Reklama

Festiwal Dziecięcy w Blachowni

2014-05-25 20:38

Jowita Kostrzewska

Jowita Kostrzewska

„Niebolotem do nieba” - pod takim hasłem 24 maja w Blachowni w parafii św. Michała Archanioła odbył się Festiwal Dziecięcy zorganizowany z inicjatywy rodzin Domowego Kościoła działającego w parafii.

Patronat honorowy Festiwalu objęła Anetta Ujma - burmistrz Miasta Blachowni, natomiast patronami medialnymi byli: Tygodnik Katolicki "Niedziela”, Katolickie Radio Fiat, Portal Informacyjny Częstochowskie 24, Festiwal rozpoczął się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia, przed Najświętszym Sakramentem o godz. 15, którą rozpoczął gość Festiwalu bp Antoni Długosz, a następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa.

- Ten mały Kościół, za parę lat ma być wielkim Kościołem i po to jest dzisiejsze spotkanie by ten mały młody las Kościoła Powszechnego, w tym naszym małym wymiarze parafialnym, ciągle wzrastał. - mówił otwierając Festiwal ks. proboszcz Andrzej Walaszczyk, gospodarz spotkania. Natomiast Anetta Ujma gratulowała organizatorom i życzyła wszystkim dobrej zabawy.

Reklama

Część artystyczna rozpoczęła się występem bp. Antoniego Długosza, który wraz z „Małą Armią Jezusa”, dziecięcą scholą z Blachowni, śpiewał i tańczył, z radością głosząc chwałę Bożą. Usłyszeliśmy m.in. „Tango San Damiano”, utwór dedykowany Ojcu św. Franciszkowi, oraz „Bóg kocha mnie” i „Moja wiara”.

Kolejnym występem był koncert „ Małej Armii Jezusa”. Dzieci wykonały m.in. piosenkę „Tato”, „Wszystkie dzieci idą do nieba”, a także tytułowy utwór Festiwalu „Niebolot”. Następnie mogliśmy podziwiać występ „Małego Chóru Wielkich Serc” 58 - osobowego zespołu dziecięcego z Łodzi, a w ich wykonaniu m.in. piosenkę „Jan Paweł Wielki”, która ukaże się na najnowszej płycie grupy. Podczas występu, ojciec Piotr Kleszcz, opiekun i założyciel zespołu hojnie obdarowywał publiczność nagrodami w postaci płyt i plakatów.

- Przez śpiew i wspólne spotkanie jednoczymy się razem i zapominamy o swoich troskach codziennych. W miejscu gdzie można bardzo dobrze bawić się bez alkoholu i bez żadnych innych używek. W miejscu, które jest bezpieczne zarówno dla dzieci, dorosłych jak i młodzieży i oby takich miejsc było więcej.- mówił w rozmowie z „Niedzielą” o. Piotr Kleszcz.

Dużą atrakcją dla maluchów, ale i dla starszych był spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek”, wystawiony przez rodziny z Domowego Kościoła oraz przyjazd motocyklistów z Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego „Jura Riders”, którzy przybyli na zaproszenie ks. Tomasza Turczyna, członka klubu motocyklowego księży God’s Guards - Strażnicy Boga. Motocykliści opowiadali o historii klubu. Była także możliwość zrobienia wspólnej fotografii oraz krótkiej przejażdżki po placu.

Przez cały czas Festiwalu dzieci brały udział w konkursach, zabawach i tańcach, prowadzonych przez didżeja Tomasza Kurpiarza. Odbyła się także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, podczas której zostało zarejestrowanych 31 osób.

Na Festiwalu był obecny Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który wspierał akcję rejestracji dawców szpiku, a wszystkich uczestników Festiwalu obdarował bezpłatnymi egzemplarzami tygodnika i słodyczami.

- Wszystko co dzisiaj się działo było po to, by wnieść trochę radości i widać, podobało się to niebu, bo wszędzie wokół padało, tylko nie u nas - opowiadał w rozmowie z „Niedzielą” ks. Krzysztof Krulik, współorganizator Festiwalu Dziecięcego. - Takie spotkania mają nam uświadomić, że jesteśmy jedną wspólnotą, domem, rodziną, którzy gromadzą się w imię Jezusa, który też kochał dzieci i prosił, żebyśmy wszyscy stali się jako dzieci, bo tylko z taką ufnością i taką nadzieją, jaką ma dziecko dojdziemy do nieba - podkreślił ks. Krulik.

Natomiast Anna Rempała z Domowego Kościoła powiedziała, że taki rodzaj ewangelizacji jest bardzo potrzebny w dzisiejszym świecie. - Zdecydowanie musimy bardziej wychodzić do ludzi, pokazywać, że Kościół to nie tylko niedzielna Msza św., ale też różne inne inicjatywy, które pomagają stworzyć jedną wielką wspólnotę. - dodała pani Rempała.

- Takie spotkania bardzo zbliżają do wiary zwłaszcza w dzisiejszych czasach. To również bardzo dobra forma ewangelizacji dla dzieci, nie zobowiązująca, ale która powoduje, że dzieci bardziej przywiązują się do Kościoła.- mówiła Justyna Frąckowiak, która na Festiwalu była z córką Martyną.

Również Alicja Migoń, mama 6 - letniej Aleksandry i 3- letniej Hani powiedziała, że takie spotkania to „wspaniała integracja nie tylko dzieci, ale i dorosłych i świetna zabawa dla wszystkich”. - To także wspaniała zachęta, żeby uczestniczyć w życiu Kościoła i żyć życiem katolickim. - dodała pani Alicja. Festiwal zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem.

Rodziny z Domowego Kościoła serdecznie dziękują ks., Krzysztofowi Krulikowi za ogromne zaangażowanie i wkład pracy w zorganizowanie Festiwalu Dziecięcego, bo dzięki temu wszystko mogło się udać.

Tagi:
festiwal

Projekt KOSTKA - szansą na zmianę nastawienia do Kościoła

2019-09-18 08:18

Damian Krawczykowski /Niedziela

Projekt KOSTKA to nieprzeciętne wydarzenie na mapie chrześcijańskich eventów. Już od kilku lat gromadzi tysiące młodych (i nie tylko młodych) osób - najbliższa edycja już w nadchodzących weekend - 20-22 września. Specjalnie dla Tygodnika Katolickiego "NIEDZIELA" - wywiad z ks. Adamem Gacą - jednym z organizatorów Projektu KOSTKA

projektkostka.pl
Logo tegorocznej edycji Projektu KOSTKA

Oni nie boją się mówić o Bogu wprost ze sceny, modlić się głośno i być przy tym radosnymi i po prostu sympatycznymi ludźmi. - tak tegoroczne gwiazdy Projektu KOSTKA - Luxtorpedę, Exodus 15, Anatoma, Muode Koty oraz Lucasa Vuitton opisuje ks. Adam.

Damian Krawczykowski: Czy w czasach gdy w muzyce popularnej panuje moda na lekkie teksty, przesiąknięte próżnością i szybkim życiem warto organizować chrześcijańskie festiwale takie jak Projekt KOSTKA?

Ks Adam Gaca: Jeśli tak jest, to tym bardziej trzeba organizować takie festiwale! Wydaje mi się, że na tym polega praktyczna realizacja słów św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj”. Podczas Projektu Kostka w Złotowie staramy się eksponować dobry, pozytywny przekaz, którego naprawdę nie brakuje. A wyróżniamy się tym, że w skali kraju to jedyny festiwal hip-hopu chrześcijańskiego.

DK: A nie boicie się, że ludzie zaczną Was szufladkować, typu: „Skoro to chrześcijański festiwal to musi tam być nuda, nie jadę!”

ks AG: Poniekąd już tak jest, ale nie ma co się tym przejmować. Przecież chyba wszyscy wiedzą, że organizatorem jest parafia prowadzona przez misjonarzy Świętej Rodziny. Myślę, że bardziej powinniśmy dbać o to, żeby za bardzo się nie przypodobać trendom współczesności. Względnie łatwo jest zrobić show, a o wiele trudniej połączyć show z Ewangelią. To trochę karkołomne zadanie, ale chyba właśnie dlatego tak ciekawe i fascynujące!Sama nazwa „Projekt Kostka”miała z założenia nie kojarzyć się tak „kościelnie”. Wzięła się od nazwiska patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki. W ogóle uważam to za dość uniwersalny sposób ewangelizacji – treść religijną, duchową ubrać niejako w język współczesności. Patrząc z tej perspektywy śmiało można nazwać nasze wydarzenie formą nowej ewangelizacji. Ciągle poszukujemy nowych dróg i środków. W przypadku tegorocznej edycji warto powiedzieć np. o aplikacji mobilnej „Projekt Kostka”, która zawiera terminarz, opisy gwiazd i mapę.

DK: Czy muzyka dociera dziś do młodych? Czy da się nią przekazać coś więcej niż tylko dźwięk i melodyjne słowa refrenu?

ks AG: Jestem głęboko przekonany, że tak. To środek, który od zawsze miał wielką moc oddziaływania na ludzi. Postrzegam tę formę przekazu jako pomost pomiędzy tym, co zewnętrzne, zmysłowe, a tym, co duchowe. Jesteśmy tym, czym się karmimy, a więc karmienie się dobrem pomnaża w nas dobro. Dlatego w tym roku zaprosiliśmy do Złotowa rockową LUXTORPEDĘ i uwielbieniowy EXODUS 15, poza tym Muode Koty, Anatoma i Lucasa Vuittona – laureata zeszłorocznego PK HIP-HOP FESTIWAL. Oni nie boją się mówić o Bogu wprost ze sceny, modlić się głośno i być przy tym radosnymi i po prostu sympatycznymi ludźmi.

DK: Muzyka z wartościami chrześcijańskimi może zachęcić młodych do zmiany swojego (często negatywnego) nastawienia do Kościoła?

ks AG: Oczywiście! I nie chodzi tylko o muzykę, ale o całość wydarzenia. Nie da się tego „zmierzyć” bezpośrednio, ale dla mnie sukcesem jest już, jeśli ktoś spojrzy bardziej przychylnym okiem na księdza czy w ogóle na osobę wierzącą, zamiast popadać w powtarzane bezmyślnie stereotypy. Wierzę w wielką moc przyciągania dobra. A jest to świetna okazja, aby zobaczyć chrześcijan czyniących dobro – radosnych, bawiących się, pomagających sobie. Przy „Projekcie Kostka” zaangażowany jest cały sztab wolontariuszy, liderów, grafików, fotografów, ponadto dziesiątki sponsorów, firm i różnych instytucji. To daje silne poczucie wspólnoty i bardzo przyciąga.

DK: Czy Projekt KOSTKA jest festiwalem tylko dla tych już stałych katolików, czy powątpiewający, lub szukający swojego miejsca też się w nim odnajdą?

ks AG: Z założenia pragniemy zainteresować wszystkich i stąd dobór gwiazd pozwala, aby każdy znalazł coś dla siebie, także ten, komu daleko do Pana Boga. A czasem przy okazji usłyszane słowo Ewangelii czy świadectwa może wzrosnąć w sercu, przemienić i wydać owoc… O to się modlimy.

DK: Dzięki serdeczne za rozmowę!

ks AG: Dziękuję!

szczegóły i program festiwalu na stronie: projektkostka.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św. Teresa z Lisieux w największym szkockim więzieniu

2019-09-19 07:13

VATICAN NEWS

W Szkocji wciąż jeszcze jest dużo wiary, a peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux jest tego świadectwem. Tymi słowami szkockie media komentują poruszenie, jakie wywołała w tym kraju obecność najmłodszej Doktor Kościoła.

Vaticam Media
Św. Teresa z Lisieux

W tych dniach dobiega końca peregrynacja jej relikwii. Przez trzy tygodnie odwiedziły one wszystkie szkockie diecezje. Wszędzie przyciągały tłumy wiernych, w tym wielu młodych. W Motherwell, pierwszym etapie peregrynacji, zgromadziło się 20 tys. wiernych.

W poniedziałek relikwie odwiedziły największe szkockie więzienie w Glasgow. „Był tu już Nelson Mandela, księżniczka Anna, a wraz z nimi premierzy i parlamentarzyści, ale nikt nie zrobił na więźniach tak wielkiego wrażenia, jak św. Teresa z Lisieux” – opowiada William McGurk, pracownik służb więziennych.

Abp Philip Tartaglia, który odprawił dla więźniów Mszę, opowiedział im o wytrwałej modlitwie 14-letniej Teresy za nieskruszonego mordercę i skazańca Henriego Pranziniego. Tuż przed egzekucją niespodziewanie pocałował krucyfiks. Dla przyszłej świętej był to znak, że jej modlitwy zostały wysłuchane i Pranzini pojednał się przed śmiercią z Bogiem.

Metropolita Glasgow zachęcał więźniów, by brali przykład ze św. Teresy i weszli na drogę małych, codziennych gestów życzliwości względem swych współwięźniów, a tym samym czynili swoje życie bardziej znośnym. „Życie w więzieniu nie jest łatwe. Ofiarujcie wasz trud Bogu za waszych współwięźniów” – mówił abp Tartaglia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

2019-09-19 21:17

Zofia Białas

W pierwszym dniu, 18 września, uczniowie wieluńskich szkół obejrzeli w Kino – Teatrze „Syrena” film, „Kto napisze naszą historię” poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat, zwiedzili także w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu wystawę "Izrael- dziedzictwo innowacyjności", która oficjalnie została otwarta w dniu następnym, czyli 19 września. Wystawę, dzięki staraniom pani Iwony Urbanek, nauczycielki języka polskiego i historii w Zespole Szkół nr 3, podróżniczki z zamiłowania, przywieziono z Izraelskiej Ambasady w Warszawie.

Zofia Białas

Z wystawy (otwarta do 1 października) dowiedzieliśmy się, że Izrael to tylko 22 tys. km kwadratowych powierzchni i 9 mil. Ludności, stolica to Jerozolima – pierwsze miasto w świecie w całości pokryte siecią Wi-Fi, to także 273 km plaż nad Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym, Morzem Czerwonym i najwyżej na świecie położonym Jeziorem Galilejskim, to także 9 naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla i ciągle wzrastająca liczba drzew, to ponadto jeden z 8 krajów, który w Kosmos wysłał własnego satelitę…

Otwarcie wystawy i przewidziane na ten czas spotkanie z Piotrem Pabisiakiem - podróżnikiem i fotografem, absolwentem Zespołu Szkół nr 3 - poprzedził spektakl „Chatuna” (Wesele) w reżyserii i scenografii dr Doroty Eichstaedt – nauczycielki języka polskiego II LO im. Janusza Korczaka, wystawiony w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przez działający w II LO teatr „Post Scriptum”. Spektakl „Chatuna” to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania inności oraz pokazanie, że wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od rasy, języka, narodowości, ważne by potrafili z sobą nawiązać dialog…

Zobacz zdjęcia: III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Miłym akcentem po spektaklu był spacer uczniów Zespołu Szkół nr 3 z motylami symbolizującymi dziecięce ofiary Shoa, zaniesionymi na miejsce dawnej synagogi i żydowskiego cmentarza.

Spotkanie z Piotrem Pabisiakiem zatytułowane „Magia Izraela” to sentymentalna retrospektywna wędrówka pana Piotra przez ciekawe miejsca Izraela, niektóre widziane aż trzykrotnie, bo trzykrotnie odwiedzał Izrael. Swoją opowieść o Izraelu pan Piotr dokumentował slajdami ukazującymi nie tylko piękno tego kraju, ale także występujące w nim skrajności: bogate dzielnice z pięknymi wieżowcami, plażami, parkami (Tel Awiw) a obok nich dzielnicami biedy zamieszkanymi przez Żydów przybyłych z Etiopii. Razem z panem Piotrem odwiedziliśmy Tel Awiw, Jerozolimę, Masadę, Tyberiadę, Hajfę, Kafarnaum; popatrzyliśmy na Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Wzgórza Golan, zobaczyliśmy bogate ulice i ulice biedy, dzielnice arabskie…

Opowieści o Izraelu słuchali uczniowie ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO, mieszkańcy Wielunia, dyrektorzy szkół, starosta Wieluński.

Piotr Pabisiak, mówiła Iwona Podeszwa, już niebawem ponownie zagości w bibliotece. Będzie to 5 października w ramach Nocy Bibliotek, kiedy wygłosi prelekcję na temat podróży po Kubie.

Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej zakończyło spotkanie pod hasłem „Szlakiem poetów żydowskiego pochodzenia”, które poprowadziły Magdalena A. Kapuścińska i Julia Lesiak. Słowa poetów uzupełniły piosenki zagrane przez Zespół „Gwiazdy po osiemnastej” a wśród nich m.in. „Tak jak malował pan Chagall”, „Człowieczy los”…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem