Reklama

Kochają muzykę klasyczną

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 38

Jacek Śmietana
Artyści, prowadzący i melomani po koncercie w Filharmonii Krakowskiej

Miłośników muzyki klasycznej Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” i Katolickie Centrum Kultury zaprosiły na cykl koncertów pod hasłem: „Dźwiękiem, słowem i obrazem”. Cztery spotkania z muzyką w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej zaplanowano na ostatnie miesiące bieżącego roku. Duszpasterz krakowskich artystów ks. inf. Jerzy Bryła objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest patronem medialnym koncertów, a sponsorem strategicznym - firma „Tauron”.
W niedzielę 18 września br. odbył się pierwszy z cyklu koncert połączony z promocją książki „Polscy śpiewacy” Jacka Chodorowskiego, który wspólnie z Ewą Wartą-Śmietaną, śpiewaczką operową i prezesem Fundacji „Czardasz”, poprowadził spotkanie. Repertuar operowy, operetkowy i musicalowy zaprezentowali wybitni artyści scen polskich, wśród których znaleźli się: Wanda Bargiełowska-Bargeyllo, Anna Bernacka, Agnieszka Cząstka, Małgorzata Długosz, Tomasz Kuk, Bogdan Kurowski, Anna Kutkowska-Kass, Andrzej Lampert, Jakub Oczkowski, Magdalena Pilarz-Bobrowska, Alicja Płonka, Aleksandra Resztik, Aleksandra Stokłosa, Sylwester Targosz-Szalonek, Joanna Trafas, Feliks Widera, Andrzej Wiśniewski, Witold Wrona i Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Zakrzewski. Artystom akompaniowała przy fortepianie Renata Żełobowska-Orzechowska. - W czasie koncertu zaprezentowano cały wachlarz współczesnych talentów - powiedział ks. inf. Jerzy Bryła. - Z przyjemnością ich słuchałem, oglądałem i podziwiałem.
W wypełnionej po brzegi sali melomani z uwagą i przyjemnością słuchali popisów muzycznych, nagradzając występujących gromkimi brawami. Koncert dostarczył miłośnikom muzyki klasycznej wielu przeżyć i wzruszeń. Dodatkowym atutem spotkania byli niewątpliwie prowadzący - elegancka, energiczna i błyskotliwa Ewa Warta-Śmietana i Jacek Chodorowski, którego humor (na wysokim, rzadko dziś spotykanym poziomie) i znajomość tematu wprowadzały dodatkowe ożywienie i odprężenie podczas koncertu. - Nie zastanawiałem się nad tym, czy łatwiej pisać, czy mówić o artystach - przyznał autor promowanej książki. - Jeżeli pojawia się propozycja prowadzenia koncertu muzyki, którą się interesuję, to nigdy nie odmawiam. Jednak pisanie jest o wiele łatwiejsze, bo nie ma tremy, to tylko kwestia ominięcia słabych punktów bohaterów (śmiech).
Po koncercie słuchacze mogli nabyć egzemplarze wydanej przez Fundację „Czardasz” książki „Polscy śpiewacy”, w której autor przedstawił sylwetki 160 polskich śpiewaków kilku pokoleń. Niektórzy z bohaterów wzięli udział w koncercie, więc melomani mogli zebrać autografy, porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie z artystą. - Ten koncert jest kolejnym dowodem na to, że Polacy kochają muzykę klasyczną, o której mówi się i pisze coraz mniej, którą się rzadko prezentuje w programach telewizyjnych - stwierdziła Ewa Warta-Śmietana, odbierając gratulacje i podziękowania za zorganizowanie wspaniałego koncertu. - Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że promowanie naszych artystów, którzy często są mniej znani w Polsce niż poza granicami kraju, ma sens. Aplauz publiczności świadczy o poziomie koncertu. Wreszcie fakt, że zabrakło egzemplarzy promowanej książki, przekonuje, że taka wiedza o artystach jest potrzebna.
Kolejny koncert z zaplanowanego cyklu odbędzie się 16 października br. o godz. 15 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej.

Reklama

Adwent 2019: Rekolekcje z o. Szustakiem w Warszawie

2019-12-09 12:11

ar / Warszawa (KAI)

Rekolekcje z o. Szustakiem, rekolekcje akademickie, rekolekcje o modlitwie czy biblijne – propozycji na owocne przeżycie Adwentu w Warszawie nie brakuje. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Duszpasterstwo Akademickie ARKA zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych, prowadzonych przez o. Adama Szustaka OP. Nauki odbędą się w terminie 11, 12, 13 grudnia 2019 roku w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła (ul. Kobielska 10) o 19:30. Pierwszego dnia dominikanin poprowadzi konferencję dla chłopców i mężczyzn, drugiego dla dziewcząt i kobiet, a trzeciego dla narzeczonych i małżeństw.

Z kolei rekolekcje pt. "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie" poprowadzi ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, w terminie 9-11 grudnia o 18:00 w Auli Schumana na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Każdego dnia zaplanowano inny temat wykładu, a są nimi kolejno: „Przez Maryję do Jezusa – miejsce Maryi w życiu i posłudze kard. Wyszyńskiego”, „Kardynał Wyszyński wychowawca narodu”, ”Kardynał Wyszyński wychowawca młodzieży”.

Na "Adwentowe Rekolekcje o Miłości", w dniach 8-10 grudnia o 20:30, do kościoła Najświętszego Zbawiciela zaprasza o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki". - O miłości powiedziano już chyba wszystko. A mimo tego wciąż tak bardzo jej pragniemy i tak wiele osób doświadcza jej braku. Gdzie popełniliśmy błąd? Przyjdź, przekonaj się i kochaj! Nie ma piękniejszego czasu do refleksji nad miłością niż Adwent! – czytamy w zapowiedzi.

Natomiast "Rekolekcje o modlitwie jako relacji" wygłosi jezuita, o. Tadeusz Hajduk SJ w parafii św. Dominika na warszawskim Służewie. Początek rekolekcji – w niedzielę, 15 grudnia, podczas Mszy o godz. 7.00, 8.00, 9.30, 11.00 (Msza dla rodzin), 12.30, 14.00, 17.00 i 18.30. Kolejne nauki zaplanowano od poniedziałku do środy (16-18 grudnia) podczas Mszy o godz. 6.00 (roraty), 12.00, 18.00 i 19.30.

Nagrania rekolekcji będą dostępne na stronie http://www.sluzew.dominikanie.pl/nagrania/

- Zapraszamy na rekolekcje adwentowe, tym razem biblijne. Razem przygotujmy się na nowe przyjęcie rodzącego się w Betlejem Słowa – do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zaprasza ks. Maciej Jaszczołt. Rekolekcje odbędą się one w dniach 15-18 grudnia. W niedzielę zaplanowano naukę rekolekcyjną w czasie Mszy św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 18.00, 19.00 i 21.00, natomiast od poniedziałku do środy o godz. 19:00.

- Kiedy masz się spotkać z osobą, której dawno nie widziałeś, a bardzo ją kochasz - serce chce wyskoczyć z radości. Warto więc powiedzieć sobie wprost: Adwent NIE JEST czasem pokuty i umartwienia! Adwent to radosne oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa – zachęcają warszawscy franciszkanie z kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31, gdzie w dniach 8-10 grudnia o 8:00 i 22:00 odbywają się rekolekcje, które prowadzi ks. Radosław Rafał MSF - charyzmatyczny kapłan ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, pasterz wspólnoty “Poznanie Jezusa”, redaktor naczelny pisma „Posłaniec Świętej Rodziny”, który jak sam przyznaje - „kocha Pana Jezusa jak wariat”. - Przyjdź! Niech nam wszystkim serca walą jak szalone – zachęca kapłan.

"Jak spotkać Boga w modlitwie?" - to tytuł rekolekcji, które odbędą się w dniach 15-18 grudnia o 19:30 w klasztorze ojców dominikanów na Freta. Wygłosi je o. Maksymilian Nawara OSB, benedyktyn mieszkający na co dzień w Lubiniu.

Podobnie jak w poprzednich latach parafia Matki Bożej z Lourdes (ul. Wileńska 69) oraz Siostry Uczennice Krzyża zapraszają chętnych do wspólnej modlitwy słowami Akatystu we wszystkie niedziele Adwentu. Hymn będzie śpiewany jeszcze 15 i 22 grudnia w Kaplicy Krzyża Świętego (kaplica Adoracji). Rozpoczęcie modlitwy - godz. 20.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem