Reklama

Najdłużej żyjący małżonkowie w Europie

Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 29

Archiwum rodzinne

Dębowi Jubilaci - Stefania i Ignacy Stasiakowie z Aleksandrowa Łódzkiego

Najdłużej żyjącymi małżonkami na kontynencie europejskim są państwo Stefania i Ignacy Stasiakowie z Aleksandrowa Łódzkiego. W lutym br. obchodzili 80. rocznicę ślubu. Inne małżeństwo - Zofia i Władysław Walkowie z Sosnowca jubileusz 75-lecia pożycia małżeńskiego przeżywali we wrześniu br. Pary mogącej poszczycić się tak długoletnim stażem małżeńskim nie ma w całej Europie! Dotychczas za takie uchodziła para Percy i Florence Arrowsmith z Hereford w zachodniej Anglii, która 80. rocznicę ślubu obchodziła w 2005 r. Wtedy ich staż małżeński wpisano do „Księgi rekordów Guinnessa”. Niestety, małżeństwo z Anglii nie dożyło wspólnie 81. rocznicy ślubu.
Małżeńskie jubileusze mają swoje nazwy: 50. rocznica ślubu to złote gody. 60. jest diamentowa, 70. - platynowa, a 75. - brylantowa. Niektóre tylko źródła podają, że 80. rocznica to dębowe gody.

Czas Jubileuszu

Rok 2011 dla obu par jest wyjątkowy, bo jubileuszowy, dlatego obchody tak szczególnych rocznic wyszły daleko poza rodzinne grono. Na szczeblu swoich miast Dębowi i Brylantowi Jubilaci swoje jubileusze świętowali w gronie złotych i diamentowych jubilatów. Elegancko ubrani, uśmiechnięci, dumni i wzruszeni zasiedli na honorowych miejscach, by z rąk urzędników stanu cywilnego przyjąć dyplomy uznania i medale od Prezydenta RP, wojewodów, burmistrzów i prezydentów miast oraz gratulacje od par z krótszym, bo 50- i 60-letnim stażem małżeńskim. Świętowanie jubileuszy miało też wymiar parafialny. W otoczeniu biskupów diecezjalnych, proboszczów, kapłanów i rodziny podczas uroczystych Eucharystii dziękowali za wspólną długą drogę życia, prosząc o siły i zdrowie w drodze do kolejnych rocznic i jubileuszy.

Uczyć się od mistrzów

O Jubilatach można powiedzieć, nie popadając w slogany, że są ze sobą na dobre i na złe. Choć mają za sobą rekordowy staż małżeński, to sprawiają wrażenie pogodnych i zdumiewająco młodych duchem… Jak tego dokonali? W czym tkwi tajemnica szczęśliwych związków? Podobnie jak w wielu innych sprawach, tu także warto uczyć się od mistrzów.
Stefania i Ignacy Stasiakowie z Aleksandrowa Łódzkiego sakramentalne „tak” wypowiedzieli 1 lutego 1931 r. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie. Pan Ignacy ma 102 lata, jego żona Stefania jest o 3 lata młodsza. Jak udało im się przeżyć razem tyle lat? Zdaniem p. Stefanii Stasiak, nie ma jednej recepty. - Sama nie wiem, jak i kiedy przeszły te wszystkie lata, przecież nasz ślub był tak niedawno - mówi wzruszona Jubilatka. - Udało się pewnie dlatego, że bardzo się kochamy - dodała, czule spoglądając na męża. Państwo Stasiakowie zgodnie przyznają, że w życiu niemal wcale się nie kłócili, a sztukę kompromisu opanowali po mistrzowsku.

Reklama

Raz, a porządnie

W 1936 r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Prandocinie zawarli sakrament małżeństwa Zofia i Władysław Walkowie. Życie nie szczędziło im bolesnych chwil, jednak przetrwali. Receptą na trwały związek dla państwa Walków z Sosnowca jest cierpliwość, wzajemne zrozumienie i pomoc we wszystkich kłopotach. - I miłość, przede wszystkim miłość. Trzeba się miłować, nie wolno się kłócić, dochodzić swoich racji, trzeba umieć pójść na kompromis i ustępować - radzą małżonkowie. - W życiu różnie bywa, są wzloty i upadki, a my mamy szczęście przeżywać je razem już 75 lat. Teraz to już droga do osiemdziesiątki - żartuje p. Władysław Walka. - To jest tak, że jak się z kimś pobiera, to już na całe życie, a nie żeby być z nim przez jakiś czas, a później się rozstawać. Trzeba wybrać raz, a porządnie - zdradzają receptę na sukces w swoim małżeństwie Brylantowi Jubilaci. - Dzisiaj ludziom brakuje cierpliwości. By przeżyć wspólnie wiele lat, trzeba się oprzeć na stałych wartościach, których nie zniszczy nawet upływający czas - podkreślają.

Wzór wytrwania i wierności

- Młodym parom i małżeństwom, które obchodzą jubileusze, często mówię, że są w naszej parafii wspaniali jubilaci, z 75-letnim stażem małżeńskim, którzy są żywym przykładem, że można iść razem przez życie. Stawiam ich za wzór wytrwania i wierności Bogu. Ich obecność w naszej wspólnocie dzisiaj - kiedy uderza się w małżeństwo i rodzinę, aby tę świętą więź osłabić i zniszczyć - odczytuję jako dar Boga, który jest Miłością. Jest to czytelny dar Jezusa, który zechciał przyjść na świat w rodzinie, a odwieczny związek mężczyzny i kobiety wyniósł do godności sakramentu i pragnie błogosławić zaślubionym przy ołtarzu na długie, wspólne, szczęśliwe lata - podkreśla ks. kan. Józef Ośródka, proboszcz rodzinnej parafii Brylantowych Jubilatów pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.

Ewenement na skalę Europy

Prof. Jerzy Tadeusz Kowaleski z Zakładu Demografii i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego nie ma wątpliwości, że polskie małżeństwa, które przeżywają brylantowe i dębowe gody, to ewenement na skalę naszego kontynentu. - Chociaż coraz dłużej żyjemy, to coraz później bierzemy ślub, dlatego nie spotyka się często małżeństw z tak długim stażem - mówi prof. Kowaleski. - Obecnie kobieta wychodzi za mąż średnio w wieku 26 lat, a mężczyzna żeni się, gdy ma 28 lat. Dlatego trudno statystycznemu polskiemu małżeństwu doczekać takiego jubileuszu - twierdzi.
Żyjemy w dobie pogłębiającego się kryzysu instytucji małżeństwa. Tymczasem Dostojni Jubilaci dają świadectwo, że można znaleźć szczęście, które ma źródło w wiernej i trwałej miłości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE ws. Białorusi

2020-08-10 09:32

[ TEMATY ]

Białoruś

Mateusz Morawiecki

KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Z kolei w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej kancelarii premiera podkreślono, że po wyborach prezydenckich na Białorusi, jakie zostały przeprowadzone w niedzielę, władza użyła siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju.

"Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska" - czytamy w komunikacie.

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich.

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi - jak poinformowała poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza - urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. Jeżeli oficjalne wyniki wyborów potwierdzą tę informację, będzie to już szósta kadencja Łukaszenki, który prezydentem Białorusi jest od roku 1994. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję