Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy


Niedziela Ogólnopolska 40/2011, str. 48

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Mój znicz pamięci na grobie redaktora Andrzeja Zalewskiego
Postanowiłem, że muszę do was napisać - bo na list pochwalny zasługujecie. I choć zasługujecie w każdym tygodniu na podziękowania - to dla mnie nr 32. „Niedzieli” z 7 sierpnia br., z ciekawym, interesującym tekstem redaktora Andrzeja Tarwida „Pan nie tylko od pogody”, naświetlającym sylwetkę śp. redaktora Andrzeja Zalewskiego, po prostu urzekł mnie tak, jakbym i ja swój pokłon modlitewny złożył nad Jego trumną.
Jestem z zawodu rolnikiem wielu powojennych dziesięcioleci, z wieloma trudnymi zakrętami politycznych decyzji dla tego zawodu. Ale w każdym trudnym czy ciekawym czasie spotykamy ludzi, którzy jawią się jako Boża pomocna dłoń. W medialnym, radiowym wymiarze redaktor Andrzej Zalewski potrafił „osładzać” nam trudny czas i jakby prowadzić za rękę po wertepach politycznych decyzji - w wymiarze produkcyjnym nie zawsze działo się dobrze. Redaktor Zalewski ciepłem swojego głosu i akcentami Bożych praw rządzących w przyrodzie potrafił nam, rolnikom, współgrać i jakby współpracować ze zjawiskami naszych dni. Czuliśmy „od środka”, że był jednym z nas. Takich właśnie „rolników z Warszawy”, zawsze przyjaznych polskiej wsi - jak redaktor A. Zalewski, było niewielu. Choć urodził się w Warszawie, miał korzenie w mojej Kielecczyźnie. Kielecczyźnie choć biednej na wielu terenach, to bogatej tradycją przywiązania do wiary, Kościoła... i do skib naszych ojczystych. Nasz region świętokrzyski - to piękny region i nieraz miałem okazję przyznawać się, że „z dziada pradziada” źródełko życia bliskich mi osób wypływa stamtąd. Tak przecież, jak dla wielu mieszkańców tej Ziemi. Ziemi, która dla śp. redaktora Zalewskiego właśnie tym źródełkiem życia była.
Nie będę się powtarzał, jak bardzo humanizm życia redaktora Zalewskiego w ujęciach Jego programu „Eko-Radio” był nam wszystkim poznawczo-pożyteczny i który jakby nas przyrodniczo odbudowywał, z tą Bożą mocą całego świata.
Wielkie podziękowania należą się bp. Józefowi Zawitkowskiemu - za wspaniałą homilię wygłoszoną na pogrzebie Zmarłego. Przecudnie wkomponował Jego osobę w twórczość poetycką wielu naszych wspaniałych poetów. Redakcji serdecznie dziękuję, że tekst ukazał się na łamach „Niedzieli”.
Chciałbym też, aby i mój znicz pamięci zapłonął na grobie śp. redaktora Zalewskiego. Niech chociaż te słowa nim się staną...
Kończąc, serdecznie pozdrawiam redakcję z Redaktorem Naczelnym, zawsze serdecznie bliskim ks. dr. Ireneuszem Skubisiem. Ze świętokrzyskiej ziemi w wakacyjno-urlopowy czas i okres rolniczych żniw (trudnych... bo pada i pada...).
Szczęść Boże!

Władysław Cieślicki

PS
Poetycka cudowność głębi naszej wiary w przekazie bp. Zawitkowskiego stworzyła kopułę nad grobowcem drogiego polskiej wsi redaktora Andrzeja Zalewskiego. Oby wielu na taką zasłużyło. Wtedy i w Ojczyźnie naszej będzie jaśniej. Co i mediom należy dedykować ku pamięci. Czym plewy, a czym ziarno, w szczególności zaś ewangeliczne Boże ziarno, którego tak często brakuje w kreowanych nam różnorakich wieściach i... telewizyjnych programach oraz wielu prasowych artykułach. W. C.

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Rekolekcje podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2019-12-09 09:10

Ks. Adrian Put

W dniach 6-8 grudnia w Zielonej Górze odbyły się rekolekcje dla podopiecznych fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z naszej diecezji. Rekolekcje prowadził ks. Łukasz Nycz z Warszawy odpowiadający w fundacji za formację stypendystów. W zajęciach uczestniczył także ks. Łukasz Malec, który w naszej diecezji jest koordynatorem fundacji.

Ks. Adrian Put
Stypendyści podczas jednej z nauk

Tematem weekendowych rekolekcji były podstawowe prawdy kerygmatyczne przekazane w bardzo przystępny i twórczy sposób. Jednym z elementów rekolekcji był także wyjazd na Adwentowy Wieczór Młodych do Rokitna. Tam ks. Nycz był jednym z prowadzących rozważania dla młodzieży naszej diecezji.

Rekolekcje stypendystów zakończyły się w niedzielę Mszą św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki, którą odprawił i słowo wygłosił także ks. Nycz. – Maryja Niepokalana pokazuje nam właściwy kierunek naszego życia. Bo nie jesteśmy przeznaczeni tylko do tych spraw codziennych. Maryja pokazuje nam właściwy kierunek naszych dążeń i trudów - mówił gość z Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem