Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Holandia

Polacy w Amsterdamie mają swoją parafię

Reklama

W Polskiej Misji Katolickiej w Amsterdamie po 64 latach działalności na terenie Holandii - dekretem biskupa diecezji Haarlem dr. Josepha Marii Punta - erygowano Rzymskokatolicką Parafię Personalną pw. Ducha Świętego dla polskojęzycznych katolików. Proboszczem został mianowany ks. Krzysztof Obiedziński, chrystusowiec, posługujący od kilku lat w Holandii. W dekrecie o erygowaniu parafii bp Punt powiedział, że nabożeństwa liturgiczne będą sprawowane w kościele pw. Świętego Pawła przy ulicy Pieter Calandlaan 196 w dzielnicy Nieuw-West, Amsterdam.
Duszpasterstwo dla polskich katolików w diecezji Haarlem prowadzone jest już od 1947 r. Obecnie ks. Obiedziński w niedzielę i święta pokonuje ponad 150 km po drogach północno-zachodniej Holandii, aby dotrzeć z opieką duszpasterską do rodaków nie tylko w Amsterdamie, ale także w Aalsmeer, Almere, Nieuw Vennep, Zand, Hem, Beverwijk. Przy Polskiej Misji zorganizowana została Sobotnia Polska Szkoła, w której odbywają się zajęcia katechetyczne oraz lekcje języka polskiego z elementami historii i geografii Polski dla 217 dzieci w wieku 5-15 lat.
Jak informuje holenderskie Centralne Biuro Statystyczne, liczba imigrantów przybyłych do Holandii w poprzednim kwartale tego roku osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat. Największą grupę stanowią Polacy - bo aż 10 proc. Od lipca br. przybyło tutaj ponad 6 tys. naszych rodaków. Na kolejnych miejscach są Niemcy, Brytyjczycy, Hiszpanie. Jak szacuje się, w Holandii mieszka już ponad 150 tys. Polaków.

Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

Syria

Chrześcijanie obawiają się „bratniej pomocy”

Interwencja Ligi Arabskiej w Syrii służy wewnątrzislamskim sporom wyznaniowym. Wspiera ona sunnitów w konfrontacji z szyitami i alawitami. - Możemy się stać drugim Irakiem - ostrzega syryjski biskup Antoine Audo.
Komentując trwające od marca zamieszki, międzynarodowe sankcje oraz naciski ze strony Ligi Arabskiej, chaldejski hierarcha zaznacza, że to wszystko nie służy reformom i rozwojowi kraju, lecz prowadzi Syrię ku wojnie domowej, konfrontacji między różnymi odłamami islamu, a w konsekwencji do dominacji muzułmańskich fundamentalistów. - Popatrzmy, co stało się w Egipcie, Tunezji i Libii - mówi bp Audo. - Ostatecznie zwyciężyli muzułmańscy ekstremiści. Bardzo się tego obawiamy - podkreśla chaldejski duchowny.
Przyznaje on, że większość chrześcijan w Syrii popiera reżim prezydenta Baszara al-Assada, ponieważ obawia się prześladowań mniejszości religijnych po jego upadku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielka Brytania

Statystyka londyńskiej diecezji

Reklama

Najwięcej londyńskich katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w polskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Windsor Road, w tradycyjnie zamieszkiwanej przez Polaków dzielnicy Ealing - wynika z danych opublikowanych przez rocznik diecezji westminsterskiej.
Z danych tych wynika również, że wizyta Benedykta XVI we wrześniu 2010 r. przyczyniła się do zwiększenia liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii.
Spośród niespełna 500 tys. katolików zamieszkałych na terenie archidiecezji westminsterskiej w niedzielnej Mszy św. w październiku 2010 r. uczestniczyło 158574 osoby - to znaczy o 3 tys. więcej niż w 2009 r. W okresie tym wzrosła też liczba chrztów, konwersji na katolicyzm, a także zawieranych małżeństw. Najwięcej wiernych - 4321 osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w polskiej parafii Najświętszej Maryi Matki Kościoła, następnie w katedrze westminsterskiej - 3980 osób i w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Greenford - 2272.

Ludzie

Kard. Oscar Rodríguez Maradiaga

Przewodniczący Caritas Internationalis kard. Oscar Rodríguez Maradiaga, biorący udział w międzynarodowej konferencji w Durbanie, odbywającej się w dniach 28 listopada - 9 grudnia, nawiązał do mizernych wyników oenzetowskiej konferencji klimatycznej, mimo wysiłków naukowców i działaczy społecznych, by zwrócić uwagę na potrzebę zmierzenia się z tą kwestią na szczeblu politycznym. Stwierdził z goryczą, że politycy zasadniczo rozumieją tylko jeden język - język głosów wyborczych. - A zatem - dodał - powinniśmy odmówić naszych głosów tym przywódcom, którzy nie dają odpowiedzi na wyzwanie zmian klimatycznych, czyli na kwestię przyszłości następnych pokoleń.
Porównał obojętność rządów w dziedzinie ochrony środowiska do długoterminowego samobójstwa.

Cudzysłów

Serce ludzkie tęskni do świata, w którym zapanuje miłość, w którym ludzie dzielą się darami, w którym buduje się jedność.
Abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

Krótko

Na szczycie UE w Marsylii nie było przełomu. Niemcy i Francja proponowały rozwiązania zwiększające unijną kontrolę nad narodowymi budżetami, ale mocny opór stawiała Wielka Brytania. Przyjęte rozwiązania nie uspokoją rynków finansowych i niepokój o wspólną walutę europejską pozostaje nadal.

Premier Władimir Putin oskarżył Stany Zjednoczone o zachęcanie do protestów po wyborach parlamentarnych w Rosji. Jego zdaniem, użyto setek milionów dolarów z funduszy zagranicznych po to, by wpłynąć na przebieg głosowania.

Moskwa i Petersburg były arenami protestów ulicznych, jakich Rosja dawno nie widziała. Opozycja protestowała przeciw sfałszowanym, jej zdaniem, wynikiem wyborów. Zwyciężyła w nich partia Putina, ale w porównaniu do poprzedniej elekcji straciła kilkanaście proc. poparcia.

Na Ukrainie nie ustaje nękanie byłej premier Julii Tymoszenko. Prokuratorzy przybyli do jej celi więziennej, aby ją aresztować i postawić nowe zarzuty w innej sprawie. Zwolennicy Tymoszenko są przekonani, że za tymi działaniami stoi obecny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Protest słowackich lekarzy przeciwko zbyt niskim wynagrodzeniom zakończył się porozumieniem. Strajk lekarzy doprowadził niemal do katastrofy system opieki zdrowotnej na Słowacji. Pensje lekarskie będą rosnąć. Dziś wynoszą średnio 1,5 tys. euro.

W Hiszpanii tylko ok. 40 proc. rodzin radzi sobie finansowo do końca miesiąca. 21 proc. trudno wiąże koniec z końcem, a 7 proc., żeby przeżyć, zadłuża się.

Belgowie mają nowy rząd. Czekali aż 540 dni. W koalicji rządzącej znalazło się sześć partii.

Francuscy posłowie opowiedzieli się za delegalizacją prostytucji. Swoją wolę wyrazili w rezolucji. Choć nie ma ona mocy wiążącej, to uznaje się, że jest to poważny krok na drodze do delegalizacji prostytucji nad Sekwaną.

Administracja prezydenta USA nieoczekiwanie zablokowała decyzję o dopuszczeniu pigułek Plan B do sprzedaży bez recepty dziewczętom w każdym wieku.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Archidiecezji Warmińskiej w sprawie spektaklu pt. „Wszyscy jesteśmy Belén”

2025-11-26 18:08

[ TEMATY ]

spektakl

oświadczenie

plakat

Archidiecezja Warmińska

M.K.

Archidiecezja Warmińska wydała w środę oświadczenie w sprawie przedstawienia. Rzecznik kurii ks. Marcin Sawicki napisał w nim, że „w związku ze spektaklem pt. »Wszyscy jesteśmy Belén«, który ma zostać wystawiony na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wielu katolików naszej Archidiecezji zwróciło się do nas z wyrazami sprzeciwu i niepokoju”.

Jak podkreślił, „towarzysząca wydarzeniu grafika stanowi poważne naruszenie czci należnej Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej i jest odebrane jako działanie obrazoburcze”. „Archidiecezja Warmińska zdecydowanie przyłącza się do tego sprzeciwu. Jednocześnie apeluje do organizatorów życia kulturalnego, aby w swoich działaniach uwzględniali wrażliwość religijną mieszkańców regionu” - głosi oświadczenie.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: na Placu św. Piotra rozpoczęto ustawianie choinki

2025-11-27 16:30

[ TEMATY ]

Watykan

Plac św. Piotra

ustawianie

choinki

Governatorato S.C.V.

Na Placu św. Piotra rozpoczęto ustawianie choinki

Na Placu św. Piotra rozpoczęto ustawianie choinki

Majestatyczny świerk z północnego regionu Włoch został w czwartek przed południem ustawiony na Placu św. Piotra. Drzewo będzie następnie przystrajane, aby przed Bożym Narodzeniem rozbłysnąć światełkami i ozdobami.

W czwartek rano przy pomocy dźwigu rozpoczęto ustawianie majestatycznego świerka, który przyjechał do Watykanu z Val d’Ultimo w regionie Bolzano-Bressanone.
CZYTAJ DALEJ

Już 51 milionów świec… Zainaugurowano 32. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

2025-11-27 19:16

[ TEMATY ]

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

51 milionów świec w ciągu 30 lat. Tyle właśnie zapłonęło na wigilijnych stołach w polskich domach jako wyraz wsparcia dla potrzebujących dzieci. - Za każdą z nich jest konkretna historia, historia dziecka, które otrzymało szansę na wakacje, ciepły posiłek, czy turnus rehabilitacyjny - mówił ks. Janusz Majda, dyrektor Caritas Polska podczas inauguracji 32. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Już po raz drugi ta wyjątkowa ekumeniczna inicjatywa a zarazem najstarsza charytatywna akcja Caritas w Polsce rozpoczęła się na PGE Narodowym. Dziś wieczorem stadion rozświetlony zostanie napisem „Zapal świecę”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to inicjatywa ekumeniczna. Organizowana jest wspólnie przez Caritas Polska, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Inauguracja 32. edycji akcji miała miejsce w kaplicy wielowyznaniowej PGE Narodowy z udziałem przedstawicieli wszystkich organizacji. Podczas spotkania płonęły trzy świece symbolizujące zaangażowanie chrześcijan różnych wyznań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję