Reklama

Kościół

Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

[ TEMATY ]

dzieci utracone

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia - rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. - Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić - mówił kapłan.

Duszpasterz podkreślił, że nadzieja jest siłą, która pozwala oczekiwać na spotkanie ze zmarłymi przedwcześnie dziećmi. - Musimy być świadomi tego, że każde z tych dzieci żyje, że one wszystkie są w domu Ojca w niebie. Dzisiejsza ewangelia pokazała nam, że Jezus pragnie, by dzieci do Niego przychodziły. Możemy więc sobie wyobrazić przywitanie Jezusa z waszymi dziećmi. On je przytula do swojego kochającego serca - kontynuował kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pojawia się pytanie o to, dlaczego wasze dzieci żyły tak krótko na tej ziemi. Nie mam na to prostej odpowiedzi. Próbuję ją odnaleźć w krzyżu Chrystusa, bo krzyż pokazuje, że cierpienie może mieć sens - kapłan zwrócił się do żałobników. - Życie waszych dzieci także ma sens, bo ono trwa dalej, w niebie. Wasze dzieci są w wiecznym „teraz” - podkreślił.

Ks. Kościelniak zaznaczył także, że żałoba, smutek i żal po śmierci dziecka, także tego nienarodzonego, są czymś ważnym. - To naturalne, że w naszych sercach jest smutek. To oczywiste, że kochacie wasze dzieci i za nimi tęsknicie. Macie prawo do przeżywania żałoby - mówił.

- Jezus patrzy na nas z miłością. Prośmy Go dzisiaj o umocnienie dla was, pogrążonych w żałobie rodziców tych dzieci, które dzisiaj żegnamy. Prośmy Go o nadzieję. Dobry Boże, umocnij nas i naszą ludzką nadzieję - zakończył kapłan.

Po mszy świętej odmówiony został akt zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu miłosierdziu, a po nim nastąpiło odprowadzenie zmarłych dzieci na miejsce wiecznego spoczynku. Ich grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich w Krakowie przy ul. Wielogórskiej 16.

Reklama

Ciała dzieci, pochodzące z okresu od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Ten, a także poprzednie pochówki dzieci utraconych były możliwe dzięki życzliwej współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz diecezjalnego duszpasterza rodzin dzieci utraconych.

Opieka duszpasterska rodzin dzieci utraconych

W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 diecezjalny duszpasterz rodziców po stracie odprawia mszę świętą w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Msze odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W czasie eucharystii rodziny składają na ołtarzu kartki z imionami zmarłych dzieci. Po mszy prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem rodziców Najświętszym Sakramentem.

Ponadto w pierwszą sobotę czerwca w tamtejszym sanktuarium odbywa się pielgrzymka rodzin dzieci utraconych. Z kolei Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

Aktualnie obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie ciała ze szpitala, obowiązek zorganizowania pochówku dziecka spoczywa na gminie (zob. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi).

2023-12-05 19:22

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: pogrzeb dzieci utraconych

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Bożena Sztajner/Niedziela

Już po raz piąty w Przemyślu odbył się pogrzeb dzieci utraconych. Uroczystościom w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Trumna z ciałami blisko sześćdziesięciorga dzieci spoczęła w specjalnym Grobie Dzieci Utraconych na przemyskim Cmentarzu Zasańskim.

W homilii bp Chudzio zwrócił uwagę, że pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzinami napawa zrozumiałym smutkiem. - No bo jakże się nie smucić kiedy patrzymy na małą trumienkę, a właściwe na małe trumienki na środku kościoła, które kryją malutkie ciała dzieci - powiedział kaznodzieja. Z ludzkiego punkt widzenia, życie to zgasło zanim mogło rzeczywiście zaistnieć. - W takiej sytuacji boleść rodziców, zwłaszcza matek, wydaje się być nie do wypowiedzenia. Zapewne rodzice pokładali w tych dzieciach swoje nadzieje i oto wszystko zostało podcięte - mówił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa przed Willą Jasny Dom – miejscem kaźni bohaterów podziemia

2024-02-29 20:45

[ TEMATY ]

modlitwa

Warszawa

żołnierze wyklęci

wikipedia/autor:Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Willa Jasny Dom w Warszawie

Willa Jasny Dom w Warszawie

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed znajdującą się w Warszawie-Włochach Willą Jasny Dom, miejscu kaźni bohaterów podziemia niepodległościowego odbyły się dziś uroczystości upamiętniające. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, a pod tablicą poświęconą polskim patriotom złożone zostały kwiaty.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał historię willi, gdzie po wojnie swoją siedzibę miała Informacja Wojskowa, a jej więźniami byli bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego. Podkreślił, że obecnie willa, dzięki działającej wraz z nią fundacji, jest „ważnym miejscem edukacyjnym dla młodzieży i stałym punktem na martyrologicznej mapie stolicy”. - Nieprzypadkowo na ścianie budynku umieszczony został znak Polski Walczącej, symbol Polskiego Państwa Podziemnego, który przypominał okupantom, że Rzeczpospolita trwa. Ten znak stał się symbolem etosu zbudowanego na przekonaniu, że Ojczyzna jest wspólnym dobrem Polaków, wartym największych poświęceń. Żyjąc w wolnej Polsce, kłaniamy się wszystkim żołnierzom pierwszej i drugiej konspiracji, którzy swe życie oddali za wolną i niepodległą Polskę. Składamy im dzisiaj zasłużony hołd - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Czas znaków

2024-02-29 20:00

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Adobe.Stock

Byłem niedawno w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Bardzo lubię to miejsce. Jest „przechowalnią pamięci”, miejscem, które pozwala łatwo przenieść się w dawne i (dla konserwatysty) lepsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję