Reklama

Wiadomości

Skrobiesz w ten sposób lód na aucie? Uważaj na mandat!

Śnieg, marznąca mżawka, lód – to nieodłączni towarzysze zimy. Jeśli jesteś kierowcą, przygotuj się na trudne miesiące. Jazda na „bałwanka” czy „czołgistę” jest absolutnie wykluczona. Nie popełniaj też innych zimowych błędów. Tylko tak dotrzesz bezpiecznie do celu i oszczędzisz sobie słonych mandatów. A w razie stłuczki warto mieć dobre ubezpieczenie.

[ TEMATY ]

rodzina

bezpieczeństwo

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śnieżyca i mróz niemal zawsze powodują chaos na ulicach. Wyjazd ośnieżonym samochodem, popularnie nazywanym bałwankiem to proszenie się o nieszczęście. To samo dotyczy kierowców, którzy usuwają lód tylko z części szyby, znacząco ograniczając sobie pole widzenia. – O! Jedzie czołgista! – wołają policjanci, którzy w takich przypadkach starają się natychmiast reagować. Wtedy grozi kierowcy mandat, a  podstawą jest tu art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.* Mówi on m.in. o tym, że „pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu”. Nowy taryfikator obowiązuje od zeszłego roku. Zgodnie ze stanowiskiem policji, gdy jazda nieodśnieżonym autem wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem na drodze, wówczas kara może sięgnąć nawet 3 tys. zł! Minimalny mandat przewidziany w taryfikatorze to 200 zł.**

Zadbaj o lampy i blachy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokrywa śnieżna musi zniknąć z maski i dachu samochodu przed wyjechaniem na jezdnię. Dlaczego to tak ważne? Śnieg w czasie jazdy w każdej chwili może się ześlizgnąć na przednią szybę, zasłaniając kierowcy widoczność, co grozi wypadkiem.

Podczas odśnieżania auta pamiętaj także o odsłonięciu świateł i tablic rejestracyjnych. Za zasłonięte światła grozi mandat w wysokości 300 zł, natomiast za brak „utrzymania tablic w ustanie zapewniającym ich czytelność” – taryfikator przewiduje 100 zł kary.

Grzanie silnika na postoju

No dobrze. Nie pojedziesz w drogę „bałwankiem” ani nie pozwolisz, aby nazywali Cię „czołgistą”. Zatem chwytasz zmiotkę i skrobaczkę, aby pozbyć się białego puchu oraz lodu. Silnik jednak w tym czasie szarpie na biegu jałowym. Myślisz: „Za chwilę wsiądę do ciepłego wnętrza”. To jednak nieprawda. Silnik nagrzewa się dopiero przy średnich prędkościach. Poza tym rozgrzewanie się silnika na postoju jest szkodliwe dla środowiska i w związku z tym stanowi wykroczenie. W taryfikatorze oznacza to mandat: 

Reklama

●100 zł – za odśnieżanie przy włączonym silniku w terenie zabudowanym.

●300 zł – jeśli powodujesz hałas i  uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin.

Wniosek? Zaoszczędź paliwo, pieniądze i wyłącz silnik.

Zapewnij sobie ochronę

Z powodu trudnych warunków jazdy w sezonie zimowym znacznie wzrasta ryzyko wypadków i kolizji drogowych. Wtedy szczególnie istotne jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę w zakresie OC i OC+AC w LINK4.

Dlaczego Pakiet OC w LINK4 jest wyjątkowy?

Pakiet OC w LINK4 oprócz tego, że chroni Cię przed konsekwencjami szkód wyrządzanych z Twojej winy, zapewnia także wsparcie w wielu krytycznych sytuacjach. W Pakiecie, oprócz obowiązkowego OC, znajduje się również Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. 

Kiedy np. auto wpadnie do rowu albo zaliczy stłuczkę i nie będzie nadawało się do dalszej jazdy, firma szybko zorganizuje pomoc. Możesz wtedy skorzystać z darmowego holowania do 100 km, a nawet z samochodu zastępczego przez 3 dni, który również otrzymasz w przypadku kradzieży.

W ramach Programu Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony – nie zostaniesz sam z kłopotem, gdy złapiesz gumę albo kiedy rozładuje się akumulator. Również wtedy otrzymasz pomoc.

Auto Assistance – zabezpiecz się w razie awarii

Pakiet OC w LINK4 łatwo jest rozszerzyć do dodatkowe ubezpieczenia, które dają jeszcze większą ochronę. Pomoc w otwarciu auta, gdy zatrzasnąłeś kluczyki, dostarczenie paliwa czy choćby holowanie i auto zastępcze w przypadku usterki samochodu. To wszystko jest możliwe posiadając dodatkowe ubezpieczenie assistance. W LINK4 są do wyboru trzy warianty tej polisy. Już podstawowy z nich – Auto Assistance zapewnia holowanie z limitem 500 km. Dotyczy to zarówno Polski, jak i Europy.

Reklama

Zabezpiecz wszystkie ryzyka

Jeśli chcesz dodatkowo chronić swój pojazd, warto zastanowić się nad Autoscasco.

Autocasco w LINK4 zawierane jest w formule All Risk. Co to oznacza? Firma odpowiada za wszelkie zdarzenia, za wyjątkiem tych wprost wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jako wyłączenia. Autocasco All Risk staje się nieocenione, m.in. w przypadku codziennych incydentów, takich jak zarysowanie karoserii przez nieznanego sprawcę czy kradzież katalizatora, które, niestety, zdarzają się coraz częściej. Dzięki temu ubezpieczeniu możesz cieszyć się spokojem, wiedząc, że nawet w przypadku nieprzewidywalnych wydarzeń, możesz liczyć na szybkie uzyskanie odszkodowania.

Możesz ochronić się przed zagrożeniem, którego najbardziej się obawiasz

Jeżeli nie potrzebujesz Autocasco All Risk możesz wybrać ubezpieczenie z węższym zakresem. Oferowane w LINK4 Smart Casco może być dobrym rozwiązaniem dla właścicieli starszych pojazdów, którzy szukają oszczędności. Polisa jest niezwykle atrakcyjna – oszczędzasz, bo wybierasz tylko określane ryzyka, których najbardziej się obawiasz: Żywioły, Szkoda całkowita i Kradzież auta. Możesz ubezpieczyć się od każdego z nich oddzielnie albo je ze sobą łączyć.

Tak kupisz ubezpieczenie

Aby wykupić polisę OC lub OC+AC w LINK4, nie musisz wychodzić z domu – możesz to zrobić przez internet. Na stronie www.link4.pl dostępny jest praktyczny kalkulator, który łatwo wyliczy całkowity koszt polisy. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Reklama

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie  link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU.

*https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001047/T/D20231047L.pdf

**https://mogilno.policja.gov.pl/k37/informacj/wiadomosci/131861,Kierowco-pamietaj-o-dokladnym-odsniezeniu-samochodu.html

Advertisement
2023-12-06 15:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi francuscy bronią rodziny: mama i tata, a nie rodzic

[ TEMATY ]

rodzina

Francja

alotof/fotolia.com

Biskupi francuscy wydali oświadczenie, w którym bronią tradycyjnego modelu rodziny oraz funkcji, które są jej przypisane. Zajęli oni stanowisko wobec projektu ustawy o nazwie „szkoła zaufania”, w którym pojęcia: „ojciec” i „matka” znikają ze słownictwa szkolnego. Zostają zastąpione zwrotami: „rodzic 1” i „rodzic 2”.

Hierarchowie wskazują, że to kolejna próba dekonstrukcji rzeczywistości rodzinnej, podjęta pod pretekstem ujednolicenia procedur administracyjnych. Nie jest obojętne dla dziecka, jak pojmuje same siebie, szczególnie poprzez sformułowania administracyjne, również te odnoszące się do ojca oraz matki. Używanie tych tradycyjnych pojęć nie może być uznawane za przejaw „zacofania” i „wstecznictwa”, ponieważ one pozwalają każdemu z nas identyfikować się w kolejnych pokoleniach. Szkoła - zdaniem biskupów - powinna uczestniczyć w tym procesie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Dwadzieścia lat minęło

2024-02-24 08:00

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Dzień ingresu do katedry świdnickiej bp Marka Mendyka

Ustanowienie diecezji świdnickiej przez papieża Jana Pawła II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus", było historycznym wydarzeniem nie tylko dla wiernych regionu, ale i dla całego Kościoła w Polsce.

Dziś w sobotę 24 lutego od tego wydarzenia minie dwadzieścia lat. Diecezja Świdnicka, wydzielona częściowo z terenów archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej, obejmuje swoim zasięgiem malownicze tereny południowo-zachodniej Polski. Od momentu powstania, stała się domem dla ponad pół miliona wiernych, zrzeszając w swoich granicach blisko dwieście parafii.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia diakonatu

2024-02-24 20:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

We Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza wzięli udział przełożeni, wychowawcy sandomierskiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, alumni, siostry zakonne oraz rodziny i ich przyjaciele. Po Ewangelii ks. Michał Powęska, rektor seminarium, poprosił biskupa o udzielenie święceń diakonatu, zaświadczając o odpowiednim przygotowaniu kandydatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję