Reklama

Homilia

Nauka z mocą

Kafarnaum zajmuje szczególne miejsce na mapie historii Zbawienia. To tutaj Jezus przybywa i głosi w synagodze naukę z mocą. To w Kafarnaum jest dom św. Piotra Apostoła, któremu Jezus powierzy klucze Królestwa i na Piotrze zbuduje Kościół. Dlatego duchowa wędrówka do Kafarnaum ma ogromne znaczenie dla naszego życia wewnętrznego i codziennego świadectwa.
„Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie”. Te słowa z dzisiejszej Ewangelii są dla nas jakby wyrzutem sumienia. Czy potrafimy, my, chrześcijanie XXI wieku, zdumiewać się nauką Jezusa, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to nauka z mocą, że słowa Jezusa przemieniają nasze życie, jeśli otworzymy się na ich dar? Każde słowo Jezusa powinno mieć ogromne znaczenie dla naszego codziennego życia, powinno stawać się słowem życia na dzisiaj. Ono powinno być dla nas wciąż aktualne. Zwrócił na to uwagę sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, twórca ruchu oazowego, kiedy tysiącom młodych ludzi zaproponował stały kontakt ze słowem Bożym w tzw. Namiocie Spotkania. Tak wielu młodych ludzi podczas rekolekcji oazowych, czy też w ciągu roku, pogłębiając swoją formację w Ruchu Światło-Życie, zgłębiło Słowo Boże. Wielu młodych ludzi odkryło wówczas, że Ewangelia, Pismo Święte zawiera w sobie odpowiedzi na wiele nurtujących człowieka pytań. Dla wielu młodych ludzi wówczas odkrycie Słowa Bożego stało się początkiem przemiany ich serc, zmiany stylu życia. Na ogromną wartość Słowa Bożego w życiu każdego chrześcijanina zwraca również uwagę Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej „Verbum Domini”. Przypomina bowiem, że „Słowo Boże jest prawdziwym światłem, którego potrzebuje człowiek” (n.12). Żyjąc Słowem Bożym każdego dnia, każdy z nas jest wezwany do tego, by dać autentyczne świadectwo, że Słowo Jezusa ma ważne miejsce w naszym życiu. „Słowo Boże dociera do ludzi «przez spotkanie ze świadkami, dzięki którym staje się obecne i żywe».Każdemu człowiekowi, szczególnie nowym pokoleniom, potrzebne jest bowiem wprowadzenie w słowo Boże «dzięki spotkaniu z dorosłym i jego autentycznemu świadectwu, pozytywnemu wpływowi przyjaciół i towarzyszeniu wielkiej wspólnoty kościelnej» (…) ci, którzy spotykają wiarygodnych świadków Ewangelii, przekonują się o skuteczności słowa Bożego w tych, którzy je przyjmują” - przypomina nam Benedykt XVI w „Verbum Domini” (n. 97).
Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas zachętą, byśmy sięgali po Słowo Boże, by nie zabrakło w naszym życiu osobistym lektury Pisma Świętego. Powinno ono również stać się źródłem przemiany naszych rodzin. Pismo Święte nie powinno być jedynie jedną z wielu książek w naszej domowej bibliotece. To powinien być stały kontakt ze słowem Jezusa. Tak wiele przeżywamy trosk, kłopotów. Tak wiele każdego dnia rodzi się przed nami pytań, wątpliwości. Bardzo często nie umiemy sobie sami poradzić z wieloma problemami i szukamy w życiu drogowskazów. Odnajdujemy to wszystko w słowie Jezusa, które jest nauką z mocą. Żyjmy każdego dnia słowem, które pochodzi z ust Jezusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję