Reklama

Franciszek

Złota róża od Franciszka dla Salus Populi Romani

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Papież podaruje złotą różę Maryi czczonej jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Uczyni to Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przechowywana jest słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani, do której Franciszek ma szczególne nabożeństwo. Ten wymowny gest błogosławieństwa będzie miał miejsce przed tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej.

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat Flickr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Składanie złotej róży przy maryjnych ikonach symbolizuje papieskie błogosławieństwo, a tradycja tego daru sięga średniowiecza. Na przestrzeni wieków była wręczana klasztorom, sanktuariom, władcom i wybitnym osobistościom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz wiary i dobra wspólnego. „Przekazując złotą różę Salus Populi Romani Franciszek - czytamy w nocie bazyliki maryjnej - podkreśla duchową wagę i głębokie znaczenie tej ikony w życiu Kościoła katolickiego, ponieważ jest to również najstarsze sanktuarium maryjne na Zachodzie poświęcone Matce Bożej".

Pierwszą złotą różę przekazał patronce rzymian w 1551 r. Juliusz III, który był głęboko maryjnym papieżem i właśnie w tej bazylice odprawił swą pierwszą Mszę. W 1613 r. papież Paweł V podarował kolejną różę z okazji przeniesienia ikony do nowej kaplicy specjalnie w tym celu wzniesionej. Niestety obie róże się nie zachowały do naszych czasów. Najprawdopodobniej zaginęły w czasie inwazji napoleońskiej na państwo papieskie. Po 400-latach Franciszek zdecydował się „dać namacalny znak swojego oddania czczonej ikonie, wzmacniając tysiącletnią więź między Kościołem katolickim a miastem Rzym".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-12-05 16:01

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: mam nadzieję, że w nieodległej przyszłości Franciszek będzie mógł odwiedzić Czechy

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Artur Stelmasiak

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Nadzieję, że w nieodległej przyszłości papież Franciszek będzie mógł odwiedzić Republikę Czeską wyraził dziś jego najbliższy współpracownik, kard. Pietro Parolin. Spotkał się on na praskim zamku z prezydentem tego kraju, Milošem Zemanem. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej od wczoraj przebywa w Pradze w związku z 25 rocznicą kanonizacji św. Agnieszki Praskiej, zbiegającą się z „aksamitną rewolucją”, która doprowadziła u naszych południowych sąsiadów do upadku reżimu komunistycznego.

Kard. Parolin przypomniał, że trzykrotnie – w 1990, 1995 i 1997 odwiedził Czechy św. Jan Paweł II, zaś w 2009 jego następca – Benedykt XVI. W tym kontekście wyraził nadzieję, że w nieodległej przyszłości Franciszek będzie mógł odwiedzić ten piękny kraj, o bogatym dziedzictwie duchowym i kulturowym. Równocześnie poinformował prezydenta Zemana, że Ojciec Święty z radością powita go w Watykanie. Watykański sekretarz stanu spotkał się także z przewodniczącymi obydwu izb parlamentu i przy tej okazji przypomniał o wkładzie Kościoła w odzyskanie wolności i demokracji. Podkreślił także znaczenie chrześcijańskiego dziedzictwa dla pracy dzieł charytatywnych, edukacyjnych i opieki zdrowotnej.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest administrator apostolski "sede vacante"?

2024-02-24 12:29

[ TEMATY ]

biskup

Episkopat Flickr

Dziś Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja DZIĘGI z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego i Mianował administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante w osobie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa ZIELIŃSKIEGO.

Administrator apostolski sede vacante (stolicy wakującej) mianowany jest przez Stolicę Apostolską, a jego urząd jest tymczasowy - wyjaśnia diecezja koszalińsko kołobrzeska w wydanym dziś komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz z Gazy: coraz bardziej napięta sytuacja na północy Strefy Gazy

2024-02-24 17:01

[ TEMATY ]

strefa gazy

Pro Terra Sancta

badwanart0/pixabay.com

Sytuacja mieszkańców północnej części Strefy Gazy jest coraz trudniejsza , alarmuje katolicki proboszcz miasta Gazy. „Jest coraz mniej żywności do kupienia, a to, co jest dostępne, staje się coraz droższe" - powiedział argentyński zakonnik ks. Gabriel Romanelli ze wspólnoty „Verb encarnado” (Słowa Wcielonego) w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Zwrócił uwagę, że „ludziom brakuje wszystkiego”.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję