Reklama

Ze świata

Włochy

Jak na Titanicu

W katastrofie olbrzymiego wycieczkowca włoskiego „Costa Concordia”, który uderzył w podwodne skały 14 stycznia w pobliżu wyspy Giglio między Włochami a Korsyką na Morzu Śródziemnym,11 osób zginęło, ponad 20 uznano za zaginione, a kilkadziesiąt zostało rannych. Olbrzymia jednostka, przez błąd kapitana i załogi, uderzyła w podwodne skały, co spowodowało wielką wyrwę w dnie statku. Wkrótce wycieczkowiec zaczął się przechylać, a wśród ponad czterech tysięcy pasażerów i załogi wybuchła panika. Uległ jej również kapitan statku Francesco Schettino, który zanim jeszcze ewakuowano wszystkich pasażerów, uciekł ze statku i - mimo wezwań kapitanatu portu w Giglio - nie wrócił na jednostkę.
Według dotychczasowych ustaleń, kapitan chciał przepłynąć zbyt blisko brzegu, aby syreną statku pozdrowić mieszkańców wyspy. Przebywa obecnie w areszcie domowym. Stawiane mu zarzuty to: nieumyślne spowodowanie śmierci, doprowadzenie do katastrofy morskiej i porzucenie jednostki przed zakończeniem ewakuacji.

Sudan

Porwanie księży

Dwóch katolickich księży porwano 15 stycznia br. w mieście Rabak w Sudanie, ok. 60 km na południe od Chartumu. Nieznane jest miejsce ich przetrzymywania ani motywy uprowadzenia. Duchowni ci to 40-letni ks. Joseph Makwey i 35-letni ks. Sylvester Mogga.
Nieznani sprawcy wjechali na teren parafii św. Józefiny Bakhity ciężarówką, którą najpierw zrobili wyłom w murze, a następnie rozbili drzwi wejściowe na plebanię. Splądrowali budynek, po czym uprowadzili księży w nieznanym kierunku. Do tej pory nie wystąpili z żądaniem okupu.
W oświadczeniu przekazanym katolickiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie biskup pomocniczy Chartumu Daniel Adwok Kur napisał, że „sąsiedzi widzieli, jak ciężarówka pełna ludzi staranowała ogrodzenie terenu parafii”.
Biskup wyraził zaniepokojenie o los obu duchownych, którzy - jego zdaniem - mogli paść ofiarą intrygi politycznej wymierzonej w Sudan Południowy. Między tymi afrykańskimi krajami dochodzi do coraz częstszych konfliktów. Zdaniem biskupa, władze w Chartumie z lekceważeniem odniosły się do poszukiwania porwanych duchownych, stwierdzając, że dokonali tego obcokrajowcy, których nie sposób kontrolować. Według Kościoła, sprawcami porwania są bez wątpienia rebelianci działający w Sudanie Południowym.

Irlandia

Odzyskane relikwie

Reklama

Policja irlandzka odnalazła zrabowane w październiku 2011 r. relikwie Krzyża Świętego. Do przestępstwa doszło w opactwie Holy Cross w hrabstwie Tipperary na południu wyspy. Zamaskowani bandyci skradli wówczas dwa cenne relikwiarze, w tym jeden srebrny, pochodzący z XIV wieku, a zawierający fragmenty drzewa krzyża Chrystusa, od których nazwę wziął ten cysterski klasztor.
Jak stwierdził metropolita archidiecezji Cashel, na której terenie znajduje się wspomniany monaster - abp Dermot Clifford, skradziony przedmiot miał niewielką wartość rynkową, natomiast jego brak był wielką szkodą dla tysięcy wiernych nawiedzających co roku sanktuarium. - Kościół musi powziąć teraz stosowne środki dla skutecznego zabezpieczenia relikwii, które cieszą się wielką czcią wiernych -oznajmił hierarcha.

Ludzie

O. Phil Bosmans

Autor bestsellerów o tematyce religijnej i duchowej o. Phil Bosmans zmarł 17 stycznia w wieku 90 lat w belgijskim Mortsel. Jego książki ukazały się na świecie w ogólnym nakładzie ok. 10 mln egzemplarzy. Urodzony 1 lipca 1922 r. w belgijskiej prowincji Limburg, Bosmans był od 1941 r. członkiem Zgromadzenia Towarzystwa Maryi, zwanego misjonarzami montfortanami. W 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie i od 1957 r. mieszkał w klasztorze w Kontich k. Antwerpii. Do 1991 r. o. Bosmans był przewodniczącym założonego przez siebie Ruchu Bez Nazwy. Po przebytym w 1994 r. wypadku i wylewie miał sparaliżowaną prawą stronę ciała i poruszał się na wózku inwalidzkim, jednak nauczył się pisać lewą ręką na komputerze.
Na polecenie swoich władz zakonnych o. Bosmans angażował się w sprawy ludzi ubogich i zepchniętych na margines społeczeństwa belgijskiego. W połowie lat 60. założył dom dla kobiet, a także punkt pomocy socjalnej dla osób wypuszczonych z więzień i bezrobotnych niemających gdzie mieszkać.

Cudzysłów

Stosunki między państwem a Kościołem mogą być pomostem, wyłomem pozwalającym na obalenie murów narodowych egoizmów oraz umocnieniem poczucia przynależności, co oznacza szacunek, odpowiedzialność i solidarność.
Mario Monti, premier Włoch

Prezydent USA Barack Obama traci poparcie wśród niezależnych wyborców, którzy zwykle są języczkiem u wagi w wyborach - wynika z najnowszego sondażu „New York Timesa” i telewizji CBS News. Tylko 37 proc. niezależnych, którzy w wyborach w 2008 r. gremialnie poparli Obamę, aprobuje sposób sprawowania przez niego urzędu, 52 proc. wystawia mu negatywną ocenę, a 10 proc. nie ma zdania.

Agencja S&P obniżyła ratingi kilku państwom europejskim. Obniżki dotknęły m.in. Francję i Austrię. Na tym samym - najwyższym - poziomie pozostały Niemcy.

Gazprom obniża ceny gazu. Niestety, nie dla Polski i Ukrainy. Lepsze ceny wynegocjowali odbiorcy z Niemiec, Francji, Austrii, a także ze Słowacji. Polska idzie ze sprawą do sądu arbitrażowego.

Komisja Europejska rozpoczęła formalną procedurę przeciw Węgrom o naruszenie prawa wspólnotowego. Biurokraci z Brukseli zarzucają rządowi Viktora Orbána złamanie unijnych standardów w prawie o banku centralnym, wieku emerytalnym sędziów i w urzędzie ochrony danych osobowych.

Jerzy Buzek przestał przewodniczyć Parlamentowi Europejskiemu. Chadeka zastąpił przedstawiciel frakcji lewicowej Martin Schulz.

USA ostrzegły Iran, że zamknięcie cieśniny Ormuz, przez którą przepływa duża część światowej ropy, wywoła amerykańską akcję zbrojną.

W Egipcie z wyścigu prezydenckiego zrezygnował Mohamed ElBaradei. Rezygnację tłumaczył brakiem wiary w obowiązywanie demokratycznych standardów podczas elekcji.

Wikipedia w wersji anglojęzycznej oraz kilka innych popularnych witryn internetowych zniknęło na 24 godz. z sieci. Był to protest ich właścicieli przeciw debatowanej w Kongresie USA ustawie, która - ich zdaniem - zagraża wolności w Internecie.

Większość Francuzów wątpi w niezależność swoich mediów - wynika z sondażu opublikowanego przez dziennik „La Croix”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję