Reklama

Kochają muzykę klasyczną

Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 38

Jacek Śmietana

Artyści, prowadzący i melomani po koncercie w Filharmonii Krakowskiej

Miłośników muzyki klasycznej Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” i Katolickie Centrum Kultury zaprosiły na cykl koncertów pod hasłem: „Dźwiękiem, słowem i obrazem”. Cztery spotkania z muzyką w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej zaplanowano na ostatnie miesiące bieżącego roku. Duszpasterz krakowskich artystów ks. inf. Jerzy Bryła objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Tygodnik Katolicki „Niedziela” jest patronem medialnym koncertów, a sponsorem strategicznym - firma „Tauron”.
W niedzielę 18 września br. odbył się pierwszy z cyklu koncert połączony z promocją książki „Polscy śpiewacy” Jacka Chodorowskiego, który wspólnie z Ewą Wartą-Śmietaną, śpiewaczką operową i prezesem Fundacji „Czardasz”, poprowadził spotkanie. Repertuar operowy, operetkowy i musicalowy zaprezentowali wybitni artyści scen polskich, wśród których znaleźli się: Wanda Bargiełowska-Bargeyllo, Anna Bernacka, Agnieszka Cząstka, Małgorzata Długosz, Tomasz Kuk, Bogdan Kurowski, Anna Kutkowska-Kass, Andrzej Lampert, Jakub Oczkowski, Magdalena Pilarz-Bobrowska, Alicja Płonka, Aleksandra Resztik, Aleksandra Stokłosa, Sylwester Targosz-Szalonek, Joanna Trafas, Feliks Widera, Andrzej Wiśniewski, Witold Wrona i Bożena Zawiślak-Dolny oraz Jan Zakrzewski. Artystom akompaniowała przy fortepianie Renata Żełobowska-Orzechowska. - W czasie koncertu zaprezentowano cały wachlarz współczesnych talentów - powiedział ks. inf. Jerzy Bryła. - Z przyjemnością ich słuchałem, oglądałem i podziwiałem.
W wypełnionej po brzegi sali melomani z uwagą i przyjemnością słuchali popisów muzycznych, nagradzając występujących gromkimi brawami. Koncert dostarczył miłośnikom muzyki klasycznej wielu przeżyć i wzruszeń. Dodatkowym atutem spotkania byli niewątpliwie prowadzący - elegancka, energiczna i błyskotliwa Ewa Warta-Śmietana i Jacek Chodorowski, którego humor (na wysokim, rzadko dziś spotykanym poziomie) i znajomość tematu wprowadzały dodatkowe ożywienie i odprężenie podczas koncertu. - Nie zastanawiałem się nad tym, czy łatwiej pisać, czy mówić o artystach - przyznał autor promowanej książki. - Jeżeli pojawia się propozycja prowadzenia koncertu muzyki, którą się interesuję, to nigdy nie odmawiam. Jednak pisanie jest o wiele łatwiejsze, bo nie ma tremy, to tylko kwestia ominięcia słabych punktów bohaterów (śmiech).
Po koncercie słuchacze mogli nabyć egzemplarze wydanej przez Fundację „Czardasz” książki „Polscy śpiewacy”, w której autor przedstawił sylwetki 160 polskich śpiewaków kilku pokoleń. Niektórzy z bohaterów wzięli udział w koncercie, więc melomani mogli zebrać autografy, porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie z artystą. - Ten koncert jest kolejnym dowodem na to, że Polacy kochają muzykę klasyczną, o której mówi się i pisze coraz mniej, którą się rzadko prezentuje w programach telewizyjnych - stwierdziła Ewa Warta-Śmietana, odbierając gratulacje i podziękowania za zorganizowanie wspaniałego koncertu. - Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że promowanie naszych artystów, którzy często są mniej znani w Polsce niż poza granicami kraju, ma sens. Aplauz publiczności świadczy o poziomie koncertu. Wreszcie fakt, że zabrakło egzemplarzy promowanej książki, przekonuje, że taka wiedza o artystach jest potrzebna.
Kolejny koncert z zaplanowanego cyklu odbędzie się 16 października br. o godz. 15 w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem człowiekiem wierzącym”

2020-08-12 20:54

[ TEMATY ]

wiara

chrześcijanin

franciszkanie.pl

Przyszedł czas, abyśmy z odwagą mówili: jestem człowiekiem wierzącym, ochrzczonym, chcę żyć według wartości, które noszę w swoim sercu – mówił bp Edward Kawa ze Lwowa podczas Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

W homilii bp Kawa pytał, dlaczego dzisiaj, jako ludzie wierzący, „tak często jesteśmy smutni, tak często boimy się bronić swoich wartości, tak często się lękamy, aby ktoś o nas źle nie mówił?”

– Często nawet boimy się przyznać się do tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi. Może właśnie przyszedł czas, abyśmy z odwagą razem za Maryją mówili te słowa: Wielbi dusza moja Pana, moje życie jest uwielbieniem Pana, jestem człowiekiem wierzącym, ochrzczonym, chcę żyć według wartości, które noszę w swoim sercu, które Bóg włożył mi w serce. I chcę, aby te wartości były naprawdę wszędzie tam, gdzie ja jestem: w moim domu, w mojej ojczyźnie. I nikt i nic, żaden system, żadna ideologia, żadna propaganda medialna czy żaden inny system nie może nam tego zniszczyć – podkreślił bp Kawa.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję, kaznodzieja ocenił, że w takim stanie, w jakim była św. Elżbieta, znajduje się Kościół katolicki w Polsce i na świecie. Odniósł się w ten sposób do ostatnich wydarzeń w Warszawie, gdzie doszło do profanacji symboli religijnych i patriotycznych.

– To są rzeczy, które są niedopuszczalne, które godzą nie tylko w naszą godność chrześcijan i katolików, ale to są rzeczy, które tak naprawdę godzą w naszą tożsamość. I nie możemy milczeć. Nie możemy być pasywnymi czy obojętnymi. „Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli” - jest to słowo, które dzisiaj bardzo mocno jest dla nas aktualne – podkreślił.

Lwowski biskup pomocniczy stwierdził, że w matce Jana Chrzciciela możemy odnaleźć siebie, ponieważ u każdego z nas rodzi się wiele pytań na temat obecnej sytuacji i każdy z nas odczuwa pewną samotność – i to nie tylko teraz, kiedy panują obostrzenia związane z epidemią.

– Przeżywamy teraz czas wielkiej samotności, kryzys. Czujemy się bardzo często niepotrzebni, jeśli nie jesteśmy produktywni, jeśli nasze życie nie przynosi sukcesów. Jeśli nie nadążamy za tym światem, to bardzo często jesteśmy właśnie w takim stanie jak Elżbieta. Wpatrując się w Elżbietę można dzisiaj dla siebie znaleźć bardzo dużo odpowiedzi. Ta, która całe życie uchodziła za przeklętą, stała się błogosławioną, dlatego że poczęła życie w swoim łonie, pod swoim sercem. Bóg zmienia przekleństwo w błogosławieństwo. I dzisiaj Bóg chce dokonać takiej przemiany w naszym życiu. Chce to, co dzisiaj jest dla nas największym ciężarem przekleństwem, aby stało się dla nas wielkim darem – mówił.

Zdaniem hierarchy, dzisiaj Kościół jest tak jak św. Elżbieta – ma w sobie życie, ale jest bardzo izolowany i marginalizowany.

Bp Kawa podkreślił, że tak jak do Elżbiety, tak dzisiaj Maryja „śpieszy dzisiaj, aby przybyć do nas, abyśmy nie byli samotni, abyśmy się nie czuli odrzuceni, czy zapomniani”.

Tegoroczny odpust jest przeżywany w wyjątkowych okolicznościach z kilku powodów. Pierwszym jest trwająca pandemia, z powodu której program uroczystości został mocno okrojony. Kolejny to uroczyste ogłoszenie dekretu o podniesieniu kościoła w Kalwarii Pacławskiej do godności bazyliki mniejszej. Dokona tego nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podczas Mszy św. 13 sierpnia o godz. 18.00.

W tym roku przypada również 400. rocznica urodzin Andrzeja Maksymiliana Fredry, fundatora Kalwarii Pacławskiej, który rozpoczął w 1665 r. budowę pierwszego kościoła oraz klasztoru i dróżek kalwaryjskich, a w 1668 r. zaprosił franciszkanów, aby opiekowali się tym miejscem i przybywającymi pielgrzymami.

Franciszkanie chcą także uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji 13 sierpnia o 20.45 na placu kościelnym odbędzie się prawykonanie oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” autorstwa Andrzeja Głowienki.

Obchody odpustu kalwaryjskiego potrwają do 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Turyn: Europejskie Spotkanie Młodych przełożone na przyszły rok

2020-08-13 11:10

[ TEMATY ]

Taize

COVID‑19

ks. Waldemar Wesołowski

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Z powodu pandemii koronawirusa 43. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé, które na przełomie grudnia i stycznia miało się odbyć w Turynie, zostało przesunięte na przełom grudnia 2021 i stycznia 2022 r.

"Z powodu pandemii koronawirusa, w porozumieniu z władzami kościelnymi i cywilnymi, Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Turynie zostaje przesunięte na przyszły rok.Odbędzie się ono od 28 grudnia 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku" - informują organizatorzy spotkania, za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych. W ubiegłorocznym spotkaniu, które odbyło się we Wrocławiu, wzięło udział ponad 15 tys. pielgrzymów z ok. 60 państw Europy i świata.

Według statystyk, na terenie Włoch stwierdzono dotąd blisko 252 tys. zakażeń koronawirusem COVID-19. Do tej pory zmarło ponad 35,2 tys. osób, a obecnie choruje ponad 13,7 tys., wśród których nie ma osób w stanie poważnym, ani krytycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję