Reklama

Z kroniki harcerskiej

Niedziela Ogólnopolska 5/2012, str. 37

Kiedyś, jeszcze w gimnazjum, moją klasę odwiedził przedstawiciel jednej z organizacji młodzieżowych zajmujących się survivalem, w celu zachęcenia nastolatków do wstępowania w ich szeregi. Wyświetlając film promocyjny, przedstawiający wyczyny swoich podopiecznych na letnim obozie, nie omieszkał dodać, że organizacja, której jest członkiem, nie zajmuje się „tak jak harcerze zdobywaniem jakichś śmiesznych i dziecinnych odznak i sprawności”. Czym więc są sprawności w harcerstwie? Dziecinnym, kolorowym znaczkiem na mundurze czy może czymś więcej?
Jedną z głównych potrzeb dorastającego chłopca jest chęć przygody i poznawania świata. Może brzmi to bardzo ogólnie, ale często ci „młodzi mężczyźni” to indywidualności kipiące pozytywną energią i próbujące swoich sił w różnych dziedzinach. Narzędziem metody harcerskiej, które może pomóc młodemu harcerzowi w odnalezieniu swoich talentów lub ich rozwoju, są sprawności harcerskie.
Sprawności pomagają harcerzom w każdym wieku rozwijać i odkrywać swoje zdolności w różnych dziedzinach. Przyjrzyjmy się im zatem z bliska. Rozróżniamy cztery stopnie trudności: jedno-, dwu- i trzygwiazdkowe oraz mistrzowskie. Łatwo można się domyślić, że są one odpowiednio dostosowane do wieku harcerzy. Zdobywane sprawności harcerz wyszywa na lewym rękawie munduru. Co trzeba natomiast zrobić, żeby szczycić się nową umiejętnością? Na przykład w wymaganiach na dwugwiazdkową sprawność „Leśny człowiek” - harcerz musi spędzić samotnie noc na drzewie, na którym wcześniej urządził sobie legowisko. Ponadto powinien wykazać umiejętność gotowania na kuchni polowej i znajomość jadalnych darów lasu, z których ma przygotować dowolny posiłek. Na mistrzowską sprawność „100” kandydat musi przejść 100 kilometrów w 24 godziny.
Zdobywanie sprawności jako znakomite narzędzie metodyczne towarzyszy ruchowi harcerskiemu od wielu pokoleń. Dzięki niemu harcerze kształtują swoje charaktery, odwagę i zdolności. Być może, jak już się zdarzało, a zapewne jeszcze będzie się zdarzać, wśród młodych chłopców, zaczynających harcerską przygodę, znajdzie się przyszły genialny polski astronom albo znakomity alpinista, który będąc u szczytu sławy, w wywiadzie dla jednego z magazynów wspomni, że jego pasja narodziła się w harcerstwie: „Bo wie Pani Redaktor, będąc w drużynie harcerzy, zdobyłem kiedyś taką sprawność…”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję