Reklama

Kościół

Watykan: polski kapłan odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie

Ks. prał. Piotr Bajor został referentem Dykasterii Ds. Kultury i Edukacji w sprawach duszpasterstwa akademickiego - podaje na komunikatorze X Vatican News PL.

[ TEMATY ]

Watykan

nominacja

dykasteria

Vatican News

Ks. piotr Bajer (po prawej) referentem watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji w sprawach duszpasterstwa akademickiego

Ks. piotr Bajer (po prawej) referentem watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji w sprawach duszpasterstwa akademickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Józef Bajor urodził się 26 września 1972 w Mielcu i pochodzi z parafii Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej. W 1992 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, rozpoczynając zarazem studia w Instytucie Teologicznym w Tarnowie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1997 roku z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego. W maju 1998 roku jako uwieńczenie studiów filozoficzno-teologicznych, przedstawił pracę magisterską pt. Powojenne dzieje parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu, zyskując tytuł magistra teologii. 30 maja 1998 roku w katedrze w Tarnowie, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa-ordynariusza Wiktora Skworca.

1 lipca 1998 roku rozpoczął posługę wikariusza w parafii św. Pawła Apostoła w Bochni i katechety w Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni. Od 1 września 2001 r. był wikariuszem w parafii pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu i katechetą w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W październiku 2002 r. rozpoczął studia z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie 24 stycznia 2007 roku uzyskał doktorat na podstawie dysertacji pt. La processione dello Spirito Santo. La dottrina di Gregorio Palamas in relazione a quella di Agostino e Tommaso d'Aquino" (Pochodzenie Ducha Świętego. Nauka Grzegorza Palamasa w porównaniu z doktryną Augustyna i Tomasza z Akwinu).

Reklama

18 czerwca 2007 r. został mianowany pracownikiem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Zajmował się sprawami dotyczącymi uniwersytetów i wydziałów teologicznych w krajach Europy środkowo-wschodniej. 30 kwietnia 2014 r. został uhonorowany przez papieża Franciszka godnością kapelana Jego Świątobliwości.

Podziel się cytatem

9 listopada 2015 r. w Rzymie przez prezydenta Andrzeja Dudę został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r. piastuje funkcję Kanonika Gremialnego i Archidiakona Kapituły Kolegiackiej pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu.>/p>

W 2023 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Podziel się cytatem

2023-11-24 11:18

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK o nominacji generalskiej bp. Guzdka

[ TEMATY ]

rozmowa

nominacja

Marcin Żegliński

Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek otrzymał dziś z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego awans i buławę generalską. W rozmowie z KAI prof. Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreśla, że cieszy go z dawna oczekiwana nominacja generalska dla biskupa polowego Józefa Guzdka. Uczestnik Powstania Warszawskiego potwierdził, że środowiska kombatanckie wielokrotnie zabiegały o nominację generalską dla ordynariusza wojskowego.

KAI:– Jak środowisko kombatantów odebrało decyzję o nadaniu biskupowi polowemu Józefowi Guzdkowi stopnia generalskiego?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do kapłanów: dla nas Bóg nazywa się "Miłość" i "Prawda"

2024-02-24 14:55

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Duchowni z Podhala uczestniczyli dziś w Pielgrzymce Pokutnej Archidiecezji Krakowskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej abp Marek Jędraszewski. - Świat mówi, że jego Bóg nazywa się „Nie”. Dla nas, kapłanów Bóg nazywa się „Miłość” i „Prawda” - podkreślał metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski przywołał refren piosenki, którą usłyszał w radiu:„ Mój bóg, nazywa się «nie wiem»”, mój bóg nazywa się «nie»”.- Nasz program musi być inni. My kapłani mówimy co innego. Dla nas Bóg to «Miłość i Prawda», Bóg nazywa się «Tak» - mówił duchowny podkreślając, że to program każdego chrześcijanina od momentu chrztu, a zwłaszcza kapłana, który zobowiązał się podczas święceń iść drogą Chrystusa, na chwałę Ojca i dla zbawienia świata. - Kapłan musi wiedzieć, jakie jest imię Boga, którego głosi i całe życie kapłańskie, każdy gest jego życia musi być „tak” na chwałę Ojca - dodawał.

CZYTAJ DALEJ

Skandaliczne słowa MZ: Lekarze, którzy odmawiali aborcji, nie zostaną konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

2024-02-24 19:21

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, "którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem", nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich - podano na profilu resortu zdrowia na platformie "X".

"Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję