Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 9

Adam Wojnar

Od lewej: Adam Bujak, Adam Sosnowski, Zuzanna Kurtyka, Andrzej Nowak

Od lewej: Adam Bujak, Adam Sosnowski, Zuzanna Kurtyka, Andrzej Nowak

Kraków

Książka o dr Zuzannie

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w auli Jana Pawła II, odbyło się 23 września spotkanie z Zuzanną Kurtyką - lekarzem pediatrą, wdową po prezesie IPN-u Januszu Kurtyce, kandydatką niezależną popieraną przez PiS w wyborach do Senatu.
Głównym celem spotkania, które poprowadził prof. Janusz Kawecki, autor audycji „Głos z Krakowa” w Radiu Maryja, była promocja książki „Zuzanna Kurtyka: sumienie i polityka”, wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Oprócz bohaterki biografii oraz jej autora - Adama Sosnowskiego w prezentacji publikacji uczestniczyli: prof. Andrzej Nowak, fotografik Adam Bujak i wiceprzewodniczący małopolskiej „Solidarności” Henryk Łabądź. Zainteresowani książką zajęli wszystkie miejsca w auli, również te stojące. W atmosferze zadumy wsłuchiwali się w utwory patriotyczne prezentowane przez Halinę Łabonarską, z uwagą wysłuchali wykładu „Pamięć i zapominanie - pytanie o polską wspólnotę” prof. Andrzeja Nowaka, który podkreślił rolę pamięci w życiu każdego człowieka, w tym również w działalności polityka, i przekonywał, że pamiętać należy nie po to, aby zacietrzewiać, ale aby oddać hołd i cześć tym, którzy Ojczyźnie służyli i dla niej ginęli.
Dr Zuzanna Kurtyka przyznała, że prezentowana książka przybliża wybrane fakty z jej biografii. - Każde najzwyklejsze życie może się zmienić, odwrócić o 180 stopni - powiedziała do zebranych. - Nigdy nie wiadomo, jakie wyzwanie postawi przed nami życie, Bóg. Moja historia stała się ewidentnym tego przykładem. Autor książki powiedział natomiast, że pisanie biografii dr Zuzanny Kurtyki było dla niego wspaniałą okazją do poznania nie tylko jej historii, ale również życia i działalności śp. Janusza Kurtyki, i zachęcił do lektury książki.

Maria Fortuna-Sudor

Zmarł Krzysztof Pośpiech - muzyk i pedagog

Życie poświęcił muzyce

W sobotę 24 września w kościele św. Wojciecha w Częstochowie pożegnaliśmy z głębokim żalem Krzysztofa Pośpiecha, który odszedł dość nieoczekiwanie w wieku 67 lat. Był muzykiem, absolwentem Liceum Muzycznego i PWSM w Katowicach. Jego głębokie umiłowanie muzyki sprawiało, że potrafił połączyć pracę dyrygenta i chórmistrza z działalnością pedagogiczną oraz organizatorską. Zainicjował wiele ważnych imprez muzycznych, m.in. odbywający się już od ponad 20 lat Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który co roku ściąga do Częstochowy najwybitniejszych wykonawców z całego świata. Jego pomysłem było także doroczne „Święto Muzyki”, dedykowane wybitnym osobowościom częstochowskiego życia muzycznego. Wokół tego przedsięwzięcia potrafił zgromadzić wiele osób i instytucji, wśród nich parafie i lokalne samorządy. Wszystkie swoje inicjatywy, nawet tak trudne, jak wystawienie opery, potrafił skutecznie doprowadzić do końca - sprawiały to jego zapał, profesjonalizm i bezinteresowność, połączone z ogromną pracowitością. Przez wiele lat współpracował z „Niedzielą”. Promowaliśmy ważne imprezy muzyczne, ale także wspólnie organizowaliśmy w redakcyjnej auli spotkania muzyczne. Były to m.in. koncerty w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, koncerty dla dzieci niepełnosprawnych, warsztaty muzyczne dla nauczycieli i osób prowadzących schole i parafialne zespoły muzyczne.

(akw)

Krótko

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie niejawne informacje o swoich działaniach przesyła przez satelitę należącego do Gazpromu. Wojskowi tłumaczą, że żadne tajemnice nie mogą się dostać w ręce Rosjan, bo transmisje są zaszyfrowane.

Mimo licznych protestów prezydent Bronisław Komorowski podpisze ustawę o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z nią, prawo do informacji publicznej może być ograniczone ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa. Jednocześnie prezydent zapowiedział, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Czy będziemy mieli fortunę z gazu łupkowego? Może być trudno. Co piąta koncesja na poszukiwania tego gazu jest w rękach rosyjskich firm. Rosjanom zaś najmniej zależy na uruchomieniu wydobycia gazu w Polsce.

Oficer wywiadu PRL Edward Kotowski oskarżył o pomówienie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który powiedział o nim, że zbierał w Watykanie informacje przydatne do zamachu na Jana Pawła II. Ksiądz odpiera zarzuty i zapowiada ujawnienie w sądzie nowych dokumentów.

Zatrzymano wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska. Chodzi o udzielanie kredytów osobom bez takiej zdolności. Marek S. był też społecznym doradcą ministra sprawiedliwości.

Julia Pitera musi przeprosić Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, za nieprawdziwe zarzuty, że przez kilka miesięcy była przez CBA podsłuchiwana.

Tylko 10 uczniów przypada na jednego polskiego nauczyciela. Według raportu OECD, polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie.

MSWiA zwiększa punkty karne za wykroczenia drogowe. 6 punktów karnych dostanie kierowca za przewożenie dziecka bez fotelika, 5 punktów - za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, 10 punktów będzie kosztowało wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

UEFA nie planuje sprzedaży alkoholu na stadionach i w najbliższym otoczeniu podczas meczów finałowego turnieju Piłkarskich Mistrzostw Europy 2012. W Polsce uchwalono niedawno ustawę dopuszczającą sprzedaż alkoholu na stadionach, tłumacząc to m.in. wymogami UEFA.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś po godz. 13 rozmowy kierownictwa PiS ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy

2020-09-21 07:21

[ TEMATY ]

polityka

PAP

W poniedziałek po godz. 13 zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które podejmie decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym obecnego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

"Decyzja czy dojdzie do dymisji Zbigniewa Ziobry zapadnie podczas poniedziałkowego spotkania kierownictwa naszej partii. Na ten moment szanse są 50 na 50" - mówił PAP jeden ze współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Jeśli kierownictwo zdecyduje o usunięciu Ziobry z rządu, a jego partii ze Zjednoczonej Prawicy, wtedy najpoważniejszym kandydatem na nowego ministra sprawiedliwości będzie Przemysław Czarnek" - dodał polityk PiS.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy o ochronie zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu.

"To jest koniec koalicji i prawdopodobnie rząd mniejszościowy" - mówił w piątek poseł PiS Marek Suski.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że w poniedziałek zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, aby ustalić działania na najbliższe dni. Podkreślił, że z głosowania koalicjantów trzeba wyciągnąć konsekwencje.

Według informacji PAP z kierownictwa partii, początek poniedziałkowych rozmów zaplanowano na godz. 13. "Musimy podjąć decyzję, czy projekt +Zjednoczona Prawica+ będzie kontynuowany, czy decydujemy się na rozwód i rząd mniejszościowy lub wcześniejsze wybory. Na tę chwilę wszystkie warianty są możliwe" - mówił PAP jeden z polityków z kierownictwa PiS.

W piątek politycy Solidarnej Polski ostrzegali, że jakakolwiek próba odwołania Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, oznacza wybory.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oświadczył tego samego dnia, że trudno sobie wyobrazić, aby ważne funkcje związane z wymiarem sprawiedliwości pełnili ludzie, którzy godzą się na niczym nieuzasadnione cierpienie zwierząt.

Wiceszef PiS Joachim Brudziński pytany w sobotę w RMF FM, co dalej ze Zbigniewem Ziobro ocenił, że jest on "liderem partii, która w sposób bardzo ostentacyjny pokazała podczas ostatnich głosowań, podczas ostatnich rozmów, że dąży do rozpadu tej koalicji i tego konsekwencje będą oczywiste". "Jeżeli koalicja się rozpadnie, a wszystko na to wskazuje przy tej postawie, którą prezentują dzisiaj nasi koalicjanci, to będą dymisje, to chyba oczywiste" - oświadczył Brudziński.

Podkreślił, że w tej chwili w skutek decyzji podjętych przez "naszych, dziś można powiedzieć byłych koalicjantów, tej koalicji nie ma". "Są zawieszone rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu. Są zawieszone rozmowy dotyczące naszego wspólnego programu" - dodał europoseł.

Według niego "nie ma sensu trwać w koalicji, w której mniejsi koalicjanci głosują w ważnych głosowaniach w Sejmie przeciw ustawom wniesionym przez większego partnera". Pytany o przyszłość koalicji, Brudziński podkreślił: "dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest bardzo poważna". "Przed nami decyzje, które jednak tę koalicję w sposób oczywisty i definitywny mogą zakończyć" - zaznaczył.

Pytany o szanse na ewentualne przedterminowe wybory, wiceszef PiS ocenił, że na dziś jest to "50 na 50". "Nastąpi refleksja, odpowiedzialność i dopasowanie własnych apetytów do własnych możliwości, to koalicja będzie trwała. Nie będzie tej refleksji, będzie rząd mniejszościowy" - powiedział.

Lider Porozumienia Jarosław Gowin jeszcze w piątek w Polsat News podkreślił, że "koalicja istnieje, ale jesteśmy na wirażu". "Natomiast jestem przekonany, że poczucie odpowiedzialności za Polskę, za to, żeby stawić czoło pandemii i kryzysowi gospodarczemu, który idzie w ślad za pandemią, zwycięży u każdego z partnerów koalicyjnych" - stwierdził.

Kierownictwo PiS prawdopodobnie zajmie się w poniedziałek też kwestią dalszego sprawowania funkcji ministra rolnictwa przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Był on jednym z posłów PiS, którzy wyłamali się z partyjnej dyscypliny podczas głosowania. Ardanowski znalazł się w gronie 15 posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w piątek decyzją lidera partii Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członka PiS. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/ par/

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec w Łagiewnikach

2020-09-21 22:44

plakat/ archiwum

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w sobotę - 26 września odbędzie się XI Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Hasłem pielgrzymki są słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”.

- To jedno z wydarzeń w stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Będziemy przyzywać jego wstawiennictwa i wpatrywać się w jego różaniec. On powiedział: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo umiłowałem” - mówi ks. Stanisław Szczepaniec, diecezjalny moderator Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. I informuje, że pielgrzymkowe spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Zapowiada: - Zaplanowaliśmy wspólną modlitwę, konferencję, będą świadectwa i komunikaty, a także adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwieńczeniem naszego spotkania będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12 pod przewodnictwem naszego metropolity ks. abp Marka Jędraszewskiego.

Jak podkreśla kapłan, modlitwa różańcowa jest dziś bardzo potrzebna. - W różańcu zawiera się to wszystko, co jest w Ewangelii i to wszystko, co jest we Mszy świętej. Różaniec jest nam dany jako dar zbawienia. Wszystkie tajemnice, jakie są w życiu Jezusa i Maryi, są obecne w różańcu. Jeżeli całe Boże zbawienie, całą miłość Boga wyrażamy i zawieramy w modlitwie, modlimy się z Maryją, modlimy się z całym Kościołem, to potęga tej modlitwy jest niesamowita: ona nas przemienia i ona wyprasza błogosławieństwo dla świata. Dlatego Kościół przez wieki zachęcał do modlitwy różańcowej, a dzisiaj to wezwanie brzmi jeszcze mocniej – zaznacza ks.Szczepaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję