech - muzyk i pedagog

Życie poświęcił muzyce

W sobotę 24 września w kościele św. Wojciecha w Częstochowie pożegnaliśmy z głębokim żalem Krzysztofa Pośpiecha, który odszedł dość nieoczekiwanie w wieku 67 lat. Był muzykiem, absolwentem Liceum Muzycznego i PWSM w Katowicach. Jego głębokie umiłowanie muzyki sprawiało, że potrafił połączyć pracę dyrygenta i chórmistrza z działalnością pedagogiczną oraz organizatorską. Zainicjował wiele ważnych imprez muzycznych, m.in. odbywający się już od ponad 20 lat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który co roku ściąga do Częstochowy najwybitniejszych wykonawców z całego świata. Jego pomysłem było także doroczne „Święto Muzyki”, dedykowane wybitnym osobowościom częstochowskiego życia muzycznego. Wokół tego przedsięwzięcia potrafił zgromadzić wiele osób i instytucji, wśród nich parafie i lokalne samorządy. Wszystkie swoje inicjatywy, nawet tak trudne, jak wystawienie opery, potrafił skutecznie doprowadzić do końca - sprawiały to jego zapał, profesjonalizm i bezinteresowność, połączone z ogromną pracowitością. Przez wiele lat współpracował z „Niedzielą”. Promowaliśmy ważne imprezy muzyczne, ale także wspólnie organizowaliśmy w redakcyjnej auli spotkania muzyczne. Były to m.in. koncerty w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, koncerty dla dzieci niepełnosprawnych, warsztaty muzyczne dla nauczycieli i osób prowadzących schole i parafialne zespoły muzyczne.

(akw)

Krótko

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie niejawne informacje o swoich działaniach przesyła przez satelitę należącego do Gazpromu. Wojskowi tłumaczą, że żadne tajemnice nie mogą się dostać w ręce Rosjan, bo transmisje są zaszyfrowane.

Mimo licznych protestów prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z nią, prawo do informacji publicznej może być ograniczone ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa. Jednocześnie prezydent zapowiedział, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Czy będziemy mieli fortunę z gazu łupkowego? Może być trudno. Co piąta koncesja na poszukiwania tego gazu jest w rękach rosyjskich firm. Rosjanom zaś najmniej zależy na uruchomieniu wydobycia gazu w Polsce.

Oficer wywiadu PRL Edward Kotowski oskarżył o pomówienie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który powiedział o nim, że zbierał w Watykanie informacje przydatne do zamachu na Jana Pawła II. Ksiądz odpiera zarzuty i zapowiada ujawnienie w sądzie nowych dokumentów.

Zatrzymano wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska. Chodzi o udzielanie kredytów osobom bez takiej zdolności. Marek S. był też społecznym doradcą ministra sprawiedliwości.

Julia Pitera musi przeprosić Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, za nieprawdziwe zarzuty, że przez kilka miesięcy była przez CBA podsłuchiwana.

Tylko 10 uczniów przypada na jednego polskiego nauczyciela. Według raportu OECD, polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie.

MSWiA zwiększa punkty karne za wykroczenia drogowe. 6 punktów karnych dostanie kierowca za przewożenie dziecka bez fotelika, 5 punktów - za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, 10 punktów będzie kosztowało wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

UEFA nie planuje sprzedaży alkoholu na stadionach i w najbliższym otoczeniu podczas meczów finałowego turnieju Piłkarskich Mistrzostw Europy 2012. W Polsce uchwalono niedawno ustawę dopuszczającą sprzedaż alkoholu na stadionach, tłumacząc to m.in. wymogami UEFA.

MOPS w Częstochowie wstrzymał wsparcie finansowe dla schroniska dla bezdomnych mężczyzn

2019-12-14 20:15

Ks. Mariusz Frukacz

MOPS w Częstochowie zaprzestał współpracy z Caritas w prowadzeniu jedynego i najstarszego Schroniska dla Mężczyzn w Częstochowie. Władze miasta chcą bezdomnych mężczyzn przenieść do odległego Bełchatowa.

Archiwum Straży Miejskiej

„Informacja ta o tyle jest przykra że poszkodowanymi są bezdomni traktowani jak “towar”, który można przewozić z miejsca na miejsce bez rozmowy i odpowiedniego przygotowania. Podopieczni są zbulwersowani – osobiście ich rozumiem – bo po raz kolejny traktowani są przedmiotowo i na zasadzie “za ile” możemy pozbyć się problemu” - pisze ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Caritas częstochowskiej.

„Jest już zimno a oni będą przewożeni do Bełchatowa – bo “za tyle są warci” !!!! Jesteśmy bezradni w decyzji Włodarzy Miasta oraz zaskoczeni formułą w której jest tyle niejasności i przebiegłych mechanizmów zarządzania- lub jego braku. Schronisko to niewielki dom w którym możemy dać schronienie 45 osobom. To ludzie schorowani, bez środków do życia – a średnia wieku mieszkańców to 60 lat. Chcą mieszkać w Częstochowie – bo to są Częstochowianie!!!!!!!!!” – pisze ks. Bator.

Dyrektor Caritas częstochowskiej w rozmowie z „Niedzielą” wyraził nadzieję, że zostaną podjęte rozmowy, które doprowadzą do właściwego rozwiązania sytuacji, respektującej godność osób bezdomnych.

Bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej skierował apel do władz miasta i MOPS-u w Częstochowie o wstrzymanie decyzji, zwłaszcza ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i zimę.

„Zbliżają się święta. Niemal codziennie organizujemy spotkania dla ubogich i bezdomnych. W każdym mieście odbędą się wigilie dla potrzebujących. W tym kontekście szczególnie dziwi decyzja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie o zerwaniu współpracy z Caritas na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Krakowskiej. W praktyce oznacza to konieczność wyprowadzenia z domu około 40 bezdomnych mężczyzn, głównie starszych i pochodzących z Częstochowy. Ze względów finansowych miasto proponuje im przeprowadzkę do ośrodka w Bełchatowie. Jedno z najstarszych przytulisk w mieście ma być zamknięte i to tuż przed rozpoczęciem zimy i przed świętami. Komuś zabrakło wyobraźni i serca! Proszę o modlitwę za mieszkańców tego przytuliska. Wielu z nich woli wrócić na ulicę niż jechać w obce miejsce. Wielu z nich w tym przytulisko znalazło nie tylko dach nad głową, ale miejsce pokoju i dochodzenia do zdrowia. Jeszcze bardziej proszę o modlitwę za władze miasta i MOPS-u o odłożenie tych decyzji i podjęcie rozmów i wszelkich możliwych działań, żeby ci ludzie mogli spędzić spokojnie święta i przeżyć kolejną zimę. Każde takie miejsce to dla nas wszystkich świadectwo naszego człowieczeństwa. Bóg stał się człowiekiem, abyśmy my, ludzie, byli bardziej ludzcy” - napisał bp Przybylski na swoim profilu na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: wigilia dla bezdomnych i potrzebujących na Rynku Głównym

2019-12-15 14:59

luk / Kraków (KAI)

Na Rynku Głównym w Krakowie trwa XXIII Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Jej pomysłodawcą jest Jan Kościuszko, słynny krakowski restaurator.

Paweł Wysoki

- Zaczynaliśmy od 5 tysięcy porcji, dziś wydajemy ich ponad 50 tysięcy, w tym smażonego karpia, grzybową z łazankami, pierogi czy świąteczny bigos. To wielki wigilijny stół, przy którym spotykamy się ponad wszelkimi podziałami - powiedział organizator wydarzenia.

Jak ocenił, ważne jest to, że pomoc okazywana bezdomnym i samotnym ma realny wymiar. - Nie ma tutaj pośredników, bo z jednej strony są osoby, której jej potrzebują, a z drugiej ci, którzy mogą ją dać. Chcemy stworzyć taką przestrzeń, w której przybywający będą się czuli u siebie, zaopiekowani, żeby choć przez moment w ten świąteczny czas mogli odpocząć od trosk i problemów codzienności - wyjaśnił Kościuszko.

W akcję można włączać się na bieżąco, bowiem towarzyszy jej zbiórka produktów żywnościowych. - Zachęcamy do tego, by mieszkańcy przynosili takie produkty, jak kawę, herbatę, słodycze czy konserwy, gdyż są one natychmiast rozdawane ubogim w formie świątecznych paczek - zaapelował Kościuszko.

Wyjątkowość wigilii dla ubogich na krakowskim rynku podkreślił obecny na miejscu prezydent miasta Jacek Majchrowski, który podziękował Janowi Kościuszce za tak niezwykły przykład dobroci. - Dobrze, że jest taki czas, w którym osoby, często biedne i samotne z przyczyn niezawonionych przez siebie, są przyjmowane z wielką otwartością serca i w ramach filantropii w pełnym tego słowa znaczeniu - opisał.

Poza posiłkami i paczkami świątecznym przybywający mogą także skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej w specjalnym szpitalu polowym, który na Rynku Głównym stanął dzięki współpracy lekarzy, wolontariuszy i Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

- Wykonujemy przede wszystkim badania przesiewowe - krwi, EKG czy USG brzucha. Pacjenci mogą także przejść kontrolę stomatologiczną oraz odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną i kardiologiczną. Opatrujemy również na bieżąco ich rany - opisał koordynator lekarzy, Bartłomiej Guzik.

Przygotowywanie w Krakowie największego wigilijnego stołu w Polsce dla najuboższych stało się już tradycją. W ubiegłym roku rozdano ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw. W dniu dzisiejszym posiłki będą wydawane do godziny 16:00.

Organizatorem wigilii na krakowskim rynku jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywano świąteczne potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem