Reklama

Kościół

Jasna Góra: biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce

W trakcie obrad 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 20-21 listopada br. odbywa się na Jasnej Górze o założeniach nowego programu duszpasterskiego na rok 2023/2024 zatytułowanego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” mówił ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW.

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wielbski nawiązał do postulatów II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który był w dniach 19-21 września w Licheniu. Jego uczestnicy - teolodzy, biskupi, wierni, świeccy, proboszczowie pragnęli postawić diagnozę, zinterpretować aktualną sytuację, w kontekście przesłanek biblijno- teologicznych sformułować pewne postulaty. „Te postulaty zostały zebrane, przedstawione, z zachętą, aby budować strategię dla Kościoła w Polsce, bo nie raz się wydaje, że pewne działania duszpasterskie są dość okazjonalne. Oczywiście otwieramy się na Ducha Świętego, ale też budujemy, strategię, ją realizujemy i ewoluujemy w duchu synodalnym” - powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. prof. Wielbski zauważył, że podczas wrześniowego Kongresu w Licheniu można było dostrzec szereg problemów przeżywanych obecnie przez społeczeństwo w Polsce, zachodzące przemiany kulturowe. W tym kontekście zwrócono uwagę na konieczność dobrego przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie, a także duszpasterskie towarzyszenie rodzinom. Podkreślił, że nie można nie dostrzegać wyzwań jakimi jest towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. „Trzeba spokojnie diagnozować pewne zjawiska, szukać przyczyn i wytyczać kierunki działań” - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Pytany o realizację tego programu w parafiach ks. prof. Wielebski zaznaczył, że jest on wypracowywany we współpracy z księżmi proboszczami, wikariuszami i kompetentnymi osobami świeckimi. „Jeżeli coś razem współtworzymy, to nie odbieramy tego, jakby zostało przywiezione «w teczce». Mamy świadomość, że to jest też częścią naszej pracy i myślę, że w tym kierunku powinniśmy zmierzać” - powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-11-21 12:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący episkopatów Europy spotkają się na Malcie

[ TEMATY ]

episkopat

CCEE

Malta

Episkopat Flickr

Najbliższe zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) odbędzie się w dniach 27-30 listopada w stolicy Malty, La Valetcie. Spotkanie przewodniczących episkopatów Starego Kontynentu dotyczyć będzie „nowych kroków na rzecz Kościoła synodalnego w Europie”.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech omówi prace jego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, którego pierwsza sesja trwała w Watykanie w dniach 4-29 października, a także przedstawi wskazówki dla przygotowań do drugiej sesji synodalnej w październiku 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kim był Św. Gabriel Possenti?

[ TEMATY ]

wspomnienia

Archiwum Parafii Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty

27 lutego wspominamy w Kościele św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. To postać, którą można zaliczyć do grona młodych świętych. Zmarł bowiem w wieku 24 lat na gruźlicę. Przeszedł w swoim życiu wiele trudnych doświadczeń. Często pokazywany jest w towarzystwie jaszczurki i rewolweru. Dlaczego?

Św. Gabriel okrzyknięty bohaterem

W 1859 roku Wiktor Emanuel, ówczesny król Sardynii i Piemontu przyłączył się do Garibaldiego i wojsko piemonckie zaczęło okupować Abruzzię. W tej prowincji studiował wówczas przyszły święty - Gabriel Possenti. Poinformowano go, że żołnierze są w drodze do Isola by gwałcić, rabować i palić. Wiele rodzin uciekło więc do lasów. Żołdacy z łatwością rozbili oddziałek milicji broniący Isoli i zaczęli plądrowanie. W odpowiedzi na tę niesprawiedliwość, Gabriel pobiegł odważnie do miasteczka. Zastał tam ponad 20 żołnierzy, którzy podkładali ogień pod domy.

CZYTAJ DALEJ

Zapłoną na wielkanocnych stołach

2024-02-27 08:26

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Wielkanocna Akcja Caritas

paschaliki

Katarzyna Krawcewicz

Do zakupu paschalików zachęca Sylwia Grzyb z Caritas diecezjalnej

Do zakupu paschalików zachęca Sylwia Grzyb z Caritas diecezjalnej

Po raz kolejny Caritas diecezjalna rozpoczęła Wielkanocną Akcję Caritas, podczas której rozprowadzane są świece w postaci paschalika.

- Podobnie jak w latach ubiegłych planujemy, aby część ofiar z dystrybucji świec przeznaczona została na remont i doposażenie Schroniska Aktywizującego z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn w Żukowicach, które od stycznia 2021 roku jest naszą placówką, oraz tradycyjnie już w naszej diecezji dla seniorów, którzy potrzebują wsparcia. Świece będą do nabycia we wszystkich kościołach na terenie naszej diecezji oraz w Księgarniach Św. Antoniego – mówi Sylwia Grzyb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję