Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Wdzięczność chrześcijanina rodzi się z wiary w Chrystusa

Rozważania do Ewangelii Łk 14, 15-24.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wtorek, 7 listopada

• Rz 12, 5-16a • Ps 131(130), 1.2-3 • Łk 14, 15-24

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus siedział przy stole, jeden ze współbiesiadników rzekł do Niego: «Szczęśliwy jest ten, kto będzie ucztował w królestwie Bożym». Jezus mu odpowiedział: «Pewien człowiek wyprawił wielką ucztę i zaprosił wielu. Kiedy nadszedł czas uczty, posłał swego sługę, aby powiedział zaproszonym: „Przyjdźcie, bo już wszystko jest gotowe”. Wtedy zaczęli się wszyscy jednomyślnie wymawiać. Pierwszy kazał mu powiedzieć: „Kupiłem pole, muszę wyjść, aby je obejrzeć; proszę cię, uważaj mnie za usprawiedliwionego”. Drugi rzekł: „Kupiłem pięć par wołów i idę je wypróbować; proszę cię, uważaj mnie za usprawiedliwionego”. Jeszcze inny rzekł: „Poślubiłem żonę i dlatego nie mogę przyjść”. Sługa powrócił i oznajmił to swemu panu. Wtedy rozgniewany gospodarz nakazał słudze: „Wyjdź co prędzej na ulice i zaułki miasta i wprowadź tu ubogich, ułomnych, niewidomych i chromych”. Sługa oznajmił: „Panie, stało się, jak rozkazałeś, a jeszcze jest miejsce”. Na to pan rzekł do sługi: „Wyjdź na drogi i między opłotki i zmuszaj do wejścia, aby mój dom był zapełniony. Albowiem powiadam wam: żaden z owych ludzi, którzy byli zaproszeni, nie skosztuje mojej uczty”».

Dziś Jezus przedstawia nam przypowieść o gościach, którzy nie chcą uczestniczyć w uczcie. Dlaczego ci ludzie odrzucają zaproszenie? To był przecież wspaniały posiłek. Ktokolwiek go zorganizował, z pewnością nie szczędził niczego w jego przygotowaniu. Z pewnością znalazły się tam wykwintne potrawy, a poza tym ten, który przygotował ucztę, będąc człowiekiem ważnym, zapraszał przecież wybitnych ludzi ze swojego otoczenia. Dlaczego jego zaproszenie zostało odrzucone? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ale możemy się jej domyślać. Bóg stał się człowiekiem. Bóg dla nas stał się człowiekiem. To zdanie stale brzmi w naszych uszach i powtarzane jest przez całe nasze życie, a szczególnie w świętach Bożego Narodzenia. Ale powtarzając je tak często, być może nie zdajemy sobie sprawy, że grozi nam popełnienie największej niewdzięczności, jaką zna historia ludzkości: „Przyszedł do swoich, a swoi Go nie przyjęli”. Bo jeśli wdzięczność sama w sobie jest uznaniem wielkości otrzymanego daru, to wdzięczność chrześcijanina rodzi się z wiary w Chrystusa. I czasami wydaje się, że Chrystus musi błagać, aby ludzie przyjęli miłość, którą im ofiarowuje. A to my powinniśmy starać się okazać Mu naszą miłość. To od nas zależy, czy świat stanie się takim ogromnym ogrodem, w którym wdzięczność nie jest egzotycznym kwiatem, ale kwiatem każdego domu, każdej rodziny, każdej wspólnoty, każdej parafii.

Reklama

W.Cz.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-10-21 10:11

Ocena: +33 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce naszego uświęcenia

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

W dzisiejszą niedzielę w wielu wspólnotach parafialnych obchodzona jest uroczystość Rocznicy poświęcenia kościoła. Przy tej okazji nie tylko wspominamy dzieje parafii, ale przede wszystkim dziękujemy Bogu za ogrom łask, które Pan Jezus udzielił ludziom gromadzącym się w murach parafialnej świątyni. Jednocześnie przypominamy sobie nadrzędny cel wszelkiej działalności kościelnej, którym jest wieczne zbawienie. W perspektywie uroczystości Wszystkich Świętych zapytajmy, co mamy robić, aby po zakończeniu ziemskiego życia wraz ze wszystkimi mieszkańcami nieba cieszyć się darem oglądania Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął abp. Urbańczyka

2024-04-20 13:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat News

Ojciec Święty Franciszek przyjął dziś rano na audiencji Jego Ekscelencję ks. abp. Janusza Urbańczyka, arcybiskupa tytularnego Voli, nuncjusza apostolskiego w Zimbabwe, wraz z członkami jego rodziny - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup Janusz Urbańczyk urodził się 19 maja 1967 r. w Kraszewie (Polska). Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1992 r. i jest inkardynowany do diecezji elbląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję